Уночі, 2 грудня, на окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) у місті Енергодар стався повний блекаут. Подібні ситуації створюють загрозу ядерній та радіаційній безпеці на станції.
Експерти вважають, що інцидент стався через невміння російських фахівців працювати з новим обладнанням, а сама Запорізька АЕС є інструментом ядерного шантажу президента Росії Володимира Путіна.
Блекаут на ЗАЕС
Перед повним відключенням ЗАЕС від електроенергії ввечері, 1 грудня, стався обрив лінії електропередачі “Запорізька ТЕС — Феросплавна” напругою 330 кВ. Через неї станція отримувала живлення від української енергосистеми.
А о 02:31, під час повітряної тривоги, було знеструмлено останню лінію “Запорізька АЕС — Дніпровська” напругою 750 кВ.
В “Енергоатомі” повідомили, що через блекаут станція перейшла на живлення власних потреб від дизельних генераторів. Увімкнулися всі 20 генераторів, потім у роботі залишилися вісім.
“Найбільша загроза безпеці в такому стані існує на 4-му енергоблоці. Вона викликана тим, що окупанти використовували його з порушенням. Блок потребує термінового переведення в холодний стан”, — ідеться в повідомленні.
За інформацією компанії, знеструмлення головних циркуляційних насосів, які охолоджують активну зону, призводить до переходу реакторної установки в режим природної циркуляції. Такий режим важкий для ЗАЕС, його тривалість обмежена проєктом, що може призвести до відмови основного обладнання енергоблока.
Українські фахівці о 7:00 змогли відновити зв’язок з енергосистемою України, було відновлено роботу лінії електропередачі напругою 750 кВ.
“Черговий блекаут створює загрозу ядерній та радіаційній безпеці”, — підкреслили в “Енергоатомі”.
Як заявив міністр енергетики України Герман Галущенко, кожен блекаут загрожує повторенням аварії на японській атомній станції “Фукусіма”. За його словами, це був уже восьмий за рахунком блекаут на ЗАЕС з моменту окупації.
Галущенко розповів, що вітчизняні енергетики прораховували можливі наслідки аварії 2022 року на Запорізькій АЕС. Тоді передбачалося, що радіація пошириться на Крим і на деякі сусідні країни, зокрема, на Румунію і Туреччину.
“Розрахунки цього року показували, що вибух радіації піде більше на західну частину України і на країни, які межують із нами на західному кордоні. Це дуже небезпечна ситуація взагалі”, — сказав очільник міністерства.
Своєю чергою, експерт з атомної енергетики, доктор наук Людвіг Литвинський пояснив, що, згідно з регламентом, енергозабезпечення атомної станції повинно мати одну основну лінію і, принаймні, дві резервні.
“Ця умова вже давним-давно не дотримується на майданчику Запорізької станції. Внаслідок дій російської армії там зазвичай залишається основна і, дай боже, одна з резервних ліній енергопостачання. Саме тому кожне повторення блекауту, тобто, руйнування основної діючої лінії за відсутності допоміжних або резервних — це загроза серйозних наслідків”, — пояснив експерт.
Литвинський зазначив, що постійне збереження загрози на станції — одна з цілей Російської Федерації.
“Відповідно до рішення національного органу регулювання всі енергоблоки мають бути переведені в стан холодної зупинки. Але це рішення не виконується, оскільки те, що відбувається на ЗАЕС, визначається російською владою і російськими фахівцями, присутніми там. Саме тому ця загроза зберігається. І, на мій погляд, це одна з цілей російської сторони: постійне збереження загрози як для України, так і для всієї світової спільноти”, — резюмував Людвіг Литвинський.
Раніше генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі заявив, що експерти цієї організації, які перебувають на Запорізькій атомній електростанції, чують поруч звуки запуску ракет і артилерійські постріли.
За його словами, військові дії в околицях станції можуть підвищити ризики ядерної безпеки на об’єкті та потенційно підірвати п’ять конкретних принципів захисту ЗАЕС, які він представив Раді безпеки ООН у травні цього року.
“Я закликаю всі сторони проявляти максимальну стриманість на Запорізькій АЕС або поблизу неї. Ніхто не отримає військової переваги від ядерної аварії під час цієї жахливої війни, станеться все навпаки. Тривожні події останніх днів – запуски ракет поблизу цієї великої атомної електростанції – ще більше посилюють нашу заклопотаність ядерною безпекою”, — звернув увагу Гроссі.
Читайте також: Запорізька АЕС продовжує бути інструментом шантажу з боку кремлівського диктатора, — Пінкус
Ситуація на Запорізькій АЕС в огляді експертів
Про блекаут на Запорізькій АЕС і про те, як Росія здійснює ядерний шантаж в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Аскад Ашурбеков, депутат Запорізької обласної ради;
- Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики;
- Олексій Іжак, завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень.
АСКАД АШУРБЕКОВ: Росіяни повертаються до ядерного шантажу
— Блекаут на Запорізькій АЕС — це два фактори. Перший — це некомпетентність російського менеджменту. На ключових технічних посадах там сьогодні перебувають фахівці російського “Росатома”, які нехтують і рекомендаціями, і вимогами МАГАТЕ щодо технічного регламенту роботи станції, і вимогами українських фахівців.
Другий фактор — росіяни повертаються до ядерного шантажу. Вони починають знову гратися – зупиняти станцію, переводити її в аварійний режим. На сьогоднішній день Запорізька АЕС знову підключена до української енергосистеми, це запасний варіант електроживлення, який дає змогу станції перебувати в безпечному режимі.
