Постачання нафти з Росії до Північної Кореї порушує санкції проти КНДР — розбір (ВІДЕО)

Кім Чен Ин і Володимир Путін. Фото: ap.org

Всупереч санкціям Ради безпеки ООН, Росія почала постачання нафти в КНДР. Про це свідчать супутникові знімки британського аналітичного центру, опубліковані виданням Financial Times. Поставки почалися ще 7 березня, повідомляють ЗМІ. Як мінімум п’ять заповнених нафтопродуктами північнокорейських танкерів протягом останнього місяця вийшли з порту “Восточный” на Далекому Сході Росії, повідомляє FREEДОМ.

Обмеження на постачання нафти в КНДР Рада безпеки ООН запровадила ще 2017 року. Пхеньян потрапив під чергові санкції за випробування ядерної зброї. Тоді Москва підтримала обмеження щодо КНДР, а вже навесні цього року вкотре порушила міжнародні домовленості. Поставки, які розпочалися 7 березня, — перший задокументований експорт нафтопродуктів із федерації до Північної Кореї. За підрахунками аналітиків, Москва могла передати Пхеньяну до 125 тис. барелів нафтопродуктів.

“Ці поставки нафти є прямим порушенням санкційного режиму, який зараз опинився на межі краху. Те, що ми бачимо зараз, — це чітка бартерна домовленість “зброя в обмін на нафту”, яка відкрито порушує санкції. І демонструє траєкторію шляху Росії до держави-злочинця”, — заявив у коментарі виданню Financial Times колишній співголова групи ООН з моніторингу санкцій щодо КНДР Г’ю Гріффіт.

Експерти впевнені, що імпорт нафтопродуктів у КНДР міг стартувати раніше — після того, як Пхеньян передав Москві боєприпаси. Як писали аналітики Національної розвідувальної служби Південної Кореї, із серпня 2023 року КНДР відправила в Росію 10 партій зброї.

“Механізми безпеки, передбачені в Організації Об’єднаних Націй, не працюють із простої причини: Росія є постійним членом Ради безпеки ООН, паразитує на цьому, обхід вето, м’яко кажучи, дуже складний”, — зазначив політолог, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.

Диктатор Путін віддячив Кім Чен Ину за постачання озброєння не тільки танкерами з нафтою. У лютому 2024 року з посиланням на дані американської розвідки видання The New York Times писало про те, що Москва розблокувала 9 із 30 млн доларів заморожених північнокорейських активів, що зберігалися в російській фінансовій установі. Також, як стверджують представники розвідки, північнокорейська підставна компанія могла відкрити рахунок в іншому російському банку.

“Банківські угоди можуть мати важливе значення для Північної Кореї, яка покладається на імпорт для підтримки більшої частини своєї економіки. Відносини можуть сприяти здійсненню угод не тільки всередині Росії, але й за її межами. Північна Корея могла б використовувати зв’язки Москви з кількома країнами, включно з Туреччиною і Південною Африкою, які все ще ведуть торгівлю з Росією після того, як вона піддалася міжнародним санкціям через війну в Україні”, — пише видання The New York Times.

“Йдеться, можливо, також і про технології. І ось ці несподівані, умовно кажучи, прориви Північної Кореї в розвитку ракетного озброєння та інтенсифікація випробувань, які є, говорять про те, чи не вийшло так, що Російська Федерація йде й іншим шляхом, а саме — співпрацює в розвитку ядерної зброї Північної Кореї?” — висловив думку політолог, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.

Публічних підтверджень того, що Росія і КНДР співпрацюють у сфері ядерної зброї, поки що немає. Про те, що Москва може передати Пхеньяну ядерні та балістичні технології, в уряді США заявляли ще восени минулого року.

Читайте також: Лідери ЄС ухвалили низку позитивних рішень для української оборони, економіки та обговорили санкційний тиск на Іран, КНДР і Білорусь — включення з Брюсселя (ВІДЕО)

Нагадаємо, доктор економічних наук, громадський діяч і ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко розповів, що Росія порушує санкції, введені ООН проти КНДР, за які сама ж голосувала.

Прямий ефір