Куля, що не вбила, гаубиця з 2014-го та збитий над областю Су: 10 років війни експонують у музеї Запоріжжя (ВІДЕО)

Скріншот: uatv.ua

Виставку “Війна за незалежність”, присвячену 10 рокам опору України російській агресії, відкрили у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї. В експозиції — унікальні фронтові експонати: зброя українських воїнів, фотографії та відео воєнних дій, уламки російських ракет, безпілотників та навіть літака, повідомляє FREEДОМ.

Фрагмент української гаубиці на виставці є свідком початку російської агресії. Зброя зазнала пошкоджень під час боїв на Донбасі у 2014 році.

“Фрагмент щитка гаубиці 2А-65-МСТА — так вона називається”, — каже старша наукова співробітниця Запорізького обласного краєзнавчого музею Світлана Тараненко.

Після бою гаубицю відправили на ремонт у Запоріжжя. Частину щитка краєзнавчому музею подарували військові. На ньому один з артилеристів написав ім’я коханої дівчини. Традиції писати посвяти на гарматах та снарядах — уже десятий рік. Так воїни висловлюють емоційний зв’язок із близькими чи згадують тих, за кого хочуть помститися.

“2023 року, коли у Запоріжжі ракета влучила у житловий будинок і там загинула восьмимісячна дівчинка, вже того ж дня солдати на своїх снарядах писали: “За Емілію”. Це і помста, і пам’ять про людей, які загинули”, — розповідає Світлана Тараненко.

В експозиції — уламки крила російського бомбардувальника Су, який був збитий на Запоріжжі українським воїном — уродженцем Івано-Франківська. На стенді — фрагменти російських ракет та безпілотників, якими окупанти обстрілювали Запоріжжя.

“Фрагмент іранського “Шахеда”, що перебуває на озброєнні в Росії з перших днів війни. Росіяни називають його “Герань”, але відомо, що це “Шахед”. Цей “Шахед” впав у Запоріжжі на один з енергетичних об’єктів міста”, — розповідає Тараненко про черговий експонат.

Українські військові швидко навчилися збивати “Шахеди”, навіть коли росіяни намагалися їх маскувати, каже співробітниця музею.

“Вже у другому півріччі 2023-го росіяни почали покривати “Шахеди” карбоновими смолами для того, щоб вони були чорними та менш помітними вночі”, — розповідає Світлана Тараненко.

Є на виставці “куля з історією”. Її передав музею історик В’ячеслав Зайцев. Він пішов на фронт добровольцем у 2014 році. Брав участь в обороні Донецького аеропорту, після одного з боїв у бруствері свого окопу знайшов російську кулю. Наразі вона в експозиції, присвяченій запорожцям — героям війни.

“Він побачив поряд із собою цю кулю. Це та куля, яка не вбила його, він її взяв як сувенір, а потім передав музею”, — згадує Тараненко.

Восени 2022 року В’ячеслав загинув у бою.

“5 жовтня 2022 знайшлася інша зброя, інша куля, і В’ячеслав Зайцев загинув”, — говорить співробітниця музею.

На виставці — понад 200 експонатів, решта колекції, яку вдалося зібрати за 10 років, — у сховищі. Більшість артефактів подарували військові та волонтери.

Багато експонатів привозять нам волонтери, з якими ми товаришуємо багато років, з 2014 року. Буває так, що ми просимо — такого ще немає: привезіть нам такі тубуси, такі корпуси”, — розповіла старша наукова співробітниця Запорізького обласного краєзнавчого музею Світлана Тараненко.

На основі цієї колекції військових артефактів запорізькі історики згодом планують створити музей боротьби за незалежність України.

Читайте також: Зберегти національну пам’ять: волонтери та історики рятують музейні експонати Запорізької області (ВІДЕО)

Прямий ефір