На всій території РФ доходи росіян падатимуть, ціни і невдоволення зростатимуть, — економіст

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

Російська економіка не здатна впоратися з імпортозаміщенням. Крім того, в Росії зростає діра в держбюджеті, у зв’язку з цим згортаються соціальні програми. Це викличе невдоволення народу. Про це сьогодні, 27 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

За його словами, з російського ринку пішов дуже великий обсяг імпорту. Заповнити ці прогалини російській промисловості неможливо.

“Просто тому, що вона ніколи цього не робила. Потрібно тверезо розуміти, що той рівень інтеграції російської економіки у світову, власне, на сьогоднішній момент і передбачає, що досить великий сегмент у ситуації з санкціями автоматично залишився не закритим. Тому нічого дивного в цій ситуації немає. Щодо зростання цін, падіння доходів, ми постійно обговорюємо питання з російським бюджетом, падіння доходів російського бюджету, зі зростанням дефіциту. Це настільки важливо, тому що російський бюджет — це основне джерело тих соціальних програм, які на сьогодні фінансують основні прошарки російського населення, зокрема й на крайній півночі. Що більший дефіцит, що менші щомісячні видатки державного бюджету, то менше грошей виплачується в межах соціальних програм. Одна справа, коли вони переносяться на пізніший період, інша справа, коли вони просто згортаються”, — сказав Пендзин.

Економіст навів інформацію, що в лютому, попри те, що загальний обсяг видатків російського федерального бюджету скоротили на 15%, усе одно дефіцит продовжував зростати, і за січень-лютий загальний обсяг дефіциту становив 2,5 трлн руб., за умови, що загалом планувалося на весь 2023 рік 3 трлн.

“За два місяці було покрито 70% загального обсягу дефіциту. Звичайно, альтернатива — що скорочувати: або військові витрати, або соціальні програми. Але скорочення соцпрограм загрожує дуже сильним невдоволенням людей, особливо напередодні виборів 2024 року, це вкрай непопулярне рішення. Однак, у будь-якому разі, російська влада сьогодні перебуває на шпагаті. І потрібно розуміти, що покриття дефіциту бюджету з Фонду добробуту вкрай обмежене коштами фонду (на сьогодні у фонді близько 7,5 трлн). Такими темпами… Це літо, червень-липень. Далі — фізичне скорочення витрат, далі — повсюдно по всій території РФ доходи людей падатимуть, ціни зростатимуть, невдоволення збільшуватиметься”, — каже Пендзин.

Водночас військові витрати в РФ скорочувати не збираються. Знята з консервації техніка часів 60-70-х років потребує серйозної реставрації, що не безплатно.

“Основні витрати на сьогодні, крім того, що фінансуються прямі військові дії, ще йдуть на відновлення того металобрухту, який знімається з консервації. Говорити про будівництво, створення нових 1600 танків, я думаю, абсолютно нереально. Особливо з урахуванням того, що на нових зразках російської техніки дуже багато імпорту. Система управління вогнем французька стояла, система нічного бачення, прицілювання — німецька. Зараз це точно не йде. І, звичайно, що відновити це неможливо, росіяни ніколи цим не займалися і такої електроніки в них немає. Тому єдине, що вони можуть, — відновлювати металобрухт”, — підсумував Олег Пендзин.

Читайте також: Російська економіка — експортоорієнтована: як санкції вплинули на доходи РФ, пояснив Пендзин

Прямий ефір