Обшуки СБУ в єпархіях УПЦ — що відомо про діяльність релігійної організації та результати (ВІДЕО)

Виявлене СБУ в єпархіях УПЦ (МП). Фото: ssu.gov.ua

Співробітники Служби безпеки України (СБУ) під час обшуків у єпархіях Української православної церкви (УПЦ) знаходять російські прапори і документи, пропагандистські матеріали та символіку російських окупаційних “адміністрацій”. Мета перевірок — протидія підривній діяльності російських спецслужб. Президент України Володимир Зеленський у неділю, 11 грудня, підписав указ, яким затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) про введення санкцій проти семи діячів УПЦ. Серед них — чотири митрополити, повідомляє FREEДОМ.

СБУ в Харківській єпархії УПЦ виявила прокремлівську літературу, сотні тисяч готівки валютою і російськими рублями. Знайшли навіть сухпайки російської армії. Тепер правоохоронці перевіряють одного з ченців із російським паспортом. Його підозрюють у причетності до розвідувальної та підривної діяльності на користь російських спецслужб.

Склади пропагандистських матеріалів знаходить СБУ в храмах УПЦ у всій країні. В УПЦ у відповідь закликають “не розпалювати внутрішню війну”. У Службі безпеки ж кажуть, що дотримуються принципу неупередженості щодо діяльності будь-якої релігійної конфесії та поважають право на свободу світогляду і віросповідання, як це визначено Конституцією, але мають повне право на розслідування.

“Можна і потрібно забороняти релігійну організацію, керівні центри якої розташовані в країні-агресорі. Це може бути не тільки РПЦ, а й інші релігійні організації. Не можна говорити, що це не конституційно або порушує права людини, тому що Європейський суд з прав людини активно використовує доктрину “демократія, яка здатна себе захистити”, філософія обмеження прав людини на свободу совісті в цьому разі така, що — так, це право фундаментальне, є свобода совісті та свобода релігії, але вона може бути обмежена в разі потреби захисту національної безпеки”, — коментує адвокат Андрій Трембич.

Причиною пильної уваги Служби безпеки до УПЦ став інцидент наприкінці листопада, коли в Києво-Печерській лаврі священники та парафіяни молилися за російських окупантів. І це в центрі Києва, який, як і інші українські міста, російська армія продовжує атакувати ракетами і дронами.

Після того як розкрилися факти проросійської діяльності священників УПЦ, самі парафіяни висловлюють різке невдоволення впливом Москви на церкву.

Українська православна церква — одна з релігійних організацій в Україні. Утворилася в 90-х роках як самоврядна церква з правами автономії у складі Російської православної. Після перевірок СБУ президент України ввів у дію рішення РНБО про санкції проти семи діячів релігійних організацій із центрами впливу в Росії. А за два місяці законопроєкт про заборону діяльності в Україні таких релігійних організацій уряд планує внести на розгляд до парламенту.

“Рішенням РНБО застосовано санкції проти 7 осіб. Ми робимо все для того, щоб держава-агресор не мала жодної ниточки, за яку вона могла б смикати українське суспільство”, — заявив Зеленський.

Російська православна церква вже давно не тільки і не стільки релігійна інституція. Патріарх Московський і всієї Русі Кирил благословив російську армію на криваву і цинічну війну в Україні. Священники РПЦ в Росії у своїх проповідях закликають до вбивств і геноциду українського народу. РПЦ остаточно перетворилася на політичну та ідеологічну філію Кремля. І попри заявлену автономність УПЦ, ні про яку незалежність від країни-агресора мови немає, кажуть експерти.

“Але це автономність згідно з грамотою, там же чорним по білому написано, що Українська православна церква — частина Російської православної церкви і здійснює свою присутність у православному середовищі виключно через структури РПЦ. Якщо така автономність тішить УПЦ і вони думають, що перервали цю пуповину з московською, то є сумніви”, — сказала завідувачка відділу філософії та історії релігії Інституту філософії імені Г. Сковороди Людмила Филипович.

Те, що РПЦ — частина путінського режиму, підтверджує і те, що незгодних із повномасштабним вторгненням Росії до України священників РПЦ переслідують у самій РФ. Наприклад, священнику Іоанну Курмоярову з Новосибірська загрожує 10 років колонії. Він засумнівався у словах Путіна про те, що українці просто помруть, а росіяни, які загинули в Україні, потраплять у рай.

“Ні в якому раю ми не опинимося, тому що в раю опиняються блаженні миротворці, а той, хто розв’язав агресію, не будуть вони в раю”, — сказав Курмояров.

УПЦ не змінювала свою риторику від 2014 року — початку російської агресії проти України. А в цей час у Росії забороняють діяльність деяких релігійних організацій. Зокрема й християнських. Репресують вірян і переслідують священників. І обстрілюють храми в Україні.

“Що характерно, що Росія знищує не тільки ПЦУ, чи, наприклад, протестантів, греко-католиків, я вже не кажу про ставлення до свідків Єгови чи мормонів, а знищує себе ж, бомбить свої ж храми. Ось серед тих 300 знищених храмів, більшість храмів — УПЦ”, — зазначила Филипович.

Профільний комітет Верховної ради вже рекомендував парламенту підтримати законопроєкт про заборону діяльності РПЦ і всіх пов’язаних із нею організацій. Планують розглянути питання про позбавлення УПЦ податкових пільг, про спрощену процедуру переходу православних громад до Православної церкви України та про передачу власності УПЦ. Крім того, священникам УПЦ планують заборонити служити капеланами.

Читайте також: Російські паспорти, прапор “Новоросії”, методички від “кураторів”: що виявили правоохоронці під час перевірок у храмах УПЦ МП

Нагадаємо, за словами релігієзнавця, кандидата історичних наук, письменника, громадського діяча Ігоря Козловського, довгий час представники Московського патріархату мали своїх лобістів в Україні: і на місцевому рівні, і на рівні держави, навіть у Верховній Раді мали своїх лобістів, які відстоювали їхні інтереси.

Прямий ефір