Станція кілька годин працювала на дизельних генераторах. Мені здається, це вперше взагалі з часу окупації, що ЗАЕС перевели на окремі генератори. Тобто, градус цього шантажу підвищується.
Все залежить від того, наскільки міжнародна спільнота, наскільки МАГАТЕ буде сьогодні гостро реагувати на це. Ми вже не вперше бачимо, що росіяни намагаються обігравати модель ядерного шантажу і дивитися, наскільки світ реагуватиме на це: чи будуть їм якісь поступки, чи буде жорстка реакція.
Як правило, вони звикли тільки до жорсткої реакції. Коли є осуд, коли є якісь конкретні дії, тоді вони повертаються і відпускають атомну станцію, щоб вона функціонувала в якомусь безпечному режимі.
ОЛЕКСАНДР ХАРЧЕНКО: Росіяни не можуть працювати з модернізованим обладнанням на ЗАЕС
— Можна сміливо констатувати, що росіяни просто не здатні справлятися з модернізованим обладнанням, яке знаходиться на ЗАЕС. За багато років незалежності України воно було неабияк змінено порівняно з тими зразками, які використовуються в Росії.
Слово “деградація” якнайкраще зараз відображає дійсність. Стрімко погіршується технічний стан і енергоблоків, і допоміжного обладнання. І що швидше станція потрапить до рук українських енергетиків, то краще.
Тому що і безпека, і просто працездатність Запорізької АЕС стрімко падають. І це вкрай сумно з усіх точок зору. Але найголовніше — це ще й небезпечно.
Я не знаю, як це коментувати. Я просто чекаю, коли українські війська зможуть цю територію звільнити, і туди прийдуть нормальні люди для того, щоб відновити працездатність цього унікального об’єкта, який дуже важливий.
ОЛЕКСІЙ ІЖАК: Росіяни хочуть показати, що Запорізька АЕС — це їхня власність
— Я думаю, це навмисно робиться. Такі дії, як переведення з режиму холодної зупинки в гарячий і назад, були б нормальними, якби це робив “Енергоатом” як ліцензований і підтверджений МАГАТЕ власник.
А коли це робить “Росатом”, то він, здавалося б, здійснює просту дію, але яка при багаторазовому повторенні стає небезпечною.
У реактора кілька контурів охолодження. Перший контур ізольований для безпеки і проходить через найактивнішу зону реактора, він через теплообмінник гріє другий контур, який обертає турбіну.
І ще є третій контур, який охолоджує другий. І ті ставки на Запорізькій АЕС, у яких вода зменшується, — це вже третій контур, абсолютно позбавлений радіації. Але ось перший контур радіоактивний, тому що охолоджувач проходить через зону реактора.
І гаряча, і холодна зупинки пов’язані з тим, що трохи збільшується температура реактора, і це тепло першого контуру через теплообмінники використовується для деяких внутрішніх процедур. Взимку це просто опалення, гаряча вода та інше.
І коли вони цим починають грати, виникають інциденти. І мені здається, тут більше йде демонстрація: “Росатом” намагається показати, що він не просто оператор цієї станції, а те, що Росія вже є власником цієї станції. І у відповідь на рішення конференції МАГАТЕ про негайний вихід росіяни сказали, що ця станція належить РФ, і вони все це не сприймають.
Росіяни таким чином намагаються показати, що вони володіють цією станцією. Тобто, якщо навіть вони захочуть її підірвати, це нібито їхня внутрішня справа. Але в принципі, “Росатом” поки що, мені здається, намагається втриматися в якійсь раціональності, і не здійснює вже дуже небезпечні дії.
Що стосується МАГАТЕ, то ця організація стежить за тим, щоб мирна енергетика, дослідження атомної енергії не вели до створення ядерної зброї. І ядерні держави, зокрема і Росія, мають право не ставити свої атомні станції під контроль МАГАТЕ.
А ось із Запорізькою атомною електростанцією у РФ сталася складна ситуація, тому що більшість країн МАГАТЕ дійшли висновку, що безпека ЗАЕС визначається тими угодами та протоколами, які підписані між Україною та МАГАТЕ. Ті заходи, які там були застосовані за роки після розпаду Радянського Союзу, суттєві.
І для того, щоб залишити їх на тому ж рівні, треба дотримуватися тих угод і процедур, які Україна погоджувала з МАГАТЕ. А тепер прийшов “Росатом”, який, з одного боку, не може відмовитися від цих угод, він пускає туди місію МАГАТЕ. З іншого боку, Росія в МАГАТЕ заявляє, що це російська станція.
І якщо росіяни хочуть забезпечити безпеку цієї станції, найправильніше — передати її тим, хто підписував ці угоди, тобто законному власнику — Україні.
Що вони будуть робити? Я думаю, вони будуть ігнорувати, але ігнорувати як держава. Річ у тім, що “Росатом” дуже хитро вчинив, там створено додаткову структуру, і “Росатом” офіційно за окремим контрактом з іншою російською компанією експлуатує Запорізьку АЕС. Він не є її власником, на відміну від інших атомних станцій. І ніхто не декларував, що “Росатом” — власник.
Але є інша юридична адреса в Росії, яка говорить про те, що це російська станція. Просто цікаво, як “Росатом” буде тут реагувати, якщо він дистанціюється від власності і скаже, що вони тут тільки в умовах війни забезпечують безпеку цієї станції.
Це означатиме, що вони все-таки бояться санкцій. А якщо “Росатом” почне підтримувати офіційну версію Кремля, що ЗАЕС — це російська станція, я думаю, санкції будуть не за горами.
Читайте також: “З кожним блекаутом ми на крок ближче до можливих серйозних наслідків”: загрози на ЗАЕС розібрав експерт з атомної енергетики