Окупанти обстріляли Запорізьку АЕС, пошкодивши важливі датчики для обчислення радіації

Російські окупанти ввечері 6 серпня знову завдали ракетного удару по території Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), внаслідок чого були пошкоджені 3 датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП), повідомляє “Енергоатом”.

“Вочевидь, цілили саме по контейнерах ВЯП, які просто неба зберігаються поруч із місцями обстрілу. 174 контейнери, в кожному з яких по 24 збірки відпрацьованого ядерного палива”, – йдеться в повідомленні.

У ньому уточнюється, що через ворожі ракетні обстріли було пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика ССВЯП ЗАЕС. Відтак вчасне виявлення та реагування у разі погіршення радіаційної обстановки або витоку радіації із контейнерів відпрацьованого ядерного палива наразі неможливе”, – наголошують в “Енергоатомі”.

Там додають, що через безліч дрібних осколків від вибухів пошкоджено близько 800 кв.м віконних поверхонь в різних будівлях станції.

“Внаслідок вибухів отримав осколкове поранення один працівник ЗАЕС – він був доправлений у міську лікарню”, – наголошується в повідомленні.

Водночас уточнюється, що всі російські військові, яких на майданчику ЗАЕС з дня її захоплення є до 500 осіб, а також персонал “Росатому”, заздалегідь сховалися в бункерних приміщеннях станційного кризового центру та центру технічної підтримки.

“Цього разу ядерної катастрофи дивом вдалося уникнути, але дива не можуть тривати вічно. Треба терміново покласти край діям російських ядерних терористів, щоб вберегти Україну і світ від ядерної катастрофи. Тому вкотре наголошуємо на необхідності термінового виведення озброєних військових РФ  із території цивільного ядерного об‘єкту України – ЗАЕС – та встановлення в районі розташування найбільшої в Європі Запорізької атомної електростанції демілітаризованої зони!”, – підсумували в “Енергоатомі”.

Як повідомлялося, російська армія розмістила артилерійські гармати та РСЗВ “Град” поряд із Запорізькою АЕС в окупованому Енергодарі. Звідси загарбники щодня обстрілюють місто Нікополь, розташоване по інший бік річки Дніпро, та довколишні міста. Таким чином окупанти використовують найбільшу в Європі АЕС як “ядерний щит”, розуміючи, що ЗСУ удару у відповідь не завдадуть.

5 серпня Запорізька АЕС зазнала кількох обстрілів. Внаслідок цього було серйозно пошкоджено азотно-кисневу станцію та об’єднаний допоміжний корпус на Запорізькій АЕС. Фахівці стверджують про ризик витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. В українському концерні “Енергоатом” заявили, що 6 серпня АЕС “працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки”. Російські військові заздалегідь готувалися до збройної провокації на атомній станції, повідомила незалежна експертка із ядерної безпеки Ольга Кошарна в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA. 

Крім того, в машинних залах енергоблоків № 1 та № 2 окупанти розмістили військову техніку зі зброєю та вибухівкою, що є фактичним мінуванням енергоблоків із двома ядерними реакторами. Також заміновано берегову лінію Запорізької АЕС біля ставка-охолоджувача та прилеглого берега Каховського водосховища.

Читайте також: Світові ціни на зерно зросли, але повернуться до норми, якщо морський експорт працюватиме – Горбачов

Прямий ефір