Локдаун, зростання захворюваності та темпи вакцинації: інтерв’ю з головним санітарним лікарем Ігорем Кузіним

Фото з сайта kanaldom.tv

В Україні продовжує зростати рівень захворюваності на коронавірус. Тільки за попередню добу зафіксовано рекордну кількість нових інфікованих – майже 24 тис. осіб, а померло понад 600 хворих. Водночас зростають і показники темпів вакцинації, особливо в “червоних” зонах.

Про те, чи буде вводитися повний локдаун та з чим пов’язано погіршення епідемічної ситуації в країні – розповів головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу “Дом“.

– У всіх українців є одне злободенне питання: чи очікувати в Україні масштабного посилення карантину, чи буде локдаун і коли?

– Коли ми з вами розмовляємо про можливість впровадження локдауна, то повинні говорити про ті фактори, які його провокують. Є кілька основних ключових моментів, з якими зараз зіштовхується Україна.

Найперше – це те, що зараз Україна зіштовхнулася зі штамом “дельта”. Він більш заразливий, швидше передається від людини до людини. Країни Європейського Союзу, які зіштовхнулися зі спалахом “дельта”-штаму, мали значні навантаженнями на систему охорони здоров’я. Україна тільки входить в період епідемічного підйому, і ми бачимо, що 14-й тиждень поспіль поступово зростає рівень захворюваності.

Минулого тижня і на початку цього тижня ми спостерігали незначний спад захворюваності, але він був штучний – завдяки тому, що в період святкових днів люди менше звертаються задля тестування і госпіталізації в основні установи системи охорони здоров’я.

На цьому тижні цифри демонструють пікове навантаження. У Європі відбувається практично те ж саме, тому що тільки одна країна демонструє спад захворюваності – це Італія. У всіх інших великих країнах Євросоюзу є перші ознаки спалаху. Наприклад, в Польщі, Великій Британії, Бельгії, а також в Нідерландах. Вони зараз демонструють ознаки повторного спалаху, викликаного штамом “дельта”. Тому зараз ситуація в Україні прогресивно погіршується.

Є всі можливості, щоб ці пікові навантаження адекватно пережити. Є два основні чинники, які впливатимуть на це – рівень вакцинації населення і те, наскільки люди будуть дотримуватися протиепідемічних та профілактичних вимог, які нині встановлені для кожного рівня епідемічної небезпеки. Завдяки цим двом факторам ми можемо адекватно пережити чергову хвилю підйому захворюваності на коронавірусну інфекцією і максимально її загладити – настільки, щоб вона не викликала підвищеного навантаження на систему охорони здоров’я.

Коли ми говоримо про певні прогнози, то повинні враховувати, що пікові навантаження або максимальний рівень захворюваності очікується з кінця жовтня до середини листопада з поступовим спадом захворюваності до кінця 2021 року. Тому ми вважаємо, що цей сценарій реалістичний, і зараз система готується до того, щоб максимально ефективно протистояти коронавірусній інфекції.

– Тобто локдауна поки що не буде?

– Все буде залежати від епідемічних показників, прописаних в постанові Кабінету міністрів № 1236. Ця постанова – досить ефективний інструмент регулювання. Вона дозволяє вводити профілактичні протиепідемічні заходи завчасно, тобто тоді, коли ми бачимо тільки початок підйому рівня захворюваності. Уже п’ять регіонів рішенням Державної комісії ТЕБ та НС переведені в “червону” зону. Очікується також, що з 23 жовтня буде переведена ще одна область, шоста. Ми бачимо, що ця постанова дозволяє більш ефективно керувати системою охорони здоров’я і своєчасно вводити протиепідемічні профілактичні заходи.

Залежно від того, які цифри будуть реєструватися, навіть після введення “червоної” зони в цих областях, буде порушуватися питання про необхідність введення локдауна. Але поки про це не йдеться. Міністерство охорони здоров’я закликає максимально приділяти увагу двом основним речам: якомога швидше вакцинуватися і дотримуватися тих вимог поведінки, які встановлені щодо коронавірусної хвороби.

– Тобто, резюмуючи, на тотальне посилення карантину найближчим часом чекати не варто?

– Поки це не проговорюється. Зараз ми спостерігаємо за цією ситуацією. Нині йдеться тільки про те, щоб точково, на рівні кількох областей, встановлювати “червоний” рівень епідемічної небезпеки.

