Економіка України справляється з ризиками, хоч і залежить від міжнародної фінансової допомоги, — Пендзин

Олег Пендзин. Фото: radiosvoboda.org

Війна Росії проти України серйозно змінила економічну ситуацію в Україні — тепер вона більше залежить від міжнародної фінансової допомоги. Але Україна змогла стабілізувати економічну внутрішню ситуацію та демонструє високий рівень пристосованості до зовнішніх ризиків. Про це сьогодні, 3 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Україна до пандемії коронавірусу мала дефіцит державного бюджету в розмірі 3% — 4% внутрішнього валового продукту (ВВП). Це ті норми, які визначалися меморандумом із Міжнародним валютним фондом (МВФ). Україна повністю фінансувала всі свої потреби. Так, Україна зверталася до міжнародних фінансових організацій, виходила на міжнародні фінансові ринки, але вона завжди була досить надійним платником. І обсяг зовнішнього боргу України ніколи не перевищував 60 — 65% від її ВВП”, — пояснив він.

Наразі Україна стала більш залежною від міжнародної допомоги, все це через наслідки війни: знищення великого обсягу економіки, біженці тощо. Різниця між дохідною та видатковою частинами бюджету стала значною.

“Війна суттєво змінила ситуацію. Україна досить серйозно залежить від міжнародної фінансової допомоги. Це пов’язано з тим, що досить великий обсяг української економіки було знищено в процесі бойових дій. Україна за минулий рік втратила 30% ВВП. Населення України втратило 25% реальних доходів. 8,2 млн біженців. Внутрішньо переміщених осіб значно більше. Якщо брати бюджет 2023 року, то дохідна частина бюджету десь на рівні 1,4 трлн грн, а видаткова частина бюджету — 3 трлн грн. Різницю покривають партнери”, — сказав Пендзин.

Незважаючи на всі проблеми, Україна змогла стабілізувати внутрішню економічну ситуацію, вважає експерт.

“Україна змогла стабілізувати свою економічну внутрішню ситуацію й демонструє досить високий рівень пристосованості до тих зовнішніх подразників і зовнішніх ризиків, які є. Усе це відбувається завдяки активній допомозі наших партнерів. Природно, без фінансово-економічної допомоги, яку сьогодні надають Україні, набагато складніше було б виконувати соціальні зобов’язання. В Україні не затримуються пенсії, заробітні плати бюджетникам. Тому в цій ситуації Україна знайшла той баланс, який дозволяє їй існувати як незалежна держава”, — резюмував він.

Читайте також:Україні вдалося зупинити падіння економіки цьогоріч, — Пендзин

Прямий ефір