Дві тисячі вироків політв’язням за три роки: за що режим Лукашенка переслідує громадян Білорусі (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Білорусі за 1000 днів із моменту президентських виборів 9 серпня 2020 року і початку протестів затримали понад 38 тис. осіб. Таку статистику опублікувала німецько-швейцарська правозахисна організація Libereco. З 2020 року мішенню переслідувань режиму Лукашенка стали правозахисники, журналісти, адвокати, опозиціонери, профспілкові та громадські активісти, учасники мирних протестів. Влада жорстко придушує будь-які протести проти російської агресії в Україні, повідомляє FREEДОМ.

За останні три роки в Білорусі винесли вироки двом тисячам політв’язнів. Серед них — лауреат Нобелівської премії, голова правозахисного центру “Вясна” Алесь Біляцький і колишній кандидат на пост президента Білорусі на виборах 2020 року Віктор Бабарико.

“Ми є свідками злочину проти людства — захоплення заручників і тортур тисяч невинних людей режимом Лукашенка, якому вдається залишатися при владі тільки завдяки Путіну. Європейські демократії повинні, нарешті, вжити рішучих заходів проти Лукашенка і його банди”, — йдеться у зверненні президента Libereco Switzerland Ларса Бюнгера на сайті правозахисної організації Libereco.

За словами правозахисників, із середини лютого немає інформації про політв’язня Миколу Статкевича. У грудні 2021 року його засудили на 14 років. За повідомленням правозахисників, ще один політв’язень Віктор Бабарико — у важкому стані після побиття. Востаннє його бачили в лютому. 2 травня в Департаменті виконання покарань МВС Білорусі прийняли рідних політв’язня, але на жодне запитання про його здоров’я так і не відповіли, пише німецьке видання DW.

“Коли людина просто захворіла, адміністрація колонії не повідомляє про це її рідних. Навіть якщо була бійка, внаслідок чого вона постраждала. Інша справа, якщо стан загрожує її життю — тоді з родичами обов’язково зв’язуються. У випадку з Бабариком представники МВС навмисне мовчать, це породжує додаткові підозри”, — заявив колишній тюремний лікар Василь Завадський в інтерв’ю Deutsche Welle.

Через репресії припинили роботу понад 500 білоруських адвокатів, повідомив проєкт “Право на захист”. За даними організації, торік юристів притягували до відповідальності за підписи під антивоєнною петицією, за “непокору” співробітникам міліції, неправильно оформлений ордер і навіть за висловлювання в судових дебатах. Влада Білорусі ліквідувала в країні сотні недержавних правозахисних організацій. Правозахисники звернулися по допомогу до ООН.

“Проблема в тому, що з погляду подібних режимів, на жаль, але система міжнародного права, система міжнародних відносин, серед іншого, і вплив на малоадекватний режим або вирішення конфліктної ситуації, і систем примусу перебувають у кризі”, — пояснив експерт програми міжнародної та внутрішньої політики Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.

Минулого місяця Європарламент закликав ЄС притягнути режим Лукашенка до відповідальності у спеціальному трибуналі та інших міжнародних судах. А ще — посилити санкції проти суддів, прокурорів і силовиків, причетних до переслідування представників білоруської опозиції та громадянського суспільства.

“Варіантів боротьби є два: або ти робиш ставку на зміну режиму в Білорусі, на що сьогодні Європейський союз не готовий, тому що серед іншого це силовий варіант; теоретично, можна натиснути на країни, від яких Білорусь залежить”, — вважає експерт програми міжнародної та внутрішньої політики Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.

Євросоюз має намір зміцнити дипломатичну ізоляцію нинішнього режиму Білорусі. За словами євродепутатів, ситуація з переслідуванням представників білоруського громадянського суспільства має постійно перебувати в центрі уваги ЄС, ОБСЄ, Ради з прав людини ООН і міжнародних правозахисників.

Читайте також: Репресії в Білорусі в умовах санкцій. Розбір

Нагадаємо, у Росії та Білорусі продовжують боротися з тими, хто виступає проти війни в Україні. Аналітики зазначають: усередині цих країн останнім часом створюють умови, які посилюють внутрішні репресії.

Прямий ефір