– У Великій Британії виявили нову мутацію штаму “дельта”. Вважається, що вона може бути на 15% більш заразливою. Чи зафіксували цей штам в Україні, і на що чекати далі? Що може зарадити стрімкій мутації коронавірусу?

– Коли ми говоримо про появу нових штамів, то це очікувано, тому що РНК-віруси схильні до досить швидкої мутації. І вірус SARS-CoV-2 також досить швидко мутує. Всесвітньою організацією охорони здоров’я і національними органами, які займаються епідеміологічним наглядом, забезпечується постійний моніторинг штамів, які циркулюють на території країни.

На початку жовтня в Центрі громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України повноцінно введено у дію повногеномний сепаратор, який дозволяє розшифровувати геном SARS-CoV-2 і стежити за тим, який саме штам у нас циркулює. За підсумками проведеної роботи, станом на сьогодні, практично 100% зразків, які були протестовані на національному рівні, відносяться саме до штаму “дельта”. Поки що без альтернативних чи нових штамів.

Ситуація постійно контролюється, і у випадку появи нових штамів, ми про це будемо оперативно інформувати. Але наразі чергова хвиля захворюваності викликана звичайним штамом “дельта”, який пройшов через Європейський Союз, через кілька країн, і нині він реєструється вже на території України.

– Чи допоможе вакцинація від цього штаму коронавірусу?

– Що стосується ефективності вакцин, напередодні були оприлюднені офіційні результати клінічних досліджень, в межах яких досліджувалася ефективність вакцин проти штаму “дельта”. Вивчали вакцини AstraZeneca і Pfizer. Результати показали, що їх ефективність становить близько 90% проти тяжкого перебігу коронавірусної хвороби і летального ризику. У AstraZeneca цей показник трохи вищий – 91-92%, у Pfizer – 90%. Вакцинація є ефективним захистом проти коронавірусної хвороби, викликаної новим штамом. Так само проти нових штамів ефективно діє використання масок, використання санітайзерів або дотримання дистанції між людьми.

– Останніми днями кількість бажаючих вакцинуватися збільшилася в 10 разів. Чи вистачить вакцин у зв’язку з таким попитом? Чи варто чекати на нові поставки препаратів?

– До кінця року ми очікуємо ще 15 млн доз вакцин Pfizer, згідно з тими контрактами, які були підписано. Зараз немає перебоїв у постачанні вакцин як на центральні так і на обласні склади.

Ми дійсно бачимо, що в деяких “червоних” зонах значно збільшилося використання вакцин і зросло число бажаючих вакцинуватися. Дуже приємно, що зараз розгорнута вакцинальна інфраструктура виходить на свої максимальні потужності, адже первинно вона була розрахована на 250-300 тис. щеплень протягом однієї доби. Зараз ми бачимо ефективне використання цієї інфраструктури, адже максимально залучені всі пункти щеплення, центри масової вакцинації населення, мобільні бригади. Вже другий-третій день поспіль ми б’ємо рекорди за кількістю проведених щеплень. Кожна проведена вакцинація – це захищене життя, і це дійсно хороші новини.

Зараз ми переналаштували логістику доставки вакцини на обласний рівень, адже попит вимагає частіших поставок вакцин в області. На сьогоднішній день якогось ризику непостачання вакцини або переривання процесу вакцинації немає, бо вакцин в країні достатньо. Є вакцини трьох типів – AstraZeneca, Pfizer і CoronaVac. Всі ці три вакцини ефективні.

Також ми очікуємо поставки до кінця цього року вакцини від COVAX. Такі переговори зараз ведуться і, найімовірніше, що це буде вакцина Moderna. Але чекаємо фінального рішення, коли воно буде ухвалено.

– Президент Володимир Зеленський раніше заявив, що має посилитися контроль за центрами вакцинації. Які недоліки потрібно усувати?

– Коли ми говоримо про центр вакцинації або пункти вакцинації, є кілька системних проблем, з якими ми зустрічаємося найчастіше. В першу чергу, це графік роботи і невідповідність графіка роботи, який офіційно заявлений, фактичному. Ми дійсно іноді фіксуємо, що офіційно центр вакцинації населення або пункт вакцинації, наприклад, повинен працювати з 9:00 до 14:00, а по факту він закривається о 12:00 або 13:00.

Щоб забезпечити незалежний моніторинг фахівцями Центру контролю і профілактики захворювань на рівні кожної області, вже було надано необхідне доручення про те, щоб вони без попередження перевіряли графіки роботи фактичні і ті, які заявлені. Ми будемо прицільно працювати з тими областями, де буде найбільша кількість проблем.

