США та Британія надають найбільш суттєву допомогу в озброєнні української армії. Військовий оглядач Денис Попович в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів, про чинники, які ускладнюють звільнення Херсона, а також про те, чи братиме участь ОДКБ у повномасштабній війні, яку Росія розпочала проти України.
— Які припущення щодо визволення Збройними силами України Херсона?
— Поки що ми можемо говорити про тактичні поступи у бік міста Херсона. ЗСУ перейшли Інгулець і поступово наближаються до Херсона. Відстань від 10 до 18 км.
Станом на 14 червня українська армія має переваги через те, що російські війська перекидають звідти частини в Луганську та Запорізьку області. Поки що говорити про взяття Херсона я не поспішав би.
– Що ускладнює це “взяття”?
— Обережність ЗСУ, які не хотіли б наражати місто на руйнування. Ми діємо інакше, на відміну від росіян, які перетворюють наші міста на згарища. Наше завдання — заподіяти якнайменше руйнувань.
— Чи має ВС РФ сили, щоб атакувати Запоріжжя?
— На сьогоднішній день Росія справді планує зробити прохід до Запоріжжя. Але це не вдасться, тому що ЗСУ зараз ведуть контрнаступальні дії на цьому напрямку. Дії українських сил були спрямовані на те, щоб обрізати можливість для росіян атакувати саме Запоріжжя. Враховуючи швидкість їхнього просування до Сєвєродонецька, де вони мають багаторазову вогневу перевагу, є сумніви, що вони зможуть успішно просуватися до такого великого міста, як Запоріжжя. Воно розділене рікою, і досвід взяття росіянами у містах негативний.
— Взяття Мелітополя вирішить питання деокупації півдня?
— Логістика ЗС РФ ґрунтується на залізничних коліях. Мелітополь — важливий залізничний вузол, це багато що вирішує в деокупації півдня України. Прорив у Херсонській області дозволить перерізати обидва Кримські перешийки — це “підвісить” російське угруповання на півдні.
— У ДНР звинувачують у вибухах у Донецьку українських військових. Т.зв. глава угруповання “ДНР” Денис Пушилін закликав використати всі можливі сили для захисту Донецька, звернувся до голови Кремля Володимира Путіна. Зважаючи на подібні заклики, чи може ОДКБ почати брати участь у війні проти України?
— ОДКБ не поспішають заходити в Україну, судячи з їхніх попередніх заяв. Що таке ОДКБ? Це Росія. Основну військову міць цього блоку становить російська армія. Успіхи російської армії на території України є дуже сумнівними з точки зору початкових завдань. Заклики Пушиліна до Росії використовувати всі сили та засоби для захисту Донецька мають форму антуражу, однак і несуть під собою щось. Можна припустити, що це початок процесу анексії цієї території. Тобто остаточного приєднання т.зв. “ДНР” до Російської Федерації. Це один із тих планів, які можуть обговорюватися у Кремлі.
— Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк назвав кількість необхідної зброї від західних партнерів для перемоги України над Росією: тисяча гаубиць 155 мм калібру, триста РСЗВ, п’ятсот танків, дві тисячі одиниць бронетехніки та тисяча дронів. Чи є у наших партнерів можливість надати таку кількість зброї Україні, чи потрібно зараз виробляти?
— Частково це має бути зроблено. Ця цифра спирається на бажання Подоляка “проси більше і отримай те, чого хочеш”. Китайська мудрість. Я не думаю, що вдасться передати швидко тисячу гаубиць та п’ятсот танків.
Багато держав не мають потужностей для того, щоб виробляти таку кількість техніки. Ми дуже довго і багато вимагаємо чогось від Німеччини, але скільки там у них реально цих гаубиць, ми не знаємо. Тому що були скарги до війни, що німецький Бундесвер не озброєний.
Європа останні 20 років жила в такому режимі “business as usual” — “нумо торгувати, а не воювати”. Тому їм переключатися в режим напіввоєнного, воєнного часу насправді незручно.
Вся надія — на США та Велику Британію, які передають нам суттєву допомогу. Я не думаю, що задовольнити потреби вдасться швидко. Якщо говорити про РСЗВ, то нам би отримати 50-60 одиниць систем “HIMARS” або “MLRS” для того, щоб ми могли суттєво вплинути на російські війська на одній із ділянок фронту.
Читайте також:
Битва за Донбас увійде в історію Європи як одна з найжорстокіших – Зеленський
Подоляк розповів, за яких умов можуть розпочатися переговори між Україною та РФ
Як політика Путіна рухає економіку Росії до рівня Північної Кореї
“Балансувати між Україною та відносинами з РФ не можна” — Зеленський закликав Німеччину розставити пріоритети