“З кожним блекаутом ми на крок ближче до можливих серйозних наслідків”: загрози на ЗАЕС розібрав експерт з атомної енергетики

Запорізька АЕС. Фото: gettyimages.com

Кожне повторення блекауту на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) у місті Енергодар, який другий рік залишається під російською окупацією, загрожує серйозними наслідками. Адже блекаути відбуваються через руйнування наявної лінії живлення за відсутності допоміжних чи резервних. Про це сьогодні, 3 грудня, у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт з атомної енергетики, доктор наук Людвиг Литвинський.

“Відповідно до регламенту, енергозабезпечення атомної станції повинно мати одну основну лінію та принаймні дві резервні. Ця умова вже давним-давно не дотримується на майданчику Запорізької станції. Внаслідок дій російської армії там зазвичай залишається основна і, дай боже, одна з резервних ліній енергопостачання. Саме тому кожне повторення блекауту, тобто руйнування основної лінії, що діє, за відсутності допоміжних або резервних, — це загроза серйозних наслідків”, — зазначив він.

Литвинський нагадав, що блекаут, що стався напередодні, далеко не перший на станції за час її окупації. На ЗАЕС передбачено заходи на такі випадки — дизель-генератори для кожного енергоблоку, а також загальностанційні. Проте їхні ресурси не є нескінченними.

“Після кожного відключення зовнішнього енергоживлення цей ресурс спрацьовується. А запасу палива насправді багато не накопичиться. Це може бути на кілька діб, нехай 10 діб, не більше. Тому загроза постійно підтримується російською стороною і, на жаль, зберігається вже протягом, вважай, півтора року”, — зазначив гість ефіру.

Крім того, як пояснює експерт, станція, яка не виробляє енергію, “підсаджує” українську енергосистему, адже саме вона забезпечує зовнішнє енергопостачання станції.

“Трохи менше за 200 мегаватів вони з’їдають за потужністю з тієї простої причини, що ми не можемо дозволити зупинитися насосам, які забезпечують рух теплоносія та охолодження активної зони басейнів витримки та інших систем енергоблока, для гарантування безпеки”, — пояснив гість ефіру.

Щодо самих енергоблоків, то, за словами Литвинського, всі вони перебувають у стані зупинки, тобто в реакторах не відбувається реакція атомного поділу. Однак російські окупанти, порушуючи рішення національного органу регулювання, не тримають усі шість енергоблоків у стані холодної зупинки, а гаряча становить небезпеку.

“Найбільші неприємності можуть походити від тих енергоблоків, які підтримуються в стані гарячої зупинки, оскільки будь-якої миті за кілька годин ці блоки можуть бути виведені на мінімально значущу потужність, і як результат почнеться напрацювання радіонуклідів”, — пояснив він.

Експерт упевнений, що постійне збереження загрози на станції — одна з цілей РФ.

“Відповідно до рішення національного органу регулювання, всі енергоблоки мають бути переведені в стан холодної зупинки. Але це рішення не виконується, оскільки те, що відбувається на Запорізькій станції, визначається російською владою та російськими фахівцями, які там присутні. Ось тому ця загроза зберігається. І, на мій погляд, це одна з цілей російської сторони: постійне збереження загрози як для України, так і для всієї світової спільноти”, — резюмував Людвіг Литвинський.

Нагадаємо, на окупованій Запорізькій атомній електростанції в ніч проти 2 грудня стався повний блекаут. Напередодні ввечері трапився обрив лінії електропередачі “Запорізька ТЕС — Феросплавна” напругою 330 кВ, через яку станція отримувала живлення від української енергосистеми. А вже о 2:31, під час повітряної тривоги, було знеструмлено останню лінію “Запорізька АЕС — Дніпровська” напругою 750 кВ.

Прямий ефір