“План Джонсона” в умовах, що склалися, є далеко не гіршим варіантом для України, — політолог

Ігор Рейтерович. Фото: radiosvoboda.org

План спікера Палати представників Майка Джонсона щодо чотирьох окремих законопроєктів про допомогу Україні, Ізраїлю, Тайваню та іншим пріоритетам національної безпеки, в умовах, що склалися, є далеко не гіршим варіантом. Таку думку сьогодні, 17 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

Він зазначив, що на сьогодні відомо мало деталей щодо цих проєктів.

“Останню інформацію, яку я буквально перед ефіром бачив, що там буде 48,5 млрд допомоги Україні, яка не у вигляді якихось кредитів. Ні, це гроші, які здебільшого підуть Пентагону. Пентагон, відповідно, на ці гроші зможе постачати нам техніку, боєприпаси та все те, що нам дуже треба. І це справді дуже серйозна сума. Тобто фактично, за ідеєю, я так розумію Джонсона, з цього проєкту поки що станом на сьогодні зникають близько 12,5 млрд, які пішли б безпосередньо до бюджету України. Але найголовніший момент, який пов’язаний із військово-технічною допомогою, залишається”, — сказав політолог.

Він зазначив, що зараз головне, щоб Пентагон зміг розпочати постачання необхідного озброєння Україні. Ті питання, які стосуються безпосередньо української соціально-економічної сфери, Білий дім може розглядати у додаткових пакетах. 

“Були побоювання, що якщо цей законопроєкт розділять, то внесуть виключно спочатку голосування щодо Ізраїлю, а потім Палата представників, Сенат знову підуть на якісь канікули, і Україна залишиться без допомоги. Але якщо Джонсон, наприклад, дав гарантії — ми просто про це точно не знаємо, але, зважаючи на все, так і є — що він одночасно винесе на розгляд чотири законопроєкти, один з яких прямо стосуватиметься України, а один стосуватиметься допомоги Україні частково, бо там є також додаткові моменти, — це, скажімо так, в умовах, що склалися, далеко не гірший варіант. Головне, щоб вони справді дуже швидко проголосували, розв’язали це питання за один день, й відповідно допомогу Україна отримала, — сказав Рейтерович.

Політолог наголосив, що затягування цієї допомоги зводиться до одного прізвища — Джонсон. На його думку, спікер Палати представників, який є затятим трампістом, перетворив питання підтримки України, Ізраїлю та Тайваню на елемент внутрішньополітичної боротьби у США. Однак, як зазначив Рейтерович, ситуація дуже затягнулася, Іран здійснив атаку на Ізраїль, й тепер Джонсону доводиться вживати заходів, щоб зберегти своє обличчя, ухвалити рішення, яке потім республіканці зможуть подати як свою якусь внутрішньополітичну перемогу.

“Але я думаю, що так чи інакше найближчим часом це питання буде вирішено, бо тягнути вже немає куди. Джонсон або ці питання винесе на голосування, або Палата представників матиме просто нового спікера”, — сказав він.

Читайте також: Чотири окремі пакети допомоги: спікер Палати представників США представив свій план допомоги Україні

Нагадаємо, раніше координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Сполучених Штатів Джон Кірбі заявив, що Палата представників США має якнайшвидше поставити на голосування питання фінансування Ізраїлю та України. Також до Конгресу США звернулася голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Прямий ефір