Близьке оточення Путіна критикує дії військового керівництва РФ — оцінки експертів

Ілюстративний колаж: Кавказ.Реалии

Гучна поразка російських військ в Ізюмі в Харківській області, а потім і здавання Лимана на Донеччині стали приводом для критики військового керівництва з боку найближчого оточення президента РФ Володимира Путіна, інформує FREEДОМ.

Лиман для армії РФ мав важливе оперативне значення. Він розташований на ключовому перехресті на лівому березі Сіверського Дінця, яким Росія намагалася налагодити постачання своєї армії та зміцнити нову лінію фронту. Не вийшло. Голова Чечні Рамзан Кадиров у такому провалі одразу звинуватив командувача центрального військового округу генерал-полковника Лапіна.

“Прикро не то, що Лапин бездар, а те, що його покривають нагорі керівники в Генштабі. Якби моя воля, я розжалував би Лапіна до рядового, позбавив би нагород і з автоматом у руках відправив би на передову змивати кров’ю свою ганьбу”, — написав Рамзан Кадиров у Telegram.

Його підтримав і бізнесмен Євген Пригожин, перепостивши у своїх соцмережах повідомлення Кадирова з критикою російського військового керівництва. Аналітики американського Інституту вивчення війни зазначили, що Кадиров і Пригожин входять у невелику групу лідерів, які мають суттєву владу та або належать до найближчого оточення Путіна, або мають до нього прямий доступ.

“Кадиров і Пригожин є сумлінними членами невеликої групи лідерів, яку росіяни називають силовиками — людей зі значною базою влади та членством або прямим доступом до найближчого оточення Путіна. Їхні заяви 1 жовтня глибоко вплинули на російський інформаційний простір. Разом вони зламали наратив Кремля, який намагався пом’якшити удар поразки навколо Лимана”, — йдеться в аналітичній доповіді Інституту вивчення війни (ISW).

Заяви Кадирова та Пригожина стали серйозним сигналом про початок краху вертикалі влади у Росії. Особливо яскраво це проявилося останніми днями, коли Україна стала активно деокупувати свої території.

“Стало зрозуміло, що кінець не такий уже й далекий. Тому люди почали готуватися до життя після Путіна. І ціла серія таких заяв Кадирова, коли він, зокрема, заявив, що ніякої мобілізації на території Чечні він не проводитиме, бо все вже мобілізувалися. Це очевидна непокора указу президента. Така, досить заразна штука. Чому якщо йому можна, то іншим не можна? Тобто це початок розвалу”, — вважає російський журналіст та соціолог Ігор Яковенко.

Російська еліта хоче зберегти чинну модель влади, а для цього їм потрібно усунути від керування країною президента. Якщо цього не станеться, Росія розпадеться, прогнозує політичний експерт Валерій Клочок.

“У мене складається чітке враження, що реалізується сценарій усунення від влади Путіна на даному етапі. Це не так просто, тому що є кілька кланів, які стосуються внутрішньополітичних процесів у РФ. Згадаймо того самого Патрушева, який активно працює з питання усунення Путіна”, — пояснює він в інтерв’ю телеканалу “Еспресо.ТВ”.

Якщо Путін таки ухвалить рішення застосувати ядерну зброю, зупинити його намагатимуться всі, вважає російський опозиціонер Ілля Пономарьов. У цьому випадку на лідера Кремля чекатиме фізичне усунення.

“Його оточення тотально проти. Це ж самогубство не тільки для нього, для них теж однаково. Зупинити його намагатимуться всі. Питання: якими методами? Тому що зупинити людину може два сценарії, один — куля, інший сценарій — мотузка. Ну, може бути ще отрута. Інших сценаріїв просто немає”, — висловив свою думку російський опозиційний політик Ілля Пономарьов у програмі “Аргумент” Інформаційного агентства УНІАН.

За даними соцопитувань, рівень довіри до лідера Кремля у Росії на тлі останніх подій різко знизився.

“Глава держави стає єдиним відповідальним за всі ті біди, які він накликав на Росію. З таким тягарем відповідальності керувати країною неможливо. Я думаю, що в цей момент насамперед силовики відмовлять йому в довірі. Ну а далі — вже народні маси, яким не загрожують силовики, разом із силовиками зметуть цей режим”, — прогнозує російський журналіст та соціолог Ігор Яковенко.

А у разі спроби застосування ядерної зброї Путін стане вже не просто воєнним злочинцем, він буде загрозою для людства. І в цій ситуації, на думку експертів, у військових та політичних еліт Росії вже не залишиться іншого виходу, окрім як фізично усунути Путіна будь-якими методами.

Читайте також: Новий президент Росії: Пономарьов розповів, кого можуть обрати замість Путіна (ВІДЕО)

Прямий ефір