Комбінація особистих рахунків та гібридних дій РФ: ситуацію із Саакашвілі прокоментував професор міжнародного права

Міхеїл Саакашвілі. Фото: Facebook / Mikheil Saakashvili

Для нинішньої грузинської влади експрезидент Міхеіл Саакашвілі становить екзистенційну загрозу. Крім того, ситуація з ним може бути частиною гібридних дій Російської Федерації щодо запобігання європейській інтеграції Грузії. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився професор міжнародного права з Естонії Євген Цибуленко, коментуючи утримання Саакашвілі в ув’язненні, попри загрозу його життю.

На думку гостя ефіру, влада Грузії і зараз панічно боїться Саакашвілі.

“Можна як завгодно ставитися до того, що робив Саакашвілі в Україні. Але те, що він зробив у Грузії, можна назвати лише одним словом — “диво”. Диво в усіх сенсах, тому що він витягнув країну, яка була в повній ямі… А коли до влади прийшли так звані “грузинські мрійники”, партія “Грузинська мрія”, хоча її, скоріше, можна назвати “Кремлівською мрією”, країна пішла назад — у бік Росії… І, безперечно, такому уряду Саакашвілі — це просто екзистенційна загроза, оскільки він та людина, яка поставила Грузію на шлях демократичного європейського розвитку”, — коментує професор міжнародного права.

Він також вважає, що РФ може використати ситуацію із Саакашвілі, станом якого стурбовані і в Україні, і в Європейському Союзі, як частину своїх гібридних зусиль, спрямованих проти європейської інтеграції Грузії.

“Європерспектива Грузія — це те, що категорично не подобається Росії. Тому Росія всіма шляхами робитиме такі кроки, щоб перешкодити Грузії просуватися у бік Європейського Союзу. Я не виключаю, що ситуація з Саакашвілі — це одна з чергових гібридних форм Російської Федерації щодо запобігання просуванню Грузії до Європейського Союзу, оскільки ситуація справді абсолютно безпрецедентна і досить складно сприймається з погляду здорової логіки. Чесно кажучи, я думаю, що тут є комбінація й особистих рахунків, і зокрема певних гібридних дій Російської Федерації”, — зазначає Євген Цибуленко.

На його думку, для порятунку Саакашвілі необхідно посилювати тиск на Грузію міжнародних інституцій як у Раді Європи, так і в Європейському Союзі.

Читайте також: Отруєння Саакашвілі в грузинській в’язниці — що відомо

Нагадаємо, експрезидента Грузії, громадянина України Міхеіла Саакашвілі засуджено в Грузії до 6 років позбавлення волі за звинуваченням у злісному використанні службових повноважень. Уже кілька місяців він перебуває у грузинській клініці Vivamedi, де лікується від ментальних та ендокринних захворювань. Після арешту у жовтні 2021 року Саакашвілі схуд на 60 кг і зараз важить не більше ніж 70 кг. Лікарі переконані, що пацієнтові загрожує смертельна небезпека у разі, якщо він залишиться ув’язненим. За зізнанням головного лікаря клініки Зураба Чхаїдзе, пацієнт вживає за день лише 500-600 калорій, що призводить до прогресивної втрати ваги. Адвокати Саакашвілі стверджують, що їхній підзахисний не може їсти.

Європейський парламент розпочав обговорення ініціативи низки європарламентаріїв “жорстко відреагувати” на ситуацію навколо колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі. Йдеться про небажання влади країни адекватно відповісти на пропозицію грузинських лікарів і міжнародних експертів про смертельну небезпеку, що нависла над політиком, та необхідність його переведення для лікування в українську чи європейську клініку.

За словами президента України Володимира Зеленського, влада Грузії повільно вбиває Міхеіла Саакашвілі.

Читайте також: Шлях Грузії до ЄС: що заважає країні стати ближчою до Європи (ВІДЕО)

Прямий ефір