На нових захоплених територіях окупанти застосовують усе те, що тестувалося ними в Криму, — Джапарова про колонізаторські практики РФ

Еміне Джапарова. Фото: uatv.ua

Колонізаторські практики, які Росія сьогодні застосовує на нових окупованих територіях, вона відпрацювала в Криму після 2014 року. Про це в проєкті “Високий кабінет” телеканалу FREEДОМ розповіла перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Ці практики ми почали фіксувати 2014 року, коли Росія окупувала Автономну Республіку Крим і місто Севастополь. Російській Федерації знадобилося два-три роки, щоб Крим інтегрувати у своє правове поле, культурне, інформаційне. А сьогодні все це бачимо на нових окупованих територіях. Усе те, що тестувалося в Криму: наприклад, примусове набуття російського громадянства, впровадження норм російського законодавства, “вибори” та індоктринація освіти (коли до шкільної програми запроваджують пропаганду і звеличення російської армії)“, — перелічила вона.

Але якщо з Кримом це займало два-три роки, то сьогодні на нових окупованих територіях це відбувається за короткий проміжок часу.

“Тому що цей трафарет, лекало вже існує у Росії як певна спадщина, яка передається. І це страшно”, — сказала Джапарова.

Колоніальна політика РФ триває з позаминулого століття — з часів Російської імперії, і є основою імперського мислення.

Ми розуміємо, що теперішня війна не тільки за території, а, скоріше, вона цивілізаційного характеру. Коли Україна усвідомила себе як європейська країна, що ми не належимо до “русского мира”, а Російська Федерація хоче зберегти цю монополію і на Україну загалом, і також на Крим, як вона це робила століттями“, — пояснила заступниця міністра.

Джапарова навела приклад зі свого кримського дитинства, коли у 7-річному віці вперше потрапила на екскурсію в Ханський палац у Бахчисараї.

Півтори години я ходила з російськомовним гідом. І коли ми вийшли, я в батька запитала: “Тату, коли ж буде про кримських татар?” Зате я все почула про Катерину II, як її зустрічали, про російську велич тощо“, — розповіла вона.

Еміне Джапарова застала в Криму початок російської окупації 2014 року.

“Перше літо я провела ще в Криму. Ми приїхали до Алушти на пляж. І така класична для багатьох картина — жінка носить пляжем пахлаву. Але якщо раніше це завжди було: “Пахлава медова!”, то цього разу вона ніяк не оголошувала, що продає. Уже [з РФ] заїхали перші “ура-патріоти”, туристи, які цілодобово стояли в черзі на пором [що з’єднував Краснодарський край РФ і Крим]. І ось до цієї жінки підбігає хлопчик: “Тітонько, а що це таке?” А вона відповідає: “А це, хлопчику, хворост у меду”. І в мене був шок. Коли кримськотатарську пахлаву називають “хворостом у меду” — це саме суть імперської політики, в якій одне підміняється іншим”, — наголосила вона.

Джапарова поділилася спогадами про виїзд з окупованого Криму:

Я перетнула адміністративний кордон і, пройшовши буквально 15 метрів, просто шкірою відчула, що я на вільній території, що в Криму вже цієї свободи не було“.

Повна версія інтерв’ю: Проєкт “Високий кабінет”: велике інтерв’ю з Еміне Джапаровою

Нагадаємо, в інтерв’ю Еміне Джапарова також розповіла про шляхи повернення Криму під контроль України та про те, що Кримський міст буде ліквідовано як символ окупації.

Читайте також: Хотілося б, щоб у кафе в Києві можна було поговорити з українцями кримськотатарською мовою, — Джапарова

Прямий ефір