До 50% дипскладу Росії — представники спецслужб, — Хандогій

Володимир Хандогій. Фото: znaj.ua

У Європі триває процес викриття та видворення російських дипломатів — шпигунів під прикриттям, оскільки Москва помітно активізувала роботу спецслужб у державах ЄС. Таким чином, Кремль позбавляється цінного джерела розвідувальної інформації. Попри те, що про повну висилку не йдеться, зведення дипломатичних представництв до мінімуму значно зменшує активність РФ на Заході. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав надзвичайний і повноважний посол України, президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики” Володимир Хандогій.

“Здебільшого сьогодні йдеться про висилку саме тих співробітників представництв, посольств, які представляють спецслужби РФ. Історія з висилкою так званих дипломатів або співробітників спецслужб довга і триває дуже багато років — скільки взагалі існує дипломатична служба. А Росія на сьогодні, як правонаступник Радянського Союзу, продовжує традиції, які існували в той час. У мене немає чіткої статистики, але з власного досвіду можу сказати: щонайменше 50% дипломатичного складу, — це якраз ті представники спецслужб, які використовували статус дипломата для здійснення своїх розвідувальних функцій. І зараз це триває”, — сказав Хандогій.

За його словами, багато держав розуміли і знали, хто є хто, але за якимось взаємним замовчуванням дозволяли до певних меж працювати цим співробітникам.

“Сьогодні ж, коли триває широкомасштабна агресія Росії проти України, коли завдання цих так званих дипломатів полягають у тому, щоб підривати обороноздатність України, насамперед, звичайно, наші партнери на Заході йдуть шляхом радикального скорочення кількості російських дипломатів. За період війни, починаючи з 2014 року, вона скоротилася дуже значно. У деяких державах навіть до двох третин”, — зазначив гість ефіру.

Хандогій наголосив, що працівників посольств не просто висилають, є випадки, коли закриваються цілі установи. Наприклад, у низці держав, зокрема у США, уже повністю припинили роботу деякі генеральні консульства Росії.

“Що це дає? По-перше, Росія позбавляється такого джерела розвідінформації, якими користуються диппредставники. Це, звісно, впливає на загальний рівень розуміння того, що відбувається на території тих держав, які підтримують Україну у війні, яку розв’язала Росія. Висилка посла означає практично припинення дипломатичних відносин”, — пояснив дипломат.

Зменшення кількості російських дипломатів — це вже крок у бік зменшення активності діяльності Російської Федерації в країнах Європи, акцентував Хандогій.

Читайте також: Молдова, Австрія та Естонія: країни світу продовжують висилати російських дипломатів — причина (ВІДЕО)

Нагадаємо, за словами міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського, в Євросоюзі розглянуть можливість обмежити пересування російських дипломатів у межах ЄС. Відповідний пункт можуть включити в новий пакет санкцій.

Прямий ефір