Для Росії поразка в Україні завжди буде незакритим гештальтом: інтерв’ю з Осмоловською

У переговорах з Росією немає сенсу, адже для Кремля залишиться незакритий гештальт незалежно від того, де агресор зупинився. Таку думку в ефірі проекту FREEДОМ висловила старша дослідниця програми “Україна та Східна Європа” Аналітичного Центру глобальної безпеки GLOBSEC, дипломат Юлія Осмоловська. Вона впевнена, якщо конфлікт заморозити, він знову повернеться до гарячої фази за 2-3 роки.

Міжнародні партнери мають впевненість, що Україна здатна перемогти. За словами Осмоловської, США має установку на довгострокову співпрацю з Україною. Приклад тому — заява заступника міністра оборони США Коліна Кола про повний переведення ЗСУ на стандарти та озброєння НАТО протягом трьох років.

Не має втоми від війни і американське суспільство. Згідно із соцопитуваннями, близько 80% американців схвалюють підтримку України Білим Домом, розповіла Юлія Осмоловська. Вона також спростувала російський наратив про те, що Захід фінансово не тягне підтримку України. За словами аналітика, і в США, і навіть у Німеччині вливання в оборонні провадження викликали пожвавлення ділової активності.

— Одні аналітики кажуть, що інфляція у США відбувається через те, що Російська Федерація розпочала війну в Україні. Інші аналітики кажуть, що не лише це є основною причиною інфляції у всьому світі. Мільярди доларів, які США виділили на військову допомогу Україні (понад 15 мільярдів), негативно впливають на глобальну економіку, економіку США?

— Тут швидше зворотний взаємозв’язок. Сполучені Штати зараз контрактують дуже багато американських військових компаній, яким надається державне замовлення, а отже, фінансування, а отже, додаткові робочі місця. Тобто, навпаки, йде активація чи пожвавлення економіки. До речі, те саме відбувається і в Європі. У Німеччині ми спостерігаємо такі самі процеси. Зараз багато європейських компаній, які виробляють військову техніку, демонструють певне пожвавлення ділової активності.

Якщо ми говоримо про рівень інфляції, не забуваймо, що у війну ми вступили після двох років пандемії коронавірусу, коли світова економіка досить серйозно просіла. Вона не встигла відновитися, як відразу почалися нові виклики, на які потрібно було відповідати й економічно, зокрема.

У США як республіканці, так і демократи, виступають за підтримку України. І схвалюють такий жорсткий тиск, у тому числі запровадженням додаткових санкцій близько 80% населення. Це надзвичайно високий результат. Ми дивилися ці  заміри у динаміці. І я вам скажу, що рівень підтримки України поки що не знижується. Тому говорити про те, що вже зараз настала втома від війни, дуже передчасно.

— Російська Федерація на тлі заяв про підтримку США постійно якось змінює тактику та меседжі. Бо від початку Москва говорила, що не хоче вести переговори з Україною. Зараз ми бачимо протилежне, що, мовляв, Російська Федерація готова до переговорів, це Київ не хоче. Але президент України Володимир Зеленський дав чітко зрозуміти всьому світу, що доти, доки Російська Федерація не піде з окупованих територій, переговори в принципі неможливі. Я правильно розумію, що ці зміни полярності Російської Федерації залежать від того, наскільки потужною є підтримка Заходу?

— Це залежить від низки чинників і, насамперед, від ситуації на полі битви Тому що за останній місяць ми не побачили значного просування російських військ на українській території. Це найголовніший чинник. Звичайно, фактор підтримки та солідарності наших західних партнерів відіграє велику роль, тому що Російська Федерація не очікувала, по-перше, що вона буде такого рівня та розмаху, а по-друге, що вона триватиме досить довго.

Ми вивчаємо і дивимося зараз на міжнародне співробітництво, як у плані роботи з санкцій, так і в плані надання Україні військової допомоги та низки військових злочинів, які Росія вчиняє. Дуже дивно виявляти, що такі престижні університети, як Єльський, Стенфордський та інші, надають свої експертні ресурси на рівні професорів, міжнародних професорів з дуже відомими іменами. Вони безкоштовно залучаються до цих експертних платформ і дають свої оцінки, знання, експертизи. Для мене дуже вражаючий момент підтримки.

