Кишинів шукає неординарних заходів, щоб протистояти агресивним діям РФ, — Тенасє

Александру Тенасє. Фото: ava.md

Кишинів уважно стежить за провокаціями Кремля в невизнаній “Придністровській молдавській республіці” (“ПМР”) та шукає рішення для протидії російським агресивним діям. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів міністр юстиції Молдови (2009-2011 і 2018 рр.), голова Конституційного суду Молдови (2011-2017 рр.), ексчлен Венеціанської комісії Александру Тенасє.

Він наголосив, що Російська Федерація ніколи серйозно не сприймала незалежність Республіки Молдова, так само, як і незалежність України.

“Кишинів дуже ясно усвідомлює, що немає абсолютно ніяких передумов для того, щоб вірити запевненням Кремля. І тому Кишинів намагається зміцнити, наскільки це можливо, свою позицію, свою незалежність. І це, звісно, передбачає різні заходи, зокрема й військові. Думаю, є певні кроки, дуже видимі кроки щодо безпеки нашого інформаційного простору. Хочу зазначити, що протягом останнього року кишинівська влада заборонила понад 12 каналів, які відкрито займалися російською пропагандою. Тому Кишинів дуже уважно й насторожено дивиться за тим, що відбувається на фронті бойових подій… Усе, що відбувається, змушує молдовську владу вживати, можливо, десь неординарних якихось заходів для того, щоб бути готовою і до того, що Російська Федерація може в якийсь момент здійснити таке саме повномасштабне вторгнення, якого зазнала Україна”, — сказав Тенасє.

Він наголосив, що громадяни Республіки Молдова прекрасно усвідомлюють, наскільки для них життєво важливо, щоб Україна здобула перемогу в розв’язаній Кремлем війні.

“Ми прекрасно розуміємо, що поки Україна опирається, поки Україна може протиставити силу зброї російським агресорам, у Республіки Молдова є якийсь шанс на виживання. Тому підтримка України, я хочу вам сказати, вона абсолютно щира”, — сказав Тенасє.

За його інформацією, російські окупанти підживлюють кремлівські партії та політиків у Молдові, завдання яких — змістити чинну владу.

“Річ у тім, що цього року в Кишиневі мають відбутися президентські вибори. Наступного року в нас будуть парламентські вибори, й для Російської Федерації це ключове завдання — змістити нині чинну владу. Я думаю, що це насамперед стосується президента Маї Санду, тому що ніхто не ставить під сумнів її проєвропейські, прозахідні настрої. Але не менш важливим є те, що буде наступного року. Я думаю, що Кремль зараз готує якісь політичні партії для того, щоб вони якимось чином змогли змістити чинну владу. На жаль, економічна ситуація у нас дуже погана… В основному це пов’язано з війною в Україні. Річ у тім, що молдавський бізнес був дуже серйозно пов’язаний на різного роду економічних зв’язках з українським бізнесом. І, звичайно, те, що відбувається в Україні, це не може не вплинути на нашу економіку”, — сказав гість ефіру.

Тенасє повідомив, що молдовський уряд запровадив багато поправок до законодавства, які передбачають більше підзвітності щодо фінансування політичних партій, та дозволяє Центральній виборчій комісії, судовим інстанціям також виключати з виборчого процесу ті партії, діяльність яких фінансується непрозоро.

Він наголосив, що Молдова не може дозволити Росії використовувати демократичну Конституцію проти самої суті цієї демократії.

“Річ у тім, що нашу Конституцію, наші конституційні гарантії ми не можемо сприймати як суїцидальний пакт, нічого не робити, тільки посилаючись на те, що формально не можна обмежувати якісь свободи, й тим самим дозволити Путіну, щоб він зруйнував повністю нашу державу”, — сказав Тенасє.

Читайте також: Росія не відмовилася від ідеї отримати всю Республіку Молдова, — Тенасє

Раніше речник Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук заявив, що Росія й представники невизнаної “Придністровської молдавської республіки” (“ПМР”) продовжують інформаційне нагнітання ситуації навколо регіону.

Прямий ефір