Кремль хоче розколоти українське суспільство: як спецслужби РФ просувають “Майдан-3” — думки експертів

Ілюстративний колаж: cpd.gov.ua

Російська спецоперація “Майдан-3” сягне своєї кульмінації в березні-травні 2024 року, а впродовж найближчих тижнів Кремль кине максимум зусиль на поширення деструктивних для світової безпеки наративів і спроб розпалювання конфліктів – як усередині України, так і в інших точках світу, де є суттєва підтримка країни.

Про це йдеться в заяві Комітету з питань розвідки при президентові України.  Громадян західних союзників та українців закликають посилити інформаційну безпеку та не потурати російським наративам. 

Найдорожча “акція” російських спецслужб

Головна мета для росіян усередині України — деморалізувати українців, посіяти паніку серед населення, вбити клин між військовослужбовцями і цивільними, штучно розсварити представників політичного керівництва країни і громадянського суспільства. Про це йдеться в заяві Комітету з питань розвідки при президентові України. 

Методика спецоперації “Майдан-3” є традиційною для російських спецслужб. Насамперед Кремль хоче поставити під сумнів легітимність ухвалених в Україні після 20 травня владних рішень, розповсюдити панічні настрої, зневіру, посварити із західними союзниками, розповсюдити в суспільстві всілякі “теорії змови”. 

Усе це відбувається на тлі публічних заяв Росії про створення нових типів надзброї, яка, на їхню думку, мала б забезпечити технічну перевагу РФ над Заходом на найближче десятиліття. Кремль підштовхуватиме інші країни до прямого діалогу щодо питання війни без участі України. 

Також росіяни через власних агентів впливу в Україні та в усьому світі будуть організовувати різноманітні протестні акції та свідомо дискредитувати процес обміну військовополонених.

За задумом окупантів, на першій половині червня 2024 року ситуацію в країні вдасться розхитати і тоді, скориставшись моментом, Україні буде завдано військової поразки на сході країни — у цьому полягає ключова ідея їхньої операції.

Російські спецслужби мають великий досвід у сфері ведення гібридних воєн. На інформаційні атаки проти України вони витрачають стільки ж, скільки і на бойові дії. У листопаді 2023 року в рамках спецоперації “Майдан-3” на поширення антиукраїнських настроїв тільки на платформі Telegram Росія витратила майже 250 млн доларів. Загальний бюджет операції становить 1,5 млрд доларів — це найдорожча “акція” російських спецслужб в історії.

У Головному управлінні розвідки (ГУР) заявили, що їм відомі списки людей, яких вербували для організації “Майдану-3”. 

Представник відомства Андрій Юсов повідомив, що Кремль масово закуповує Telegram-канали та акаунти в соціальних мережах для просування російських наративів. 

“Я зараз не можу називати конкретні прізвища. Є списки людей, щодо яких ворог працює, і є завдання залучати їх для поширення своєї риторики і впливу на суспільно-політичну ситуацію в країні. Це десятки людей, якщо ми говоримо про впливові категорії. Зараз у них завдання максимально закупити тисячі сторінок і акаунтів. Це буде робота ботоферм, новостворених або вже куплених телеграм-каналів”, — сказав Андрій Юсов.

Кремль не завжди займається вербуванням безпосередньо і нерідко звертається до необхідних людей через посередників, впроваджуючи свої наративи. 

Читайте також: 10 років окупації Криму: як люди чинять опір на тлі тотальних російських репресій — обговорювали експерти

Думки експертів

Як Кремль намагається просувати свої наративи в Україні та розколоти українське суспільство? На які болючі точки буде тиснути Росія? Чи вдасться пропаганді вплинути на уми українців? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Сергій Жуков, аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки;
  • Тарас Загородній, політтехнолог;
  • Михайло Притула, військовий експерт;
  • Ігор Петренко, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Руйнівний момент — депресивні публікації в західних медіа

— Теми, які Кремль використовуватиме в рамках своєї пропагандистської роботи, очевидні. І Росія буде це робити прямо, нахабно. До речі, бюджет у 1,5 млрд доларів — це не так багато, якщо враховувати, скільки загалом вони вкладають у війну.

Серед завдань цієї спецоперації:

  • деморалізація України;
  • деморалізація суспільств країн-партнерів;
  • вплив на постачання зброї Україні.