Чому Росія зараз змінила риторику з приводу переговорів? Як дипломат я не бачу сенсу у цих переговорах до того часу, поки Російська Федерація не повернеться до кордонів 1991 року, Україна не відновить контроль над усіма своїми територіями. Адже очевидно, що для Росії це завжди буде незакритим гештальтом, де б вона не зупинилася. Це просто буде відтягнуте рішення. І це найголовніше, що треба пояснювати нашим партнерам.

Якщо зараз заморозиться лінія фронту, вона відкриється через два-три роки, коли Росія буде готова, тому що вона ніколи не зможе пробачити психологічне приниження, хоча ми вже говоримо і про військове, і про тактичне, і про стратегічне приниження на полі бою, яке вона пережила за три фази цієї війни. У жодній із цих фаз вона не вийшла переможцем.

І якщо ви подивитесь, як зараз коментується перебіг військової кампанії чи військового авантюризму Росії в Україні, то у міжнародних медіа практично 90% заголовків містять фрази “чому Росія зазнає поразки, чому Росія виявляє незначну готовність до військових дій?” і так далі. Цього ніхто ніколи не пробачить. Тому наше завдання відвоювати все до міжнародно визнаних кордонів, і потім зміцнювати свою боєздатність для того, щоб більше Росії не кортіло.

І, до речі, якби навіть наш президент був готовий подумати про якісь переговори, то він має 98% населення, яке вірить у перемогу України, а ця перемога автоматично означає повернення всіх територій, які Росія окупувала. І, по-друге, 76% українців не готові йти на поступки та віддавати території. Тому буде дуже складно у цій ситуації дотримуватись іншої позиції.

— США намітили довгострокову військову місію з підтримки України та призначать генерала, який відповідає за постачання допомоги та підготовку українських військових. ЗМІ пишуть, що це вказує на те, що США планують довгострокове фінансування підтримки України та участь у цьому процесі американських військових. Як це виявиться на полі бою? Як зміниться перебіг війни?

— У Сполучених Штатів та наших партнерів по НАТО все більше виникає розуміння того, що Україна здатна відповідати всім технічним критеріям та стандартам та військовим оперативним критеріям НАТО. І США сказали, що це реально упродовж трьох років. Тобто на закріплення цих реформ в оборонному секторі буде спрямована ось ця довгострокова програма допомоги та підтримки. Це не означає, що Штати орієнтовані на те, що війна буде довгою та затяжною, тому що вони чітко розуміють усі складнощі, недоліки, розтягнутість процесу.

Недарма генерал НАТО Бен Ходжес сказав, що Україна за підтримки західних партнерів буде здатна до кінця 2022 року відтіснити Росію на кордони, які вона займала до 24 лютого цього року. Це дуже важливий експертний висновок чиновника такого високого рівня, чиновника НАТО.

Дуже багато залежить зараз від того, наскільки ефективно працюватимуть канали всієї координаційної системи. Вони, до речі, досить вражають, тому що координаційну групу створено на базі ”Рамштайн”. Це один із елементів, але є ще кілька додаткових, головна мета яких – саме оптимізація та швидке реагування на ті запити, які подає Україна. Також координаційна група визначає, хто з партнерів якудопомогу поставити Україні. Експерти, які працюють у цих координаційних центрах, кажуть, що максимальний термін постачання необхідного обладнання, якого потребує Україна, це 96 годин.

— Ви маєте на увазі зброю в рамках ленд-лізу, яка анонсована на жовтень?

— Це ще не ленд-ліз, це поки що ті оперативні потреби, які Україна має, і та допомога, яку наші західні партнери зобов’язалися нам надати.

Читайте також: Керівництво Великої Британії має політичну волю, щоб продовжувати фінансово підтримувати Україну — Краєв

Прямий ефір