Для відновлення української енергосистеми потрібні чималі кошти та час — подробиці від експерта

Володимир Бужан. Фото: greendeal.org.ua

Після масованих ракетних обстрілів РФ українська енергетика знову проходить серйозні випробування — сьогодні ремонту потребують близько 50% об’єктів української енергосистеми. Крім того, що її відновлення може затягнутися на дуже тривалий період, це ще й виллється в дуже великі фінансові витрати. Про це сьогодні, 5 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан.

“Вартість відновлення електростанцій залежить від характеру руйнувань. Але загалом на відновлення однієї станції може піти кілька мільйонів доларів. Ще один нюанс — це період відновлення. Тому що, наприклад, ті самі турбіни, ті самі трансформатори — це доволі дефіцитний товар, і він виготовляється тривалий час під замовлення. Тобто якщо з нуля замовляти це обладнання на європейському заводі, це займатиме від шести до дев’яти місяців. Плюс ще терміни доставки цього обладнання в Україну. Якщо ж об’єкт зруйнований повністю, то тут уже стоїть питання про повне його відновлення, тобто будівництво. За часом зведення однієї такої електростанції може займати кілька років”, — пояснив експерт.

За його словами, наразі Україна активно співпрацює з європейськими країнами, які вже допомагають з обладнанням для відновлення об’єктів української енергосистеми.

“Зараз Україні активно допомагають країни Балтії — Литва, Латвія, Естонія, а також Німеччина та інші країни Євросоюзу. Ще дуже відчутна допомога спостерігається від Сполучених Штатів Америки”, — уточнив Бужан.

Він також пояснив, що попри критичний стан енергосистеми, Україні найближчим часом блекаут не загрожує.

“Наразі в Україні спостерігається сезонне зниження споживання. Завдяки збільшенню світлового дня зросло виробництво енергії на сонячних станціях. Ну і, звичайно, зараз дуже допомагає імпорт електроенергії з Європи. Те, що Україна стала невід’ємною частиною об’єднаної енергетичної системи Європи, дозволяє залучати додаткові потужності на ринку. Тому з електроенергією для споживачів проблем бути не повинно. Більш критична ситуація з ТЕЦ, особливо в прифронтових містах, таких як Харків, Суми. Тут ТЕЦ, які генерують тепло для міст, повністю зруйновані. І відновити їх у дуже короткий час не вийде. Тому опалювальний сезон у цих містах відбуватиметься дуже важко”, — констатував експерт.

Читайте також: Мета Росії — тотальний блекаут в Україні, — Галущенко

Нагадаємо, раніше міністр енергетики Герман Галущенко назвав масовані ракетні удари по об’єктах енергетичної системи найбільшою атакою Росії на український енергетичний сектор.

Прямий ефір