Офіс Реєстру збитків від агресії відкрився у Києві: як і скільки має заплатити Росія (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Україна цінує рішення Ради Європи про започаткування Реєстру збитків, завданих російською агресією. Про це заявив президент України Володимир Зеленський за підсумками зустрічі з генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич та головою Комітету міністрів Ради Європи Домінік Гаслер. Вони разом із виконавчим директором Реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України, Маркіяном Ключковським прибули до Києва на відкриття Офісу Реєстру. Як зазначив український президент, важливо, що вже скоро українці зможуть подавати заяви для компенсацій, повідомляє FREEДОМ.

Приблизно 486 млрд дол. потрібно витратити на відновлення України, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Ця сума зростає фактично щодня через обстріли російської армії. Масована російська атака 22 березня 2024 року на об’єкти енергетичної інфраструктури України — доказ цього. Росія має заплатити за всі руйнування, заявив український президент.

“Ми потребуємо прогресу щодо справедливого використання заморожених активів Росії. Агресор повинен платити за війну найбільшу ціну — це відповідає і букві, і духу закону. Повинні вже цього року направити російські активи для захисту та відновлення життя в Україні, яке руйнує агресор. Це справедливо, коли й доходи від російських активів, й самі активи слугуватимуть відновленню в Україні після бойових дій, підтримці України, а також частково — і закупівлі зброї, щоб зупинити терор”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Європейська комісія запропонувала використати 90% прибутків від заморожених російських активів на закупівлю озброєння для української армії. Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель представив проєкт, який дозволить спрямовувати на потреби України від 2,5 до 3 млрд євро на рік. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вважає: якщо ЄС не зволікатиме, то Київ отримає свій перший мільярд уже 1 липня 2024-го. Наступним кроком має бути конфіскація на користь України самих активів, кажуть експерти.

“Це буде дуже непростий процес, але логіка розвитку подій свідчить, що час обговорень цього настав. І дуже важливо, що ці моменти вже артикулюються. Як це буде юридично зроблено? Думаю, дуже непросто. Просто треба зараз ухвалити важке, непросте рішення, часу немає, якщо брати український кейс. Але напрацьовувати механізми необхідно”, — вважає віцепрезидент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний.

Для конфіскації російських активів має бути створено юридичний механізм та зібрано доказову базу злочинів Росії. Масштаб збитків від війни, розв’язаної Кремлем проти України, — величезний. За словами заступника голови Нацбанку України Сергія Ніколайчука, прямі втрати матеріальних активів та інфраструктури через повномасштабне вторгнення оцінюються майже в 140 млрд дол. Ще майже 11 млрд дол. — збитки, які завдала Росія українській культурі, повідомила голова Державного агентства розвитку туризму України Мар’яна Олеськів. Збитки екології, за оцінкою уряду України та ООН, становлять майже 14 млрд дол.

Для того, щоб підрахувати всі ці втрати та змусити Росію заплатити, у Києві відкрився міжнародний Офіс Реєстру збитків, завданих РФ Україні.

“Рада Європи підтримує генерального прокурора України у розслідуванні цих подій, і ми вітаємо розслідування цих злочинів Міжнародним кримінальним судом та іншими органами. Напад на Україну, що триває, також руйнує життєво важливу інфраструктуру, державну та приватну власність, завдає шкоди навколишньому середовищу, культурній та релігійній спадщині, найчастіше він значний і незворотний. Росія має відповісти за це”, — наголосила генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич.

На відкритті офісу європейські політики заявили: представництво у столиці України необхідне з погляду розвитку співробітництва. У Гаазі вже працює штаб-квартира з реєстрації збитків, завданих Росією Україні. У програмі беруть участь 44 держави. Київський офіс забезпечуватиме постійний контакт з українським урядом, правоохоронцями та громадськими організаціями.

“З погляду міжнародної практики, швидкість, з якою рухаємося ми та наші партнери, — просто фантастична, космічна. Ми встановлюємо цілком інноваційну практику, що збитки фіксуються та рахуються, і ми сподіваємося, що компенсацію буде виплачено вже під час війни, а не після її закінчення. Докази збитків збираються, акумулюються міжнародними організаціями, довіра до яких та їхній нейтральний статус є вирішальними з погляду доказової сили щодо розміру завданих збитків”, — зазначив міністр юстиції України Денис Малюська.

За інформацією агентства Bloomberg, Вашингтон запропонував союзникам G7 випустити облігації на 50 млрд дол., забезпечені прибутком від заморожених російських активів. При цьому США пропонують об’єднати активи Центробанку Росії, заблоковані у країнах G7 та Євросоюзу. Виторг від передбачуваного розміщення облігацій може становити 60 млрд дол.

Читайте також: Передача заморожених російських суверенних активів на користь України: про проблеми та шляхи їхнього розв’язання розповів Савченко

Прямий ефір