Що стосується нелегітимності президента України — це надумана проблема, яка не існує юридично. Тому що безперервність влади зумовлена конституційними положеннями, де чітко сказано, що президент виконує свої обов’язки до моменту вступу на посаду наступного президента або настання другого терміну президентства.

Регламентація про воєнний стан чітко говорить — можливе чи неможливе проведення виборів, і визначає безперервність влади — і парламентської, і президентської. Тут немає юридичної колізії. Це розуміють наші партнери. І в Україні, мені здається, це теж усі сьогодні розуміють.

Тому що є суспільний консенсус, що, виходячи з питань безпеки, провести вибори неможливо. Відповідно, далі не виникає питання повноважень президента чи парламенту.

Чи буде це погано впливати на країну? Так, напевно, частково буде. Тому що є така концепція — “корисні ідіоти” з нереалізованим его, які намагатимуться всередині сказати: дивіться, ми кращі, ми розуміємо точно, що потрібно робити. Вони необов’язково працюватимуть у рамках російських пропагандистських програм, вони працюватимуть у рамках своїх власних пропагандистських програм.

Є дуже багато недооцінених людей, які вважають, що вони не посідають належні місця і не отримують належну їм славу. Це є в будь-якому суспільстві. В українському суспільстві, на жаль, теж така група досить виражена, і вона інформаційно активна.

Вони намагаються проводити якісь інформаційні програми. Чи страшно це з точки зору руйнування інформаційного середовища, в якому сьогодні перебуває Україна? Не зовсім. Тому що Україна дуже чітко розставляє акценти з погляду, що це за війна, до яких наслідків може призвести неправильна фіналізація цієї війни, ослаблення внутрішньої консолідації в Україні тощо.

До того ж це розуміють прекрасно наші партнери. Ми бачимо зовсім іншу риторику західноєвропейських лідерів. Вони абсолютно точно, особливо в Європі, розуміють усі ризики, які ця війна вже створила, і які створюватиме, якщо Росія не програє. Вони розуміють, чому важливо, щоб Україна цю війну дійшла в консолідованому стані, в якому вона перебувала з перших днів війни.

Чи буде Росія вірити в те, що чим більше вона буде проводити подібних інформаційно-диверсійних заходів, тим більше у неї шансів буде дотиснути Україну? Так. Росія буде в це вірити до моменту власне пропагандистського обвалу на внутрішньому ринку. Щойно буде кілька тактичних поразок Росії на лінії фронту, ця надута пропагандистська бульбашка лопне, це призведе до дисонансу відчуттів і, відповідно, це призведе до внутрішнього конфлікту.

Тобто що більше Росія вкладається в подібні інформаційно-диверсійні операції, то більше негативної віддачі буде в РФ.

На мій погляд, є один найбільш руйнівний сегмент, на який потрібно звертати увагу. Це некерована депресизація публікацій у західних медіа. Журналісти виходять із песимістичними колонками на кшталт — усе пропало. Навіщо вони це роблять? Для мене це загадка. Тому що, якщо все пропало, і ви розумієте, куди все розвивається, і розумієте, що необхідна ресурсна підтримка України, то потрібно писати, наприклад: дивіться, що відбувається на лінії фронту, тому просимо наші еліти надати ресурсну підтримку Україні.

Але публікації в західних медіа, як правило, мають депресивний, демотивуючий перший параграф. І немає другого параграфа — що потрібно робити для того, щоб ситуацію виправити.

СЕРГІЙ ЖУКОВ: Росіяни хочуть заявити, що в Україні “диктатура”

— Війна йде в кількох вимірах. Є те, що відбувається на фронті — це одна складова. І є інформаційна складова, яка спрямована насамперед на внутрішню дестабілізацію України та ослаблення нашого суспільства. Використовуються всі можливі інструменти: мережі агентів впливу, інформаційні вкидання тощо. 

Що більш успішним буде ослаблення нашої міжнародної підтримки, то менше зусиль їм доведеться вкладати для того, щоб завдати військової поразки Україні. 

Вибори в Україні в умовах війни не проводяться і ця тема буде якраз навесні активно “гойдатися”. 20 травня закінчується 5-річний термін повноважень президента України. І зусилля росіян та їхніх агентів впливу в Україні та за кордоном будуть спрямовані на те, щоб показати, що влада нелегітимна, незаконна, і, відповідно, незаконними є всі її розпорядження та укази тощо. 

