Київ працює над механізмом покарання Путіна за агресію проти України — деталі (ВІДЕО)

Володимир Путін. Скріншот: uatv.ua

Президент Російської Федерації Володимир Путін здійснює геноцид українського народу. Про це заявили члени комітету Палати представників США з міжнародних справ за день до зустрічі з головним прокурором Міжнародного кримінального суду Карімом Ханом, інформує FREEДОМ.

Конгресмен-республіканець Майкл Маккол сказав, що Путін “намагається стерти з лиця землі культуру, народ і релігію, а це є визначенням геноциду”. 

Демократ Джеррі Конноллі нагадав, що ще до початку повномасштабної війни Росії проти України російський президент публічно заперечував існування української держави і народу. 

Перший крок до покарання Путіна за скоєні проти України злочини Міжнародний кримінальний суд (МКС) зробив у березні 2023 року — видав ордер на арешт російського президента за незаконну депортацію українських дітей. Відтоді Путін, навіть отримавши гарантії безпеки від лідерів деяких країн, боїться залишати територію Росії. 

“Щодо дітей — це найочевидніший злочин, який лежить на поверхні. Масове вивезення дітей — прямо передбачено як порушення міжнародного гуманітарного права. І з боку Росії це не тільки не заперечується, а навпаки ці дії випинаються, що дало змогу відносно легко видати ордер на арешт”, — зазначив юрист, адвокат і заступник міністра юстиції України Іван Ліщина.

Виїзд за межі Росії — пряма дорога для Путіна на лаву підсудних, адже Міжнародний кримінальний суд не розглядає справи заочно. Щоб притягнути військово-політичне керівництво Росії до відповідальності, Україна та світова спільнота продовжують роботу над створенням нового юридичного механізму.  

На думку Києва, ним має стати спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину агресії Росії проти України. Або — міжнародний суд під юрисдикцією української судової системи. Такий варіант розглядають деякі союзники Києва. 

“Путіна можна карати, можна звинувачувати за найрізноманітніші злочини: воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид, крім агресивної війни. І ми над цим постійно разом зі своїми міжнародними партнерами працюємо. Багато роботи робиться саме нами, саме в нашій країні, тому що ми страждаємо від цього всього. Саме в нашій країні знаходяться і потерпілі, і основні докази, і результат злочинів, які вчиняє режим Володимира Путіна”, — наголосив адвокат Юрій Білоус.

Злочин агресії, скоєний вищим військово-політичним керівництвом Росії, — очевидне порушення міжнародного права та статуту ООН. Однак агресія не входить до переліку злочинів, які може розглядати Міжнародний кримінальний суд. Це — ще одна причина, чому покарання Росії за розв’язану війну потребує нових підходів.

“Триває обговорення, але, з усім тим, рух у напрямку притягнення очевидний. Одночасно йде розслідування численних порушень правил ведення війни, таких як вбивство цивільного населення в Бучі, таких як насильницька мобілізація на окупованих територіях, таких як вибори на окупованих територіях — це все порушення міжнародного гуманітарного права, це все збирається, записується і готуються відповідні процеси”, — каже Ліщина.

“Уколи різні в тіло Російської Федерації – вони робляться. Це і ордер на його арешт, це і суди над воєнними злочинцями, це і нові розслідування, – якісь звіти дослідницьких груп, які були проведені з приводу геноциду, про те, що відбувається в Україні. Реєстр збитків створюється для того, щоб потім шукати можливості людям отримати і розподілити російські гроші. Тобто найрізноманітніша робота ведеться”, — акцентує Білоус.

Покарання винних у війні проти України та виплата репарацій — це пункти формули миру президента Володимира Зеленського.

Читайте також: В передачі Києву заморожених активів російських олігархів важливу роль відіграють міжнародні прецеденти, — британський журналіст

Як повідомлялося, у Кривому Розі завершено пошуково-рятувальні роботи після російського ракетного удару. Армія Російської Федерації завдала його сьогодні, 8 вересня, близько 9:00 по центру міста, влучивши в одну з адміністративних будівель поліції.

Керівник ради оборони міста Кривий Ріг Олександр Вілкул повідомив, що 72 людини постраждали внаслідок ракетного удару. Троє з них перебувають у лікарні у важкому стані. Загинула одна людина.

Прямий ефір