Насильницький і ненасильницький: як в окупації продовжує діяти український спротив (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: t.me/yellowribbon_ua

На захоплених Росією українських територіях продовжує діяти опір. На окупованій частині півдня України ведуть свою діяльність кілька партизанських рухів. Саме тому стрічки, плакати, стікери та графіті з українською символікою стали буденною частиною місцевих пейзажів, інформує FREEДOM.

Нині в окупованому Криму діє кілька партизанських рухів. Один із них — військовий партизанський рух “Атеш”. Свою діяльність на півострові він розпочав із вересня 2022 року. Партизани “Атеш” наводять вогонь Сил оборони України на різні об’єкти російської армії в Криму. Так, учасники руху скоординували удари по російському великому десантному кораблю “Мінськ”, а також по підводному човну “Ростов-на-Дону”. Крім того, партизани допомагають з ідентифікацією цілей, а про результати своєї роботи звітують у соцмережах.

“Наші агенти продовжують безперервний пошук місць перебування збройних сил РФ на території півострова. Цього разу вдалося виявити базу матеріально-технічного забезпечення Чорноморського флоту РФ. Ми продовжуємо нашу боротьбу з окупантами й закликаємо всіх охочих приєднатися до нас у цій справі”, — розповіли учасники партизанського руху “Атеш” у своєму Telegram-каналі.

Як не парадоксально, але найактивнішими учасниками українського спротиву на окупованих територіях є жінки. Мабуть, один із найвідоміших в Україні жіночих рухів опору — “Зла Мавка”, який виник на початку 2023 року в тимчасово окупованому Мелітополі Запорізької області.

“Цей рух я придумала зі своїми подругами, за класикою — на кухні, на коліні. З найперших днів окупації ми брали участь у мітингах, допомагали різним рухам опору і партизанам, а потім вирішили, що створимо саме жіночий рух. По-перше, на той момент окупанти не очікували від жінок активних дій, явно уявляли нас по-іншому. По-друге, хотілося їм донести наші послання. І загалом хотілося об’єднати жінок, які переживають схожий сумний досвід окупації”, – розповіла засновниця партизанського руху “Зла Мавка” в анонімному коментарі виданню “Радіо Свобода”.

Рух “Зла Мавка” дотримується ненасильницьких методів боротьби. Учасниці спротиву, як правило, знищують російську символіку в окупованих населених пунктах, створюють і поширюють агітаційні матеріали, в яких, наприклад, закликали ігнорувати так звані “вибори”.

Учасниці руху навіть створили свою валюту — “гроші мавок”. Це листівки, схожі на рублеві купюри різного номіналу. На них замість стандартних написів російського Центробанку надруковані нагадування для окупаційної армії. Крім цього, “злі мавки” видають і розносять по поштових скриньках свій тижневик — невелику газету з перевіреними новинами, про які не розкажуть на російському телебаченні.

“Ми щодня нагадуємо окупантам, що в Україні їм не раді, і що це ніколи не зміниться. Вони зляться, дратуються, намагаються знайти наших прихильниць, просять людей доносити на нас. Ми це бачимо, а отже, все робимо правильно. Нехай не розслабляються”, — констатувала засновниця партизанського руху “Зла Мавка” в анонімному коментарі виданню “Радіо Свобода”.

Ще один із відомих жіночих партизанських рухів — “Жовта стрічка”. Сьогодні це, мабуть, наймасовіша організація українських активістів у російській окупації. Цей рух опору з’явився навесні 2022 року в окупованому на той момент Херсоні. Як і “Зла Мавка”, рух дотримується ненасильницьких методів боротьби.

“Український спротив продовжує жити в АР Крим навіть після 10-річної окупації. Діяльність активістів руху “Жовта стрічка” є прямим тому доказом. Крим в очікуванні деокупації, тому що Крим — це Україна”, — заявляють учасниці руху “Жовта стрічка” у своєму Telegram-каналі.

Своєю підривною діяльністю на окупованих територіях учасники українського спротиву досить відчутно сприяють Збройним силам України. Крім цього, вони підвищують бойовий дух проукраїнських громадян. А головне — сіють паніку серед російських військовослужбовців.

Читайте також: Бояться деокупації: для чого війська РФ перекидають танки в Крим — думка Поповича

Нагадаємо, Представництво президента України в Автономній Республіці Крим розробило Стратегію когнітивної деокупації півострова. Це фактично план дій, який дасть змогу після звільнення Криму ментально повернути кримчан в український культурний та інформаційний простір.

Прямий ефір