Кримська платформа: як створюються пропозиції про майбутнє Криму після деокупації, розповіла Томак

Ілюстративне фото: t.me/yellowribbon_ua

Кримська платформа працює в міжнародному вимірі для консолідації сил союзників України, але є й внутрішній трек, за яким розробляється майбутня реінтеграційна політика. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи в Представництві президента України в АР Крим Марія Томак.

“У нас є міжнародний вимір, яким переважно займається Міністерство закордонних справ України. Він полягає в тому, щоб з’єднувати навколо України, консолідувати зусилля країн-союзниць, не тільки найближчих союзників, а й країн, які традиційно не настільки активно долучалися до відстоювання територіальної цілісності України. Ця ініціатива з 2021 року існує, й попри повномасштабне вторгнення щороку ми проводимо саміти міжнародної Кримської платформи як на урядовому рівні, а віднедавна, ось уже 2 роки, і цьогоріч також заплановані саміти парламентські, які запрошують парламентаріїв з усього світу приєднуватися до цієї ініціативи. І, безумовно, там є прогрес й кількісний, і якісний з погляду тієї кількості країн, які приєднуються”, — сказала вона.

Томак наголосила, що Крим не повинен сприйматися як “особливий випадок”, важливо нагадувати світу, що це український півострів.

За її словами, офіс Кримської платформи займається внутрішнім треком: розробляється реінтеграційна політика, яка стосується того, що відбуватиметься в Криму вже наступного дня після звільнення півострова від російської окупації.

“Звільнення, деокупація Криму — це важливий етап, але це не означає одразу відновлення мирного життя. Ми зіткнемося з величезною кількістю проблем, викликів, з якими нам треба буде мати справу. І вони дуже різні. Починаючи від рішень судів окупаційних, яких понад мільйон. Що з ними робити? Чи всі вони мають бути визнані незаконними, чи там потрібні якісь диференційовані підходи? І закінчуючи питанням, яке дуже часто, до речі, нам ставлять наші міжнародні партнери, й нам треба вже мати відповідь на це питання: “А що ви будете робити з громадянами Росії, які незаконно приїхали до Криму після 2014 року?”. Ми говоримо про щонайменше пів мільйона людей. Це дуже багато людей, і для нас це буде величезний виклик”, — сказала Томак.

Керівник Служби забезпечення діяльності Кримської платформи звернула увагу, що існує й проблема економічного майбутнього Криму, який зараз живе завдяки дотаціям РФ.

“Ми намагаємося знайти відповіді на всі ці питання, тому що, на нашу думку, це наближає звільнення Криму. Тобто, з одного боку, звісно, це ключове, зусилля Збройних сил України, підтримка партнерів, але також є пропозиція майбутнього для Криму, які ми маємо комунікувати з нашими громадянами, в які вони мають повірити та які їх мають привернути”, — пояснила Томак.

Вона також наголосила, що Україна на півострові відновлюватиме дію права, зокрема міжнародного. Це стосуватиметься й росіян, які незаконно оселилися в Криму.

Читайте також: Крим — не ваш: шляхи звільнення півострова обговорили експерти

Нагадаємо, цього року минає 10 років від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей. У 2014 році Крим став першим об’єктом агресії Російської Федерації проти України.

Прямий ефір