Друга найпоширеніша проблема – це проблема маршрутизації людей. Зазвичай, коли тільки розпочиналася вакцинальна кампанія в Україні, для кожного пункту щеплення, для кожного центру вакцинації населення були розроблені банери і маршрутні листи, щоб кожна людина, яка прийшла туди, зрозуміла, куди потрібно звернутися, куди потрібно йти. Щоб не утворювалася черга, щоб людині при вході була надана вся необхідна інформація, щоб було менше питань під час проведення самої вакцинації. Ми бачимо, що зараз не всі центри вакцинації населення або не всі пункти щеплення використовують такі матеріали, через що іноді виникають черги. Це друга проблема, з якою ми також будемо працювати на рівні областей. Загалом, вона зараз перекривається шляхом залучення волонтерів, які допомагають або надають консультації “живій черзі”, яка перебуває біля пункту вакцинації, або пояснює куди потрібно йти, щоб максимально швидко отримати щеплення. Напевно, ці дві проблеми – основні.

Іноді ми також зіштовхуємося з тим, що в деяких районах, деяких містах центри вакцинації не завжди враховують потреби працюючого населення. Приміром, графік роботи не передбачає можливості приїхати до центру вакцинації ромадянам після закінчення робочого дня. Тому з відповідним дорученням Міністерства охорони здоров’я України ми звернулися до голів ОДА та керівників управлінь охорони здоров’я областей з тим, що хоча б на рівні кожного міста у нас було кілька пунктів з продовженим графіком роботи. Щоб люди після роботи могли отримати щеплення – після 19:00, 20:00, 21:00.

– Чи будуть центри у вихідні дні працювати інтенсивніше?

– У вихідні дні у нас дещо знижуються показники вакцинації і це обумовлено тим, що не всі планують вихідні присвячувати вакцинації. Шляхом окремої роботи з областями ми досягли того, щоб на вихідних залишалася така ж кількість пунктів вакцинації. Ми розраховуємо на те, що люди скористаються можливістю зробити щеплення у вихідний день, коли набагато менше звернень, набагато менше буде черг і набагато швидше вони отримають вакцину.

– У багатьох країнах світу вводять досить жорсткі правила для невакцинованих громадян. Чи будуть вводитися подібні жорсткі правила в Україні для невакцинованих людей? Наприклад, в громадських місцях, незалежно від того, яка буде зона карантину.

– Ми керуємося постановою Кабміну № 1236, де чітко прописані можливості або обмеження для вакцинованих і невакцинованих громадян. Ми стимулюємо роботу бізнесу, який вакцинований. Стимулюємо роботу тих закладів, які готові займатися промоутингом вакцинації, або тих, які готові перевіряти вакцинальний статус під час своєї роботи в “помаранчевій” або “жовтій” зоні. Більш жорсткі обмеження не плануємо застосовувати, і це досить важливо.

Проте, Міністерство охорони здоров’я буде постійно оновлювати перелік установ або організацій, для працівників яких вакцинація є обов’язковою. У цьому напрямі ми керуємося ст. 12 закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, бо розуміємо, що робота таких установ або закладів пов’язана з підвищеним ризиком інфікування працівників. Або ж ці заклади можуть належати до об’єктів критичної інфраструктури. Тобто, наприклад, хвороба декількох фахівців ключового напряму може стати загрозою для роботи установи чи закладу.

Ми зараз сфокусувалися на тому, що норми постанови № 1236 є більш демократичними, і вони дозволяють ефективно працювати бізнесу. Водночас вони враховують епідемічні особливості в різних карантинних зонах. Тому частина населення, підприємств, установ, організацій будуть внесені до списку, де вакцинація є обов’язковою. Щоб максимально захистити такі установи від хвороби і не допустити поширення коронавірусної хвороби серед працівників і в межах організацій.

– Тобто, простими словами, жорстких обмежень для громадян не буде?

– Поки що вони не розглядаються. Але я б хотів зазначити, що вакцинована людина отримує головну перевагу – захист свого здоров’я. По-друге – вона може жити звичайним життям у “червоній”, “помаранчевій”, “жовтій” зоні. Вона не буде відчувати на собі якогось впливу “червоної” зони або якихось обмежень. Таким чином для людей створюються адекватні умови, безпечні умови перебування в громадських місцях або місцях громадського харчування.

– Чи буде проводитися масова вакцинація підлітків в Україні?

Масова не планується. Зараз основна стратегія, якої ми дотримуємося, — що вакцинація підлітків вже дозволена, але дозволена тільки в двох випадках.

