Ленд-ліз для України: коли варто чекати на озброєння, і яку допомогу Україна отримує зараз (ВІДЕО)

Вашингтон виділив уже 23-й пакет допомоги Києву на суму понад 700 млн дол. Зараз, за ​​даними Міністерства оборони, Україна отримує допомогу США в рамках чотирьох проєктів і поки що не скористалася ленд-лізом, інформує FREEДОМ.

На четвертому місяці російсько-української війни 9 травня президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України. Остаточного розуміння, як виглядатиме ленд-ліз, ще немає, раніше заявляв міністр оборони України Олексій Рєзніков. За його словами, США визначили обсяг грошей за програмою та ухвалили принципове рішення надати всю необхідну допомогу Україні. Нюанси та деталі моделі ленд-лізу ще обговорюються, казав міністр.

Перший закон про ленд-ліз набув чинності у березні 1941 року. З цього моменту до 1945 року США надали допомогу СРСР на майже 11 млрд дол. На сучасний розрахунок — це 180 млрд. Йосип Сталін у 1943 році на дні народження прем’єр-міністра Великобританії Вінстона Черчилля сказав, що “без цих машин, що поставлялися по ленд-лізу, ми програли б цю війну”. Пізніше Путін нівелював будь-яку міжнародну допомогу в Другій світовій війні.

“Наш народ був один, один на багатоважкому, героїчному та жертовному шляху до перемоги”, — заявив російський президент Володимир Путін у 2021 році.

Однак під час Другої світової війни радянська армія в рамках ленд-лізу забезпечувалася не лише військовою технікою, боєприпасами, паливом, металом, вибухівкою, паротягами та рейками, а й навіть американським продовольством.

“Той же Жуков заявляв про те, що без американської вибухівки, без американського динаміту, без американських порохів радянська промисловість з виробництва боєприпасів зупинилася б ще в 1941-1942 роках. І таких прикладів майже за кожною позицією можна наводити величезну кількість. Оплатою за ленд-ліз було золото — твердішої волюти на той час не було. Також Радянський Союз і пізніше РФ продовжували оплачувати ленд-ліз — до середини 2010-х років”, — розповів військовий історик Василь Павлов.

А тепер ленд-ліз США для України — це допомога у війні з Росією. Виходячи зі схеми, у рамках програми можна отримати будь-яке озброєння за максимально прискореною процедурою. Звичайно ж, крім зброї масової поразки та її компонентів. Зрозуміло, що Вашингтон не зможе виділяти озброєння на шкоду своєму військово-промисловому комплексу. Та й багато залежатиме від майбутніх запитів України, навчання українських військових роботі з новітньою технікою та логістикою. Не варто забувати і те, що ленд-ліз — це оренда-позика.

“Понад 1400 фірм США готові закривати позиції, які необхідні українському уряду. Наразі Пентагон розробляє необхідні умови, технологічні документи для виробництва озброєння”, — зазначив військовий історик Василь Павлов.

Американський дипломат Крістіна Квін в інтерв’ю загальнонаціональному марафону пояснила, як Україні доведеться розраховуватись за допомогу в рамках ленд-лізу.

“Всупереч назві, ми не говоримо про те, що Україна має повернути все, що отримає за цим механізмом. Скажу відверто, це просто процедура прискорення постачання зброї. Тому, звичайно ж, ленд-ліз не призведе до появи в України якогось божевільного боргу після війни”, — звернула вона увагу.

Механізм ленд-лізу для Києва ще не використали. Експерти називають це непоганим сигналом, адже це лише одна з програм. За чотирма ж чинними озброєння для української армії Вашингтон надає безплатно. Воно одразу стає власністю України. І поки Конгрес виділяє гроші на саме таку допомогу, застосовувати механізм ленд-лізу, з погляду економіки, недоцільно. Але вибір озброєння за цією програмою буде набагато ширшим.

“Я не виключаю більшої ймовірності того, що в номенклатурі з’явиться ширше ББН — тобто броньованого транспорту. Аналогічно — боєприпаси для ствольної артилерії, реактивної артилерії. Понад сім місяців вирішувалося питання забезпечення цих постачань морським шляхом. Я впевнений, почати їх можуть уже в листопаді-грудні. Якщо ж все-таки, як зазвичай це буває, бюрократія стала головною перешкодою на шляху реалізації таких планів, то це буде початок 2023 року”, — вважає військовий оглядач Олександр Коваленко.

15 жовтня президент США Джо Байден оголосив про новий пакет військової допомоги на 725 млн доларів і звернувся до ЄС з проханням також збільшити пряму фінансову допомогу, а не кредити. З урахуванням різниці в кількості техніки з противником, мілітарної допомоги Києву все ще недостатньо, неодноразово заявляло керівництво країни. А затяжна війна забирає більше людських життів та збільшує вартість вже післявоєнної відбудови України.

Читайте також: “Ленд-ліз — це залізо, там немає грошей”: переваги ленд-лізу для України обговорюємо з експертами

Прямий ефір