Це буде використовуватися, щоб спровокувати протести проти узурпації нелегітимного президента. Також це буде спрямовано на зрив мобілізації в Україні. 

Буде активне розгойдування і маніпуляція настроями родичів військовополонених і спроба використати їх як таран проти влади. 

У країнах, які є нашими партнерами і надають дипломатичну, економічну та військову допомогу, просуватиметься теза про те, що наша війна – це протистояння української “диктатури” і російської диктатури. Це подаватиметься як конфлікт двох диктатур, які мало чим одна від одної відрізняються, і жодна з них не заслуговує на симпатії. 

Програма максимум — це протиставити українську “диктатуру”, яка не проводить вибори, російській “демократії”, яка проводить псевдовибори. 

Усі парламентські сили України підписали меморандум, який говорить про неможливість проведення виборів в умовах війни. Тут росіянам не вдалося розіграти цю карту. Наші парламентарії зіграли на випередження. 

У росіян залишається ще безліч інших інструментів для того, щоб спробувати розколоти суспільство. Може бути гра на щирих почуттях наших співгромадян, у яких є претензії до влади. Будуть просуватися шкідливі меседжі та фейки. 

Активно росіяни розробляють тему того, що призначений Верховним головнокомандувачем новий головнокомандувач ЗСУ Сирський нібито є мало не агентом Кремля. Цю тему вони теж будуть продовжувати. 

ТАРАС ЗАГОРОДНІЙ: Російська влада не вважає громадян суб’єктом

— Оскільки в Росії вже давно немає політики, то вони досі думають, що Майдан можна просто включити. У Кремлі наслухалися розповідей власних пропагандистів щодо кольорових революцій і вони думають, що подібні процеси розпочинаються за вказівкою згори. Просто російська влада ніколи не вважала свій народ суб’єктом. 

Україна зовсім по-іншому побудована — дуже багато горизонтальних зв’язків. Майдан — це самоорганізація народу. 

Кремль намагається зіграти на різного роду невдоволеннях і проблемах в Україні. Вони системно вивчають больові точки і постійно на них тиснуть. 

З пропагандою у росіян все добре, вони це вміють робити, але ця зброя теж має свої обмеження. Пропаганда досить швидко відкривається і не завжди працює так, як хоче Росія. 

МИХАЙЛО ПРИТУЛА: У Росії нічого не вийде

— Було очевидно, що росіяни роблять цю спецоперацію. Інформаційні вкидання були ще кілька місяців тому. Вони тестували думки громадських лідерів України. І таким чином готували цю спецоперацію для того, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні. Це таке хобі російської розвідки.

Кремль буде використовувати моменти, які є в Конституції, для того, щоб розгойдати ситуацію в Україні. Нехай для початку подивляться на свою Конституцію — що вони зробили з нескінченними обнуленнями терміну президентства Путіна. Тому не їм говорити про легітимність української влади. 

Я думаю, що вони, найімовірніше, будуть зараз розгойдувати ситуацію в Придністров’ї. Діятимуть там, де в них краще виходить, ніж в Україні. 

Український народ дуже мобільний і прекрасно розуміє наративи російської пропаганди. Думаю, у Кремля нічого не вийде. 

ІГОР ПЕТРЕНКО: Більшість українців вважають, що Зеленський має право виконувати свої обов’язки до кінця війни

— У Кремлі справді намагаються питання нелегітимності президента України поширювати в інших країнах. В Україні, на жаль, теж є певні опозиційні політичні партії, які чомусь беруть на озброєння це питання.  

Так, тут є певний правовий вакуум. Основний принцип — безперервність влади. У Конституції України сказано, що президент виконує свої обов’язки доти, доки новий президент не складе присягу. 

У нас є правовий режим воєнного стану, який теж не передбачає можливості проведення виборів. Президент на прес-конференції чітко сказав, що жодних запитань з боку наших західних партнерів і українського суспільства немає. 

Останні соціологічні опитування показували, що близько 70% українців вважають, що президент Зеленський може виконувати свої обов’язки до закінчення воєнного стану, а далі має бути процедура обрання нового глави. Хто ним буде — невідомо. 

Читайте також: Росія хоче розколоти Україну зсередини: які методи використовуватиме Кремль — пояснили експерти  

Прямий ефір