Київ реалізує українську “формулу миру” — детально про проміжні результати (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову із главою Африканського Союзу, президентом Сенегалу Макі Саллом. Темою діалогу стала українська “формула миру” і насамперед один із її пунктів, особливо актуальний для всього Африканського континенту, продовольча безпека. Київ закликає міжнародних партнерів приєднатися до української “формули миру”, інформує FREEДОМ.

Щоб стабільний світ був можливим — Україна має перемогти. Це головне послання Києва до міжнародних партнерів. Тому постачання озброєння та гарантії безпеки зараз займають центральне місце у переговорах України із Заходом.

Цього тижня керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак провів зустріч із делегацією депутатів Європарламенту. Однією з головних тем діалогу стала підтримка Європейським парламентом Київського безпекового договору, особливого документа з гарантіями України до повноцінного вступу країни до НАТО.

“Коли ми з паном Расмуссеном (екссекретар НАТО, — ред.) домовилися і було створено групу, я вам чесно скажу — серйозно ніхто не ставився до цієї ідеї. Сьогодні на столі всі світові лідери мають екземпляр Київського договору безпеки. Сьогодні вже ніхто не сперечається, що цей документ є основою майбутніх гарантій безпеки”, — заявив керівник ОПУ Єрмак.

Формула справедливого миру стосується не лише України. У низці пунктів йдеться про регіональну і навіть глобальну безпеку. Війна Росії проти України стала однією з причин голоду у бідних країнах Африки та Азії. Відповіддю цим викликам стала ініціатива Києва Grain from Ukraine (“Зерно з України”). Вона має забезпечити продовольством не менше 5 млн осіб до кінця весни 2023 року.

“До порту Одеси зайшло вже третє судно в рамках нашої ініціативи Grain from Ukraine — “Зерно з України”. 25 тис. тонн гуманітарної пшениці буде відправлено до Сомалі. Друге судно завершує завантаження в порту Чорноморськ, воно прямуватиме до Ефіопії. На його борту — 30 тис. тонн пшениці. Також в Ефіопію йде і перше судно за цією програмою — “Зерно з України”. Загалом до кінця весни відправимо близько 60 суден із таким гуманітарним вантажем. Це буквально порятунок з голоду для мільйонів людей. І я вдячний усім нашим партнерам, які приєдналися до української ініціативи”, — сказав президент України Володимир Зеленський.

“За руйнування в Україні та спровоковані продовольчі та енергетичні кризи у світі — Москву потрібно притягнути до відповідальності. Справедливість є ще одним важливим пунктом української “формули миру”. Київ активно веде переговори щодо створення спеціального трибуналу над російськими воєнними злочинцями. Цього тижня Європейська комісія офіційно заявила про початок роботи щодо створення такого трибуналу”, — заявив глава Української держави.

“Росія має заплатити за свої жахливі злочини, зокрема за злочин агресії проти суверенної держави. І саме тому, продовжуючи підтримувати Міжнародний кримінальний суд, ми пропонуємо створити спеціалізований суд за підтримки Організації Об’єднаних Націй для розслідування та кримінального переслідування російського злочину агресії. Ми готові розпочати роботу з міжнародною спільнотою, щоб отримати максимально широку міжнародну підтримку цього спеціалізованого суду. Росія також має заплатити фінансово за спустошення. Жахливі злочини Росії не залишаться безкарними”, — підтвердила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Робота ведеться і лише на рівні окремих держав. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба доручив дипломатам розпочати переговори з партнерами щодо підтримки та реалізації “формули миру”. Глава МЗС на найвпливовіших міжнародних платформах закликає приєднуватись до українського мирного плану.

“Я наголосив міністрам на важливості створення спеціального трибуналу щодо засудження Росії за скоєння злочину агресії. В ОБСЄ є інструменти та інституції, які здатні сприяти реалізації цього дуже важливого завдання, і ми сьогодні обговорили, як саме ОБСЄ може допомогти у створенні трибуналу. Ну, також — я презентував учасникам ОБСЄ “формулу миру” президента Зеленського. Ми бачимо роль і для організації загалом, і для її держав-членів насамперед із Азії, для того, щоб приєднатися до реалізації “формули миру” від України”, — розповів Кулеба.

Франція офіційно підтримала ідею міжнародного трибуналу над російськими воєнними злочинцями. У міністерстві закордонних справ країни заявляють, що вже розпочали роботу над створенням інстанції, і залучатимуть інші європейські уряди до участі у цьому процесі.

Читайте також: Ці 10 пунктів — про те, як виглядає новий світ: “формулу миру” Зеленського розібрали експерти

Прямий ефір