Чому “Азот” не друга “Азовсталь”, а найближчі чотири дні будуть складними для киян – пояснив військовий експерт

Відмінність Сєвєродонецька від Маріуполя та просування ЗСУ на Херсонщині. Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про можливості російських окупаційних військ щодо повторного наступу на Харківському напрямку. А також чому найближчі чотири дні будуть складними для мешканців столиці України.

— Як Ви оцінюєте можливість повторного наступу ЗС РФ на Харківському напрямку?

— Російські сили намагаються відвоювати позиції, які українська армія отримала внаслідок попереднього контрнаступу. Вони хочуть відсунути позицію ЗСУ для того, щоб не дати нашим силам оборони вийти на кордон із Російською Федерацією.

ЗСУ здійснили контрнаступ на північ і північний схід для того, щоб перерізати основні шляхи, якими російські війська здійснюють логістичні перевезення боєприпасів, палива, зокрема, у напрямку Ізюма.

Зараз ворог намагається наступати на південь, у бік Рубіжного та Старого Салтова. Ще у бік російської Лозової, російських Тишек та Тернового. Це напрямки, якими противник намагається відвоювати втрачені позиції.

ЗСУ тримають оборону, і противнику не вдалося серйозно просунутися. Проте вони перекинули додаткові батареї та війська реактивної артилерії. Намагаються збільшувати інтенсивність обстрілів у Харкові. Зараз вони мають можливість діставати з північного напрямку реактивною артилерією, дальність 70-80 км.

Також ворог намагається нарощувати артилерійську перевагу на інших напрямках, щоб створити надалі потенційний напрямок для наступальних дій.

— Головне завдання для ЗСУ — розрізати лінію забезпечення ЗС РФ, яка йде до Ізюма?

— Так, якщо їх відрізати звідти, у них виникнуть серйозні проблеми з логістичним забезпеченням. Вони це розуміють. Тому й перекинули додаткові сили, щоб стримувати просування ЗСУ.

— “Азот” та Сєвєродонецьк стають другим “Азовсталлю” та Маріуполем. Ви згодні з таким трактуванням?

— Не зовсім. Відмінність Сєвєродонецька від Маріуполя в тому, що місто не взяте в облогу і не відрізане від інших територій. Є офіційне повідомлення Генштабу про те, що з містом є сполучення для підтримки ресурсів, необхідних для тримання оборони та утримання кордонів.

Відмінність від Маріуполя ще й у тому, що ЗСУ змогли перекинути туди підкріплення, необхідне нашим захисникам. І якщо це буде необхідно, вони зможуть і надалі це робити.

Щодо промзони — подібність є. Що стосується Маріуполя, це була “Азовсталь”, куди наші захисники були змушені відійти. В даному випадку – підприємство “Азот”, де перебувають наші захисники і де точаться бої. В іншому схожості немає.

Що стосується Сєвєродонецька, він у напрямку на південь. Це напрямок Золотого та Гірського, де українські сили продовжують тримати наші позиції. Російські сили намагаються розвивати наступ із Тошківки та Новотошківки у бік Золотого та перерізати трасу. У цьому плані напрямок небезпечний. ЗСУ ведуть героїчну оборону, вони виконують колосальну роль всього фронту на сході. Вони сковують у собі великі сили противника. Ворог зазнає втрат і змушений перекидати додаткові батальйонно-тактичні групи. Як мінімум 2-3 БРГ вони перекинули на Сєвєродонецьк наприкінці минулого тижня.

Зараз гаряча фаза. Нашим захисникам непросто. Вони перебувають у складних умовах,  виконують колосальну роль зі стримування противника. Сєвєродонецьк зараз – це важлива битва в контексті битви за весь схід України, за Донецьку та Луганську області.

— Як Ви вважаєте, як зіграє на “театрі” війни визволення Мелітополя?

— Особливість Мелітополя у тому, що там відновили залізничне сполучення через окупований Крим. Росія підвозить боєприпаси та техніку. Там засвітився і російський бронепоїзд. Місто важливе тим, що може розрізати російське угруповання військ.

Україні необхідно докласти зусиль для того, щоб не дати російським військам підживлювати продовження війни з території окупованого Криму. Майже 70-80 % боєприпасів, військ та озброєння підвозятб саме з території окупованого Криму. Там важливо розвивати наступальні дії. Поки що там підготовка до таких дій.

На Херсонщині триває просування. Воно обережне, бо ворог залишив багато мін. Там же російські війська продовжують інтенсивний обстріл українських позицій реактивною артилерією, обстрілюють обласний центр Миколаїв.

Це просування має кілька цілей. По-перше, відсуває лінію фронту російських сил. По-друге, завдає втрат російським силам. По-третє, українські сили таким чином намагаються відвоювати собі вигідніші позиції для створення плацдарму для майбутніх контрнаступальних дій.

— Президент України Володимир Зеленський сказав, що найближчі чотири дні будуть складними для мешканців Києва. Це пов’язано із 23-24 червня, коли вирішуватиметься питання надання статусу кандидата у члени ЄС Україні. На Ваш погляд, чому ці чотири дні будуть складними і як це може виражатися з боку РФ?

— Може збільшуватися кількість ракетних атак із Чорного та Каспійського морів. Можливо, з території Білорусі, де є російська авіація. Нічого нового у цьому немає. Від цього можна уберегтися, не нехтуючи сигналами повітряної тривоги та використовуючи об’єкти укриття.

Ці дні важливі тим, що відбувається низка подій. По-перше, триває демонстрація нашого південного напрямку у Чорному морі. Збільшення оборонних здібностей ЗСУ із використанням допомоги від наших партнерів – ракет, які нам надають. Це дратує Росію. Вони відчувають, що, незважаючи на Чорноморський флот, зазнають втрат: втрачають буксири, кораблі. Вони не можуть почуватися на 100% у безпеці.

Наступний момент – європерспектива України. Я думаю, що 23-24 числа ми почуємо позитивне рішення щодо надання статусу кандидата Україні на членство у ЄС. Вчора відбулася конференція Тримор’я, куди Україну запросив президент Польщі Анджей Дуда. Було ухвалено рішення про те, що Україна може вступити і до цієї організації.

Наразі збільшується координація та співпраця України з нашими європейськими партнерами, що не тішить Росію у контексті її експансіоністських, імперських планів стосовно нашої держави.

Читайте також:

Україна стала учасницею нового формату Ініціативи трьох морів

ЄС — Балкани: яке реальне ставлення до євроінтеграції України

14 ракет випустила РФ по Одещині — яка ситуація в регіоні

“Росія хоче знищити Україну фізично”: Боррель підтвердив, що ЄС продовжить надавати військову допомогу ЗСУ

Прямий ефір