Донорська конференція у Варшаві: про що говорили президент Єврокомісії, глава Євроради та прем’єр Польщі

У Варшаві 5 травня відбувається міжнародна донорська конференція з ініціативи Польщі, Швеції та за підтримки Європейського союзу. Її головна мета – збір коштів для України, що постраждала через війну, яку проти неї розв’язала Росія.

У конференції беруть участь прем’єр-міністри Польщі, Швеції та України Матеуш Моравецький, Магдалена Андерссон та Денис Шмигаль, а також президент Європейської Ради Шарль Мішель, голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та заступник генерального секретаря ООН Мартін Гріффіц. UA зібрала важливі заяви ініціаторів заходу.

На відкритті конференції Матеуш Моравецький заявив: “Я радий, що ми єдині. Це один із ключових меседжів, який ми хочемо передати зовнішньому світу. Ваша присутність тут говорить про те, що ми поділяємо страждання, завдані цією брутальною, несправедливою та геноцидною війною, і ми робитимемо все можливе, щоб зупинити Росію та гарантувати перемогу України… Ситуація продовжує погіршуватися. Російські атаки на цивільних, вбивства, зґвалтування, тортури, відмова створити безпечні гуманітарні коридори та насильницька депортація ще більше погіршують ситуацію”.

Прем’єр Польщі констатував, що Україні потрібно понад 12 тисяч тонн гуманітарної допомоги щодня, а зараз наша країна отримує лише близько трьох тисяч тонн через міжнародні зусилля, що становить менш ніж 25% від потреб України: “Терміново необхідне більше фінансування для продовольства, предметів гігієни та іншого обладнання. Я сподіваюся, що сьогоднішня конференція дозволить нам мобілізувати ці фонди… Нам добре відомо, що нині ви боретесь не лише за вашу рідну землю, незалежність та свободу, а й за нашу. Ми й надалі будемо підтримувати вас будь-яким можливим способом. Ви виграєте цю війну, ми переможемо разом. Водночас ми продемонструємо, що європейські цінності – це не порожні слова, але вони підкріплені діями”.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала 200 млн євро допомоги від Євросоюзу для внутрішньо переміщених осіб в Україні: “Ми раді виділити 200 млн євро для людей в Україні, внутрішньо переміщених осіб в Україні, і я сподіваюся, що багато хто вчинить так само, як ми”.

Вона також зазначила, що відновлення та реформи прокладуть Україні шлях до ЄС: “Щодо того, що я почула від президента Зеленського і вас, дорогий Денисе (Шмигаль), оскільки ви запитували про практичні кроки. Ви маєте рацію. Відновлення. Цілковита підтримка з нашого боку. Нам справді потрібне відновлення, щоб, як ви сказали, побудувати конкурентоспроможну країну мрії. Ми на вашому боці. Я думаю, якщо нам вдасться отримати інвестиції сотень мільярдів євро та реформи, це не лише збудує вашу країну наново, а й прокладе ваш шлях до ЄС”.

Президент Європейської Ради Шарль Мішель запевнив, що з європейським планом Маршалла для України міжнародна спільнота відтепер почне допомагати у відновленні України, яка в майбутньому посяде своє місце в європейській сім’ї.

“Це конкретне вираження нашого зобов’язання перед Україною. Наші солідарні зусилля будуть сфокусовані на трьох ключових галузях: гуманітарна підтримка, короткострокова ліквідність та реконструкція. Ми маємо реагувати зараз на страждання українських людей і за межами України… Інша термінова необхідність – це ліквідність. Україні потрібні значні кошти, щоб підтримувати життєдіяльність країни – близько 5 млрд євро на місяць. Разом із нашими партнерами ми мобілізували макрофінансову допомогу, але ми маємо робити набагато більше. Мусимо надати практичну допомогу негайно, щоб гарантувати, що медсестри, лікарі, вчителі отримують оплату вчасно, а Україна й далі буде функціонувати”, – пояснив глава Євроради.

Шарль Мішель також згадав свій візит до Бородянки, де побачив погруддя Тараса Шевченка, якому російський солдат прострелив голову: “Вони намагалися знищити українського поета так само, як вони намагаються знищити Україну. Але їм це не вдасться. Погруддя стоїть на місці. Це символ того непереможності України. І ми в ЄС разом із нашими друзями – ми з вами, ви не самі”.

Нагадаємо, соціолог Дмитро Громаков в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловив думку, що після 2022 року НАТО має стати військовим блоком, а не політичним.

Зеленський: Другого “Мінська” не буде. Україна в таке болото точно не піде

У ЄС офіційно оголосили шостий пакет санкцій проти РФ

Читайте також: Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко в ефірі марафону “FreeДОМ” розповів, як і коли військові злочинці РФ відповідатимуть перед законом.

Прямий ефір