Львівські волонтери запустили власне виробництво FPV-дронів: скільки вдалося виготовити (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Львові група волонтерів розпочала власне виробництво FPV-дронів. Така ідея виникла у ветерана Збройних сил України (ЗСУ) Андрія Діяка. Усю осінь 2023 року волонтери збирали кошти, організовуючи концерти та різні благодійні заходи у Львові. І тільки зараз розпочинати виготовлення дронів, інформує FREEДОМ.

Андрій пішов захищати українську землю добровольцем з перших днів повномасштабної війни Росії проти України. За півтора року служби встиг побувати в боях у Миколаївській області, на східному напрямку, брав участь у визволенні Херсона. Однак був змушений покинути стрій за станом здоров’я. Тоді разом зі своїм другом він вирішив допомагати побратимам у тилу, а саме — самостійно виготовляти FPV-дрони.

“Була проблема у зборі коштів, тому що люди почали не так сильно донатити, як колись… На початку війни моя сестра там збір на автомобіль закривала за кілька днів, а тут — на перший комплект запчастин ми збирали досить довгий час”, — каже ветеран і волонтер Андрій Діяк.

Щоб швидше зібрати кошти, волонтери почали організовувати концерти у Львові, а також благодійні зустрічі біля багаття у львівських двориках. Зібравши гроші, зіштовхнулися з іще однією проблемою — знайти людину, яка погодилася б безоплатно навчити їх виготовлення дронів. Із цим допоміг друг Андрія Євген Сергієнко — інженер, який чудово знається на дронах. 

“Етап налаштування дуже важливий. Так, він довгий, йому довго вчитися. Так, його треба розуміти, але коли ти віддаєш хлопцям готову штуковину і він, за допомогою неї, знищує що завгодно… Це таке відчуття, що я не можу вам передати, чесно. Коли він виходить, дзвонить тобі і каже: “Я підстрелив танк”. Я кажу: “Найкращий!” Тоді твоя робота — має сенс”, — ділиться враженнями Євген Сергієнко.

У команді — звичайні цивільні люди і двоє військових, для яких це свого роду реабілітація. Дрони роблять спеціально під замовлення для певних бригад та їхніх потреб.

“Ми працюємо, грубо кажучи, на певний підрозділ. Вони нам дають характеристики, які їм потрібні, і ми вже комплектуємо дрон за цими характеристиками. Не так багато виробників в Україні, щоб повністю забезпечити FPV-дронами, тож краще їх виробляти, а не десь купувати і чекати по два місяці, поки вони прийдуть”, — пояснює Діяк.

Запчастини волонтери замовляють з-за кордону, однак і тут виникали проблеми, адже не завжди в наявності є всі необхідні складові для дрона.

“Деяких запчастин на той момент не було, ми шукали замінники, чекали поки з’являться. Треба кожен день моніторити, кожну годину, оскільки, якщо там навіть немає маленької запчастини, контролера чи камери, дрон працювати не буде і не буде повноцінним. Усі запчастини ми прописували з військовими, яким ми будемо відправляти наші пташки”, — каже волонтерка Тетяна Діяк.

Хлопці також вчаться літати на дронах завдяки спеціальним маніпуляторам, щоб одразу на місці випробовувати дрони і в разі потреби — покращувати їх.

“Ми від А до Я робимо: склали дрон, прошили дрон, протестували, чи нічого не потрібно? Після тесту перевірили кріплення, чи нічого не відкрутилося? І відправили хлопцям готове, щоб вони, грубо кажучи, перед роботою під’єднали, спробували, як літає, і вже могли сміливо його зарядити, їхати на позиції і добре попрацювати”, — пояснює процес волонтер Олег Тиндик.

Наразі вже виготовлено першу партію з 10 FPV-дронів. У майбутньому волонтери хочуть збільшувати їхню кількість. Також від військових із фронту надходять прохання постачати засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ), тож волонтери планують навчитися виготовляти і їх.

Читайте також: “Волинські соколи”: у Луцьку відкрили школу для навчання операторів FPV-дронів (ВІДЕО)

Прямий ефір