Навіть за Трампа можливий формат допомоги Україні у форматі ленд-лізу — розбір Чаленка

Ігор Чаленко. Скріншот: uatv.ua

Навіть у разі перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США для України можливий формат допомоги у вигляді ленд-лізу. Таку думку сьогодні, 12 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.

Він зазначив, що в закликах Трампа не затверджувати фінансову допомогу Сполучених Штатів для інших країн, зокрема й України, немає нічого нового — 45-й президент США не вперше вимагає надавати допомогу виключно у вигляді позик. 

“Нагадаю, що він же не безоплатно передавав Україні Javelin, коли було знято ембарго на постачання летального озброєння Україні. Він тоді наполіг, щоб за 47 млн дол. Київ розрахувався повністю. Тобто це підхід Трампа, й зрозуміло, що він його впроваджуватиме й надалі. Але знову-таки згадаємо, що як план Б у минулі роки на законодавчому рівні в США розглядався такий механізм, як ленд-ліз. І, до речі, ленд-ліз міг би навіть за Трампа працювати, навіть якщо в майбутньому він стане президентом, будуть питання щодо виділення в нинішньому форматі фінансування, то якраз формат ленд-лізу міг би й влаштувати Трампа, й, з іншого боку, продовжити підтримку України”, — сказав політолог.

Він вважає, що, ймовірно, рішення про допомогу Україні буде справді ухвалено в Сенаті США, однак, його розгляд може затягнутися на рівні Нижньої палати Конгресу США до середини березня.

“Тобто дуже показово було те, що раніше відкинули пропозицію Майка Джонсона щодо допомоги виключно Ізраїлю в розмірі 17 з гаком мільярдів доларів. Це якраз показало, що, в принципі, у Палаті представників теж можуть очікувати в недалекому майбутньому все-таки рішення щодо України, Ізраїлю, Тайваню. Але після проведення супервівторка, який відбудеться 5 березня. Тому будемо далі дивитися. Але слова Трампа, так, справді, потрібно ділити в 5-10 разів, але, з усім тим, також потрібно реагувати на його певні слова щодо Російської Федерації, агресії. Або це був експромт вкрай невдалий, або розцінюйте, як хочете”, — сказав Чаленко.

Читайте також: 330 мільйонів американців не дозволять викинути білу ганчірку перед російською загрозою, — Варченко

Нагадаємо, Сенат США в неділю, 11 лютого, проголосував за подолання останньої процедурної перешкоди та наблизив остаточне голосування законопроєкту про допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню, яке відбудеться найближчими днями.

Прямий ефір