Північна Європа підтримує Україну на шляху до ЄС — ініціатива вісімки (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Кабінет міністрів України готовий допомогти громадам залучати кошти Європейського Союзу на реалізацію проєктів, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, пріоритетом у найближчому майбутньому для громад має стати підготовка та презентація проєктів для залучення європейських коштів, повідомляє FREEДОМ.

Країни Північної Європи та Балтії підтримують прагнення України вступити до Євросоюзу, заявив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Білльстрьом. За його словами, вісім держав зберуть групу експертів, які допоможуть Україні на переговорному етапі євроінтеграції.

“Це дає змогу полегшити шлях України до членства у європейській родині. Ми підтримуємо посилення ролі НАТО у наданні допомоги Україні у сфері безпеки та координації військової підтримки та обладнання”, — заявив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Білльстрьом на пресконференції.

До групи увійдуть експерти з Данії, Естонії, Фінляндії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії, Швеції. На ініціативу відреагував глава українського МЗС Дмитро Кулеба.

“Вдячний шведському колезі Тобіасу Білльстрьому та міністрам закордонних справ країн Північно-Балтійської вісімки за запуск ініціативи щодо створення Консультативної групи високого рівня для делегації України на переговорах про вступ до ЄС. Держави Північної Європи та Балтії продовжують надавати Україні важливу підтримку”, — зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у соцмережі Х.

Наразі відбувається скринінг — вивчення рівня сумісності законодавства України з європейським. Київ та Брюссель розраховують розпочати переговори про вступ не пізніше червня, коли головування у Раді ЄС завершить Бельгія та розпочне Угорщина. Українська віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина також підтвердила, що затвердження переговорної рамки має відбутися у першій половині 2024 року.

Якщо подальший шлях України до Євросоюзу зрозумілий і прогнозований, то з НАТО ситуація інакша. В Альянсі впевнені, що Україна стане його частиною. Питання — коли.

“Україна наближається до НАТО майже щодня. Я не можу сказати — коли, але я знаю, що Україна буде частиною євроатлантичної сім’ї. Війна — не найкращий час для таких перспектив. Але настане момент, коли такі міркування, як гарантії безпеки для України, сильна Україна та стримування Росії, стануть головними”, — сказав заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане в інтерв’ю The Telegraph.

Крапки над і може розставити липневий саміт НАТО: ювілейна 75-та зустріч лідерів країн Альянсу відбудеться у Вашингтоні.

“Зрозуміло, що, на жаль, отримати запрошення на членство на липневому саміті навряд чи буде можливо з урахуванням тих заяв, які звучать з боку Штатів та Німеччини, інших країн. Але при цьому прозвучало, що я для себе наголосила, Ентоні Блінкен говорив, що на саміті має бути запропонований — він метафорично сформулював — міст, тобто такі рішення, які справді забезпечували б рух до членства. Не просто на рівні слів та декларацій, а на рівні конкретних ініціатив”, — вважає політолог Олеся Яхно.

Сьогодні Україна та НАТО створюють першу в історії своїх взаємин інституцію. Цілі Спільного центру JATEC — розвиток можливостей Сил оборони України та досягнення взаємної сумісності між Україною та Альянсом. Київ уже погодив українську частину команди. У роботі — дорожня карта запуску проєкту.

Читайте також: Гарантії безпеки та посилення української ППО: лідери 12 країн ЄС обговорили підтримку України на саміті Тримор’я (ВІДЕО)

Прямий ефір