Глава “Енергоатому” пояснив, чому росіяни не зможуть під’єднати Запорізьку АЕС до енергосистеми РФ

Росія почала реалізовувати план щодо під’єднання Запорізької АЕС до російської енергосистеми. Якщо це буде реалізовано, Україна може завдати удару по нових високовольтних лініях. Про це в інтерв’ю “РБК-Україна” розповів президент НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.

Він наголосив, що українська та російська енергосистеми не збігаються – перед війною Україна відключилася від РФ і 17 березня під’єдналася до європейської енергосистеми.

“Хоча частота однакова – 50 герц, але системи не синхронізовані. Тобто піки максимуму струму та напруги можуть бути у протифазі, і ви не можете в цьому випадку просто взяти та під’єднати, буде аварія”, — сказав Котін.

За словами глави “Енергоатому”, навіть при збігу частоти потрібна синхронізація. Росіяни вже передали на Запорізьку АЕС спеціальну програму перемикань для подачі напруги для потреб ЗАЕС від підстанції в Джанкої.

“Вона (програма, – ред.) необхідна інженерам щодо відповідних робіт. Вони повністю відключають Запорізьку станцію від української енергосистеми й весь південь, а потім поступово від Джанкоя починають запитувати все назад вже на російській частоті – до Каховки й потім до ЗАЄС. Потім Запорізьку станцію можна запускати, і її вже неможливо буде включити до української енергосистеми, оскільки вона буде на російській частоті”, — зазначив президент НАЕК.

Як він наголосив, передумовою виконання цієї програми є тяжке пошкодження внаслідок обстрілу ліній зв’язку атомної станції з українською енергосистемою. Однак, Україна вже ремонтує ці лінії.

“У разі технічного перепідключення лінії електропередач, що ведуть до Джанкоя, стануть першочерговою метою для ЗСУ”, — повідомив Котін.

Нагадаємо, окупанти 5 серпня двічі за день обстріляли Запорізьку АЕС, є серйозні пошкодження. Російська армія розмістила артилерійські гармати та РСЗВ “Град” поряд з атомною станцією в окупованому Енергодарі. Звідси загарбники щодня обстрілюють Нікополь, розташований по інший бік річки Дніпро, та довколишні міста. Таким чином окупанти використовують найбільшу в Європі АЕС як “ядерний щит”, розуміючи, що ЗСУ удару у відповідь не завдадуть.

5 серпня було серйозно пошкоджено азотно-кисневу станцію та об’єднаний допоміжний корпус на Запорізькій атомній станції. Фахівці говорять про ризик витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. В українському концерні “Енергоатом” заявили, що 6 серпня АЕС “працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки”.

Російські військові завчасно готувалися до збройної провокації на Запорізькій атомній станції, повідомила незалежний експерт з ядерної безпеки Ольга Кошарна.

У машинних залах енергоблоків № 1 та № 2 окупанти розмістили військову техніку зі зброєю та вибухівкою, що є фактичним мінуванням енергоблоків із двома ядерними реакторами. Також заміновано берегову лінію Запорізької АЕС біля ставка-охолоджувача та прилеглого берега Каховського водосховища.

Крім того, увечері 6 серпня загарбники знову завдали ракетного удару по території Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), внаслідок чого було пошкоджено 3 датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП).

Читайте також: Дунда: РФ стала на шлях ядерного тероризму, вийшовши з Договору про контроль за ядерним озброєнням

Прямий ефір