Грузія та Молдова: як Кремль намагається впливати на країни — огляд (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Кремль робить усе можливе, щоб дестабілізувати ситуацію в Молдові та Грузії. За словами президента Молдови Майї Санду, Росія готувала спробу державного перевороту в країні. Москва має намір за всяку ціну зберегти вплив у регіоні. Тепер проросійські сили намагаються розвернути з європейського курсу Грузію, і ухвалення закону про “іноагентів” — це московський шлях припинення свободи слова, інформує FREEДОМ

Критики кажуть, це нагадує російський закон 2012 року, який понад 10 років використовувався для придушення громадянського суспільства. Сотні людей, які протестують проти законопроєкту, зібралися біля будівлі парламенту в центрі Тбілісі, деякі з них несли прапори Європейського Союзу і США.

“Майбутнє нашої країни не належить і не буде належати іноземним агентам і слугам іноземних держав. Майбутнє нашої країни й народу належить патріотам”, — сказав прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібошвілі.

“Сьогодні ми бачимо, що в Грузії у нас повністю створений Росією режим, путінський режим. Вони застосовують незаконну силу проти мирних людей. Люди, які зібралися перед парламентом Грузії, виступають проти російського закону”, — заявив депутат парламенту Грузії від опозиції Григол Вашадзе.

Посольство США в Тбілісі назвало 7 березня “чорним днем для грузинської демократії”. Оскільки законопроєкт несумісний із цінностями та стандартами ЄС і суперечить заявленій Грузією меті вступу до Євросоюзу.

“Цей законопроєкт завдасть удару по деяких із тих самих прав, які посідають центральне місце в сподіваннях народу Грузії. За консолідовану демократію, за євроатлантичну інтеграцію. І за світле майбутнє. Це затаврує і змусить замовкнути незалежні голоси й громадян Грузії, які не хочуть нічого робити, окрім як працювати разом, щоб побудувати світле майбутнє, інтегроване з Європою, демократичне і вільне майбутнє, в якому Грузія є незалежною і суверенною країною”, — зазначив офіційний представник Державного департаменту США Нед Прайс.

Поступово Грузія все більше опиняється під впливом Росії. І закон про “іноземних агентів” — це частина психологічного тиску на країну.

“Я приїхав сюди, тому що знаю, що моя країна належить Європі, але мій уряд цього не розуміє. Ми вважаємо, що це частина великої гри, це гра Росії. Путіну загрожує провал в Україні, але вони хочуть отримати щось тут, тому ми тут, щоб захистити нашу країну, тому що ми не хочемо знову бути частиною Росії”, — сказав учасник акції протесту Деметре Шаншіашвілі.

Молдова теж в інтересах Росії. Нагнітати ситуацію на південно-західному кордоні України Кремль почав у річницю свого повномасштабного вторгнення. Усе для того, щоб за допомогою психологічних операцій ввести війська і на територію Молдови. Про ці плани Путіна ще наприкінці 2022 року попередила Служба інформації та безпеки Республіки.

“З метою створення з’єднання з Придністровським регіоном, який є територією Республіки Молдова, і тоді можна однозначно сказати, що так, вони мають намір прийти сюди, з’єднатися. Що буде далі, їхні наміри щодо Кишинева ми можемо обговорити, але це реальний і дуже високий ризик”, — зауважив глава Служби інформації та безпеки Республіки Молдова Олександр Мустяце.

Прокремлівські ЗМІ та уповноважені ними особи в лютому посилили тиск на Молдову. Використовували практично всі засоби класичної інформаційної маніпуляції. Заповнили інформаційний простір необхідними тезами, вивели на демонстрації прокремлівську опозицію. І намагалися нав’язати суспільству думку, що проєвропейський курс занурить Молдову в хаос.

Українська розвідка перехопила російський план із політичної дестабілізації в Молдові. Метою якого було руйнування Москвою демократичного порядку цієї країни та захоплення влади.

“Нещодавно я говорив із президентом Молдови Маєю Санду і поінформував її про те, що вдалося перехопити нашій розвідці: детальний російський план дестабілізації політичної ситуації в Молдові. Російський документ, що показує, хто коли і в результаті яких дій збирається зламати Молдову, зламати демократичний порядок цієї країни і встановити свій контроль над нею”, — поінформував президент України Володимир Зеленський.

“Україна готує збройну провокацію на кордоні з Придністров’ям”: таку заяву зробило Міноборони Росії 23 лютого 2023 року. Російські військові стверджували, що Київ планує інсценувати російський наступ із території Придністров’я. Для цього Збройні сили України (ЗСУ), нібито, переодягнуться у форму Збройних сил РФ.

“Республіка Молдова переживає безпрецедентні виклики. Напередодні зими нам довелося зіткнутися з енергетичним шантажем Кремля. Протягом року в нас були виклики безпеці, спрямовані на створення хаосу і дестабілізацію нашого регіону. Одні хотіли, щоб наша країна впала, щоб можна було встановити в Кишиневі маріонетковий уряд, який служить інтересам Кремля. Республіка Молдова залишається стійкою, гідною і рішучою на шляху до Європейського Союзу. Завдяки стійкості та солідарності людей і допомозі друзів”, — заявила президентка Молдови Майя Санду.

У лютому в Кишиневі відбулися антиурядові мітинги. Організовані вони були групою, яка називає себе “Рух для народу”, за підтримки членів дружньої до Росії партії “Шор” у Молдові.

За останній рік Молдова з населенням близько 2,5 млн осіб, стала демонструвати прозахідний курс. У червні 2022 року вона отримала статус кандидата в члени ЄС, в один день з Україною. Це, на думку президента Молдови Майї Санду, і викликало невдоволення Кремля.

“Я підтверджую рішуче засудження Румунією будь-яких спроб дестабілізації з боку Росії. Водночас Румунія зберігає особливу пильність щодо гібридних дій Росії, які посилюються наприкінці року війни. Спроби дестабілізації підтримуються посиленням проросійської пропаганди, мета якої нагодувати корисними для Росії наративами та підірвати нашу єдність і солідарність. Але ми не здамося. Запевняю вас, що Республіка Молдова не самотня перед обличчям цих викликів”, — акцентував президент Румунії Клаус Йоганніс.

Росія діє за зразком агресивної поведінки, яку вже продемонструвала на території Грузії, Молдови та України, вважає Йоганніс. Саме тому західні партнери й надалі підтримуватимуть країни, які прагнуть європейських демократичних цінностей.

Читайте також: Акції протесту та міжнародний тиск: причини провалу в Грузії закону про “іноагентів” пояснили експерти

Прямий ефір