Китай не потребує жодних союзників, він бачить Росію як попутника, — політолог про військову допомогу

Віталій Кулик. Скріншот: uatv.ua

Китай фактично заміщає Росію в питаннях безпеки, економічних відносин у Центральній Азії. Китай виходить на першу роль, і Росія звідти поступово видавлюється і виходить. Про це сьогодні, 19 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

“З’являється зараз багато інформації спекулятивного характеру про те, що, ось, вибудовуються якісь союзницькі відносини між Китаєм і РФ. Насправді Китай не потребує жодних союзників, він самодостатній, сам себе так розглядає як точку сили і впливу. Тому жодних союзницьких зобов’язань Китай брати на себе не збирається. Єдиним союзницьким зобов’язанням Китаю є договір із Північною Кореєю про взаємну оборону 50-х років. Жодних інших договорів, які передбачають якісь гарантії безпеки або участь китайських збройних сил у якихось конфліктах, спільному захисті, постачанні озброєння, боєприпасів, наданні зброї — цього всього немає з жодною країною”, — сказав він.

Крім того, уточнив політолог, Китай не братиме на себе таких зобов’язань, виходячи із зовнішньополітичних глобальних ризиків безпеки.

“Відповідно, якщо ми говоримо про якусь військову допомогу Китаю Росії, то ця допомога обмежиться виключно товарами подвійного призначення, і Китай буде шукати якісь сірі зони для того, щоб обходити санкційний механізм. І політично підтримувати РФ, шукати можливості вплинути на треті країни, щоб вони продавали Росії, попри санкції, боєприпаси або військову техніку. Хоча це вже ускладнено і такі лазівки все більше і більше прикриваються”, — каже Кулик.

Тому, констатує він, військової допомоги від Китаю Росії чекати не доводиться.

“Ось політична підтримка, так. Геополітичні ігри за участю Китаю — так. Китай бачить Росію як попутника, як молодшого партнера, який шляхом протистояння з умовним Заходом, як вважають у Пекіні, слабшатиме, і відповідно стає більш договороздатним у контексті розширення сфери впливу Китаю на Сибір, Далекий Схід, Центральну Азію, там, де Росія поки що присутня”, — підсумував Віталій Кулик.

Читайте також: “Китай чутливий до санкцій”: яким чином Сі може допомогти Путіну обходити заборони Заходу, пояснив політолог

Прямий ефір