“Казахстан — важливий і значущий партнер”: навіщо Боррель вирушив до Центральної Азії (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Продовження санкційного тиску на Росію, розвиток економічної співпраці, вибір демократичних цінностей та багато іншого обговорив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель із лідерами країн Центральної Азії. Дипломат вперше відвідав Казахстан, де провів зустрічі з представниками Узбекистану, Таджикистану та Туркменістану на спільному саміті, інформує FREEДОМ.

Верховний представник Європейського Союзу зі закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель в Астані зустрівся з міністром закордонних справ Казахстану Мухтаром Тлеуберді та президентом Касим-Жомартом Токаєвим. Тісне партнерство ЄС із Казахстаном — пріоритет, особливо на тлі російсько-української війни, заявив Боррель. Сторони обговорили антиросійські санкції та економічне партнерство.

“Казахстан — важливий і значущий партнер. Ми зацікавлені у співпраці все більше. Ми будуємо економічні відносини роками. Сьогодні Європейський Союз — один із ключових інвесторів для регіону, адже 60% капіталу, який інвестується в Казахстан, надходить з ЄС”, — заявив Боррель.

Експерти звернули увагу на риторику Бореля стосовно РФ.

“Боррель приїхав з меседжем, щоб тиск на Росію продовжувався. Це стосується, зокрема, обмеження постачань до Росії підсанкційних товарів, особливо тих, що використовуються у військово-промисловому комплексі. І другий меседж — шанс для країн Центральної Азії, і в першу чергу для Казахстану, зайти на європейський ринок і зайняти російську нішу”, — вважає заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Глава європейської дипломатії поспілкувався з правозахисниками Казахстану. Особливу увагу Боррель приділив політичним переслідуванням. Зокрема, лідера незареєстрованої демократичної партії Жанболата Мамая, якого після січневих протестів в Алмати засудили за “образу влади”, та ексглаву Комітету нацбезпеки Казахстану Каріма Масімова. Його звинувачують у державній зраді. Експерти вважають, що це свідчить ще про один сигнал ЄС.

“Це і заклик до Казахстану не робити дурниць, щоб потім вони не стали паріями в міжнародній спільноті, тому що Росія використовує це як спосіб дискредитувати Казахстан, вивести з європейського партнерства, спровокувавши репресії, порушення прав людини”, — пояснив Сергій Данилов.

Казахстан є близьким соратником Кремля, адже Астана бере участь в інтеграційних проєктах Росії, включаючи Організацію договору про колективну безпеку. З іншого боку, після російського вторгнення в Україну Казахстан підтримав антиросійські санкції, засудив анексію та окупацію прямо у присутності російського президента Володимира Путіна.

“З цієї причини ми не визнаємо ні Тайвань, ні Косово, і, мабуть, цей принцип буде застосований і щодо квазідержав, якими, на наш погляд, є Луганськ та Донецьк”, — зазначив президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на Петербурзькому міжнародному економічному форумі, що відбувся в червні 2022 року.

Казахстан надсилає Києву гуманітарну допомогу. На державному рівні заборонили символи російського вторгнення, розірвали пута з Москвою, скасувавши “парад 9 травня”. В Алмати відбуваються антивоєнні мітинги. Ставлення суспільства до війни продемонстрував далеко не привітний прийом російських біженців. А готовність президента Токаєва заперечувати Москві зміцнює його позиції в казахському суспільстві, адже його починають сприймати як самостійного політика.

“Громадська думка засуджує війну, вважає її несправедливою, не вірить російській пропаганді. І ця думка зараз панує в публічному дискурсі Казахстану. І навіть якщо еліти готові заробити на слабкості Росії, зокрема, допомагаючи обходити санкції, то суспільство налаштоване інакше. Люди чудово бачать, що наступними будуть вони, вони дуже раді тому, що Україна чинить опір”, — зазначив заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Після Астани Боррель вирушив до Узбекистану, де відкрив Конференцію зі зв’язків між ЄС та Центральною Азією. Глава європейської дипломатії обговорив із президентом Узбекистану питання цифрового, транспортного та енергетичного співробітництва, оскільки, за словами Борреля, Євросоюз хоче стимулювати інвестиції до Центральної Азії. Дипломат також зустрівся з представниками Туркменістану та Таджикистану.

Читайте також: Країни навколо РФ, які десятиліттями були в заручниках Кремля, нарешті підняли голови, — Куроптєв

Прямий ефір