Пастка “евакуації” та зворотна депортація — як і куди Росія незаконно вивозить українців

Росія насильно вивозить українців із окупованих нею територій. Розселяють людей у багатьох регіонах країни-агресорки. Головне управління розвідки Міністерства оборони України раніше повідомляло, що українців везуть переважно до економічно депресивних районів, обіцяючи житло та гідне забезпечення. Але насправді люди залишаються без грошей та зв’язку. І повернутися додому практично нереально, повідомляє UA.

За даними правозахисників, від початку повномасштабного вторгнення з України до Росії незаконно вивезли понад 1 млн 200 тисяч осіб. Серед них була і харків’янка Любов Бобро. Рятуючись із трьома дітьми від ворожих обстрілів, вона збиралася виїхати через російський Білгород, але росіяни під виглядом “евакуації” обдурили сім’ю та відправили її до Сибіру. Всім їм дивом удалося повернутися додому.

“Нас доправили на кордон Зауралля та Західного Сибіру, до міста Кургана. Шансів вирватися майже не було. Тоді моя старша донька, яка залишилася в Україні, забила на сполох, звернувшись до Мінреінтеграції”, — розповіла Любов Бобро у коментарі Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Багато родин потрапили до пастки так званої евакуації, коли їх просто вивозили до Росії, кажуть правозахисники. Тих, хто пройшов жорстку фільтрацію, розподіляли по різних і найчастіше віддалених регіонах країни-агресорки. Деяким вдавалося зупинитися у родичів, решту розподіляли до пунктів тимчасового проживання.

“Іноді були елементи викрадення. Коли, наприклад, збирали людей для евакуації та виїзду до Запоріжжя, а в цей час автобуси, які підвозили, виїжджали до Ростовської області на територію РФ. І це було таким маніпулятивним обманом із метою вивезти людей саме на підконтрольну Росії територію. Там були жінки, діти, вони потрапляли до фільтраційних таборів”, — розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Проте в деяких регіонах Росії від українців вже починають позбавлятися. Днями місцева влада російського міста Пскова почала депортувати жителів Маріуполя назад до їхнього рідного, окупованого Росією і повністю зруйнованого міста. Про це повідомив радник маріупольського міського голови Петро Андрющенко.

“У суботу 60 маріупольців “добровільно” завантажили у два причіпні вагони та відправили до Ростова-на-Дону, де їх зустрінуть органи “ДНР” та відвезуть додому. Більшість із цих людей не мають уцілілого житла в місті, і вони змушені будуть жити на вулиці або вламуватись до квартир інших маріупольців в евакуації. Прекрасний реальний приклад “турботи” Росії та її можливостей. Сучасна Росія навіть депортацію не здатна організувати, хоч би як цинічно звучала правда”, — написав Андрющенко в Telegram.

Від початку повномасштабного вторгнення російські загарбники примусово вивезли із окупованих міст понад 400 тисяч українських дітей. І лише 50 із них вдалося повернути додому, повідомляють у Мінреінтеграції України. Залишити територію РФ за власним бажанням практично неможливо. Українці залишаються у пастці, без грошей, зв’язку, а часто й без повного пакету документів на себе чи дитину. За допомогою правозахисники закликають звертатися на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції за номером 15-48.

Нагадаємо, заступник голови Генерального штабу ЗСУ у 2006-2010 роках Ігор Романенко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловив думку, що лідер агресора РФ Путін не пропустить 24 серпня. Враховуючи військовий підхід, Україні варто готуватися до найгіршого варіанту.

Переговори чи рішення на полі бою: за яких умов може закінчитися війна

“Свій обов’язок ми виконали”: чоловіки з окупованої Луганщини не хочуть воювати за ідеї Путіна

Читайте також: Перепелиця пояснив, навіщо Путін віддав Сирію та Південний Кавказ під вплив Туреччини

Прямий ефір