Гранична ціна на російську нафту встановлена на основі побоювань рецесії у світі — експерт розповів про нюанси

Ілюстративне фото: stock-maks.com

Нинішня максимальна ціна в 60 дол. за барель на закупівлю російської нафти Європою встановлена на основі побоювань рецесії у світі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав генеральний директор ТОВ “Нафтогазбудінформатика”, доктор технічних наук Леонід Уніговський.

Він зазначив, що антиросійські санкції — це ефективний механізм, який діє поступово, і показники російської економіки потроху падають.

“Ви побачите, що санкції все-таки діють. Це не одномоментна дія, але це дія, розрахована на певний час”, — сказав Уніговський.

Він також зазначив, що якщо ціна на російську нафту впаде нижче 20-40 дол. за барель, то Росії доведеться консервувати свої свердловини. Введена Євросоюзом й країнами G7 стеля цін передбачає, що вартість російської нафти не повинна перевищувати 60 дол. за барель.

“Російська нафта має собівартість десь від 20 до 40 доларів за барель. Тобто можна знижувати. І якби було таке зниження ціни, то в цьому випадку, принаймні, Росія могла б не закривати свої свердловини. Якщо ціна ще нижча, то Росії доводиться консервувати свердловини. І не факт, що вони потім зможуть відновити ці свердловини. І за оцінками деяких експертів, десь ось це зниження може бути до 2 мільйонів барелів на день. Це досить багато для Росії”, — сказав експерт.

Він окремо зазначив, що встановлена стеля ціни враховувала два важливих моменти — необхідність підвищити ціну і побоювання рецесії.

“Ми повинні розуміти, що весь світ перебуває під загрозою рецесії. Німеччина, Велика Британія вже в стадії рецесії, решта країн Європи також ось-ось уже наближається до рецесії. І не виключено, що це торкнеться і Сполучених Штатів Америки. Тому значною мірою для наших союзників, для наших партнерів важливо не створити критичну ситуацію на своїх ринках. А що таке критична ситуація для своїх ринків? Це населення, це заперечення, це демонстрації, це нестабільна суто політична обстановка. Це для них теж дуже важливо. І ми повинні це розуміти”, — сказав Уніговський.

Експерт нагадав, що існує домовленість кожні два місяці переглядати цю ціну, і вона має бути нижчою, ніж ринкова ціна. Він не виключає, що ринкова ціна на російську нафту знижуватиметься, оскільки для РФ буде складно постачати нафту в Індію та Китай через проблеми з логістикою.

“Але водночас є ще один нюанс. Є виняток із правил, який говорить про те, що ці обмеження можуть бути скасовані, якщо в Європі складеться “аварійна ситуація”. Що таке “аварійна ситуація”? Ще треба поговорити з європейцями. Але, принаймні, такий термін зараз використовується”, — зазначив Уніговський.

Читайте також: Росіяни будуть менше їсти, Путін буде більше витрачати на війну — експерт про граничну ціну на російську нафту

Нагадаємо,Європейський Союз запровадив стелю цін на нафту з Росії, слідом за ним і країни G7 (“Великої сімки”). Тепер вартість російської нафти не повинна перевищувати 60 доларів за барель. Міжнародна робоча група з санкцій проти Росії, яку очолюють керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і ексрадник президента США з питань національної безпеки Майкл Макфол, опублікувала дослідження щодо обмеження вартості російської нафти. У ньому аргументована гранична ціна в розмірі 30-35 доларів за барель. На думку авторів дослідження, це призведе до скорочення доходів Росії від експорту нафти і газу й одразу спричинить серйозний фінансовий тиск на Росію.

Прямий ефір