Гарантії безпеки та посилення української ППО: лідери 12 країн ЄС обговорили підтримку України на саміті Тримор’я (ВІДЕО)

Учасники саміту Тримор'я. Фото: president.gov.ua

Київ і Рига підписали Угоду про співпрацю у сфері безпеки та про довгострокову підтримку. Це дев’ятий за рахунком документ, затверджений Україною з країнами-партнерами. Згідно з угодою, у 2024 році Латвія надасть Києву військову підтримку на суму 112 млн євро. Рига також щорічно надаватиме оборонну допомогу на рівні 0,25% свого ВВП. Угода дійсна протягом 10 років і передбачає можливість продовження її дії за взаємною згодою сторін, передає FREEДОМ.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що Латвія стала першою з країн Балтії, яка підписала з Україною договір про гарантії безпеки.

“Ви стали першою з країн Балтії. З усіма ними ми ухвалили рішення підписати угоду щодо безпеки. І сьогодні ми зробили це з Латвією. І цей вагомий документ став дев’ятою безпековою угодою між нами та країнами, які підтримують Україну”, — сказав лідер Української держави.

У межах саміту Володимир Зеленський провів низку зустрічей із лідерами країн Центральної та Східної Європи. Зокрема, обговорили оборонну підтримку України, посилення співпраці в галузі ВПК, а також майбутнє укладення двосторонньої безпекової угоди з Чехією.

Саміт Тримор’я (Ініціативи трьох морів) — це міжнародна економічна та інфраструктурна ініціатива, в якій беруть участь 12 країн ЄС та Україна. По завершенню саміту було ухвалено спільну декларацію. Країни-учасниці засудили російську агресію проти України та висловили свою підтримку Києву.

“Країни Ініціативи трьох морів підтверджують свою підтримку України, її суверенітету і територіальної цілісності. Разом ми готові зіграти важливу роль у відновленні України та допомогти їй стати ще сильнішою та стійкішою… Щоб регіон трьох морів був життєздатним і розвивався, ми повинні пропонувати практичні рішення. Завдяки Ініціативі трьох морів ми робимо більший акцент на кіберстійкості регіону, захисті критичної інфраструктури та військовій мобільності”, — зазначив президент Литви Гітанас Науседа.

За підсумками саміту Тримор’я Володимир Зеленський закликав посилити українську протиповітряну оборону. Також заявив, що необхідно блокувати постачання Путіну критичних компонентів і почати переговори з Україною про вступ до ЄС.

“Критично важливо для європейської єдності підтвердити, що Євросоюз не боїться самого себе і НАТО не боїться своїх власних правил. Кожна демократична нація в Європі, яка поділяє і захищає спільні цінності Європи та євроатлантичного простору, заслуговує бути членом ЄС і Північноатлантичного альянсу — і це факт. Цей факт треба підтвердити реальними діями. Червень — це час, коли правильним буде почати переговори про вступ України до Євросоюзу”, — наголосив президент України.

Допомогти Україні з боєприпасами для ППО погодилася Польща. Польський лідер Анджей Дуда заявив про можливість передати Києву радянські ракети.

“Під час нашої двосторонньої зустрічі ми з президентом Володимиром Зеленським обговорили безліч питань, зокрема передачу радянських ракет, які перебувають на наших складах. Ми говорили про передачу їх українській протиповітряній і протиракетній обороні. Я продовжу обговорення цього питання з міністром оборони Владиславом Косиняком-Камишем після повернення до Варшави”, — повідомив президент Польщі.

Читайте також: Діалоги про мир і безпеку між трьох морів: результати саміту Тримор’я оцінили експерти

Нагадаємо, 11 квітня у Вільнюсі відбувся саміт Тримор’я. Президент України Володимир Зеленський зустрівся з лідерами Румунії, Чехії, Польщі, Литви та Латвії. На саміті глави країн обговорювали як двосторонні відносини, так і питання, які потребують консолідації. Головною темою для об’єднання, як і раніше, є російська агресія.

Україна вже була частково залучена в кілька проєктів Тримор’я. Так, на саміті в червні 2022 року Київ отримав статус партнера-учасника Ініціативи трьох морів, а у вересні 2023-го став її асоційованою державою-учасницею.

Прямий ефір