По-перше, коли дитина віком від 12 до 18 років має складні супутні захворюваннями, переважно неінфекційні. Це може бути онкологія або інвалідність внаслідок якоїсь іншої хвороби. Для таких дітей вакцинація можлива, адже перенесений коронавірус може бути потенційно більш небезпечний для такої дитини. Тому за медичними показаннями ми дозволяємо вакцинацію таких дітей віком від 12 до 18 років. За бажанням батьків і за умови, що лікар-педіатр теж рекомендує проведення такої вакцинації.

Друга опція – вакцинація дітей або підлітків згідно з так званими соціальними показниками, коли ми розуміємо, що дитина повинна відвідати, наприклад, якусь міжнародну конференцію або взяти участь у міжнародній олімпіаді. Держава, яка запрошує її до участі, вимагає щеплення, навіть якщо дитині 13-15 років. Задля надання таких документів, ця дитина також отримує щеплення. Вакцинація дітей не відрізнятиметься від вакцинації дорослих. Використовується та ж вакцина. Єдиною умовою є те, що дітей ми вакцинуємо лише однієї вакциною – Pfizer. Використання інших типів вакцин для вакцинації дітей поки заборонено.

– Чи є протипоказання для вакцинації людей з алергією? І які це протипоказання?

– Якщо ми будемо говорити про алергію, то сезонна алергія або аллергоанамнез – тобто алергії в минулому або на якісь інші лікарські засоби – не є протипоказанням для проведення вакцинації. Єдиним протипоказанням для проведення вакцинації є анафілактична або алергічна реакція на введене перше щеплення. В подібному випадку такому громадянину може бути видана медична довідка, що у нього є медичні протипоказання для введення другої дози тієї ж вакцини. Але, водночас, йому може бути запропонована вакцинація альтернативною вакциною, якщо таке змішування дозволено відповідно до наших рекомендацій.

Люди з сезонною алергією можуть вакцинуватися. Це не є протипоказанням. Вони можуть вакцинуватися без обмежень.

– Але поширюється інформація, що людям з алергією не бажано проводити вакцинацію від коронавірусу. Наскільки ця інформація достовірна і чи дійсно їм варто уникати цього щеплення?

– Коли ми говоримо про ті чи інші стани, то я б радив звертатися до профільних асоціацій. Профільні світові асоціації акушерів-гінекологів, алергологів, ревматологів виступили з офіційною заявою про особливості застосування вакцин при тих чи інших станах. Майже кожна з цих асоціацій заявила, що абсолютних протипоказань щодо проведення вакцинації, попри наявність тієї чи іншої хвороби, практично немає. Є деякі особливості, які потрібно враховувати, і саме для цього проводиться огляд лікаря перед тим, як людину вакцинують. Цей огляд лікаря проводиться і в пунктах щеплення, і в центрах вакцинації населення. Тому міф про те, що людина з сезонною алергією не може або не повинна отримати щеплення – це дійсно міф, він не підкріплений доказовою базою. Відповідним рішенням національної технічної групи з питань імунізації, вакцинація є рекомендованою, навіть якщо у людини є сезонна алергія. Це не є протипоказанням. І якщо є алергія на продукти харчування – теж.

– В Україні продовжує зростати кількість хворих. Чому так відбувається?

Перше – штам “дельта” передається набагато швидше, і одна людина буде інфікувати в рази більше людей, ніж це було під час минулих хвиль. Це основна причина. Але, з іншого боку, щоб когось інфікувати, друга людина повинна нехтувати протиепідемічними нормами.

Ми спостерігаємо певну втому людей від карантинних, протиепідемічних обмежувальних норм. Ми зустрічаємо факти зневаги масковим режимом і ми також помічаємо те, що деякі установи не хочуть дотримуватися або не приділяють належної уваги контролю за дотриманням протиепідемічних норм. Це стосується переважно використання масок в закритих приміщеннях.

Це дуже важливо і, насправді, це порушення законодавства. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо людина в приміщенні під час дії карантину не використовує маску або не скористалася нею в транспортних засобах, то за це на неї може бути накладено штраф. Наприклад, після введення “жовтої” зони на рівні країни протягом двох тижнів було накладено близько 12 тис. таких штрафів. Тому, з одного боку, зростанню захворюваності сприяє штам “дельта”, який передається швидше. А, з іншого боку, це зневага протиепідемічними нормами і небажання виконувати ті рекомендації, які нині є офіційними.

Прямий ефір