Понад 1 тис. об’єктів культури пошкоджено або зруйновано, 40 музеїв розграбовано — збитки оцінили в Мінкульті

Херсонський художній музей. Фото: uk.wikipedia.org

Росіяни не припиняють знищувати культурну спадщину України. Станом на початок грудня 2022 року, Міністерство культури та інформаційної політики задокументувало руйнування або пошкодження понад 1 100 об’єктів культурної інфраструктури. Серед них — понад 550 об’єктів культурної спадщини. До цієї статистики потрапляють здебільшого пам’ятки архітектури, будівлі музеїв, шкіл, університетів, будинків культури. Завдані збитки вже оцінюють у сотні мільйонів доларів, інформує FREEДОМ.

Російські окупанти від початку повномасштабної війни розграбували майже 40 українських музеїв, повідомляють у Мінкульті.

“Безперечно, всі ці жахіття з приводу пограбування свідчать про нищівну боротьбу росіян проти нашої власної культури та ідентичності, з одного боку. Крім того, це вимагає від нас негайних дій щодо криміналізації російської діяльності у сфері культури”, — вважає міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Із музеїв Херсонської області російські військові вивезли близько 15 тис. картин, повідомляють у Центрі національного спротиву.

Спустошили й Краєзнавчий музей у Херсоні. Звідти російські окупанти викрали виставкову зброю та дорогоцінні метали.

Найбільше постраждав Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка. Звідти вивезли близько 80% експонатів. У музеї була зібрана величезна палітра різних періодів, видів і жанрів мистецтва.

“Близько 80% музейного фонду Художнього музею вивезено. Зараз наші фахівці працюють над уточненням масштабів пограбування. Це питання поставлено в ЮНЕСКО — з погляду верифікації того, що було викрадено, для запобігання незаконному трафіку наших цінностей”, — зазначив Ткаченко.

Кілька вкрадених картин із Херсонського художнього музею невдовзі виявили вже на території окупованого Криму, в одному з місцевих музеїв. І ідентифікували вкрадені твори мистецтва.

“Твори мистецтва, викрадені окупаційною владою з Херсонського художнього музею, одразу ж засвітилися в Центральному музеї Тавриди в Сімферополі. Фотографії розвантаження та недбалого збирання картин миттєво облетіли мережу, і твори з нашої музейної колекції на фото впізнавані… Сподіваємось, ця інформація стане вагомим доказом для викриття та покарання всіх причетних до викрадення творів мистецтва з Херсонського художнього музею ім. О. Шовкуненка”, — йдеться на сторінці музею у Facebook.

За даними ЮНЕСКО, російські військові пошкодили понад 200 історичних об’єктів в Україні від початку повномасштабної війни. Понад пів сотні культурних пам’яток у Харківській області. Серед них і музей українського філософа та поета Григорія Сковороди. 7 травня його було знищено внаслідок прямого влучання російської ракети.

З музеїв Маріуполя російські військові викрали понад 2 тис. експонатів. Це — старовинні ікони, унікальний рукописний сувій Тори, 200-річна Біблія. Крім того, російські загарбники знищили будівлю драматичного театру в Маріуполі. 16 березня на неї скинули надпотужну бомбу, усвідомлюючи, що в підвалі будівлі ховалися сотні мирних жителів. Днями зруйновану архітектурну пам’ятку демонтували.

Читайте також: Культурна спадщина під ударами РФ — про завдані збитки розповіла заступниця міністра культури України

Прямий ефір