Китай має двоїсту політику, Індія дистанціюється, — хто залишився серед союзників Росії, вказав Фесенко

Кремль. Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Реальних прямих союзників у Росії дуже і дуже мало. Це, як правило, або одіозні режими, типу північнокорейського, або залежні від Росії країни. А останнє рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна ще сильніше посилить дипломатичну ізоляцію Росії. Про це сьогодні, 20 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

“Коли ми говоримо про країни, які підтримують Росію, то є просто критерій — дивімось, хто голосує разом із Росією за резолюції Генеральної Асамблеї ООН. Сирія, Білорусь, Нікарагуа, Еритрея, Північна Корея. Я вже не кажу про пострадянські країни, які формально є союзниками Росії — Казахстан, Вірменія тощо — навіть вони утримуються. Як і Китай, навіть Іран, який постачає деякі види озброєння Росії, але водночас офіційно теж намагається дистанціюватися від нинішньої війни і веде дещо подвійну політику”, — сказав він.

За словами Фесенка, він би точно не записував до числа союзників Росії Туреччину.

“Туреччина, так, як і Індія, вона заробляє на цій війні. Але зауважте, рішення останніх днів, підтверджено сьогодні, що Туреччина припиняє постачання санкційних товарів через свою територію. Вона змушена через зв’язок із європейським ринком, зі США рахуватися із західним санкційним режимом, хоча сама в ньому участі не бере. І це теж показово”, — пояснив політолог.

Щодо Індії, то вона дуже прагматична, навіть егоїстична — заробляє, купуючи дешеву російську нафту зі знижкою.

“Але разом із цим, особливо останніми місяцями, Індія явно починає дистанціюватися від Росії і в зовнішньополітичних питаннях, зокрема щодо війни між Росією та Україною, Індія займає формально нейтральну позицію. Хоча показовий приклад — Індія зараз головує у “Великій двадцятці” і, оскільки неможливо було знайти спільну позицію (Росія теж член G20, і Китай), узгодити підсумковий документ, а попередній документ засуджує Росію. І Індія запропонувала свою версію, де теж є критика Росії і дій, війни Росії проти України. Це показова ситуація. Індія теж намагається, тримаючи нейтралітет, дистанціюватися від Росії”, — розповів Фесенко.

А Китай, за словами політолога, щодо Росії має подвійну політику.

“Він сприймає і нинішню війну між Росією та Україною через призму відносин зі США. Ось це проблема. Саме протистояння зі США зближує Китай із Росією. Але, оскільки економічні інтереси Китаю зав’язані на західних ринках, і товарообіг Китаю зі США, Євросоюзом у 8 разів перевищує товарообіг із Росією, зрозуміло, що їм зараз не з руки сваритися із Заходом. Так, ідеологічне і політичне протистояння зі США є, але йти на розрив, на пряму підтримку Росії — це економічно не вигідно Китаю”, — роз’яснив він.

Тим більше, зазначає Фесенко, ослаблена Росія — це дуже зручний інструмент у руках Китаю. Китай може користуватися дешевими російськими природними ресурсами — від нафти і газу до лісу та інших.

“І водночас зберігає про всяк випадок, що називається, Росію біля ноги тепер уже в ролі молодшого союзника у своєму стратегічному протистоянні зі США. Але на пряму підтримку Росії, я думаю, Китай не піде, тому що це занадто ризиковано для нього. Така неоднозначна ситуація, але вона не на користь Росії. І вона показує, що війна проти України дійсно сформувала серйозну дипломатичну ізоляцію Росії. Можливо, не пряму, не повномасштабну, але досить суттєву”, — підсумував Володимир Фесенко.

Читайте також: Візит Сі до Москви для Китаю — це візит пана до свого молодшого партнера, — Полегкий

Прямий ефір