Білорусь сприяє Росії в депортації українських дітей — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Facebook

Уряд і спецслужби Білорусі причетні до незаконної депортації українських дітей з тимчасово окупованих Росією територій України. Про це йдеться в доповіді програми, яку реалізує Держдепартамент США. За даними дослідників, насамперед російські окупанти вивозять маленьких українців вразливих категорій населення — дітей з інвалідністю, з малозабезпечених сімей, а також сиріт, повідомляє FREEДОМ.

Богдан Єрмохін, підліток, незаконно депортований до Росії, повернувся додому. Після окупації Маріуполя російською армією, загарбники вивезли його до федерації. Хлопець кілька разів намагався повернутися на батьківщину, але йому це не вдалося. Напередодні повноліття Богдан отримав повістку з вимогою з’явитися до військкомату в Московській області. Юнак опублікував відеозвернення до президента України Володимира Зеленського, в якому попросив допомогти покинути Росію. Після широкого розголосу російській владі довелося погодитися випустити Богдана з країни. 19 листопада, у день свого 18-річчя, він прилетів до Мінська, де зустрівся із сестрою. З Білорусі юнак приїхав в Україну. Російські чиновники заявили, що нібито саме вони організували возз’єднання сім’ї. Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко назвав ці висловлювання “апофеозом цинізму”.

“Людожерка Марія Львова-Білова, яка викрала з Маріуполя Богдана Єрмохіна, тепер хвалиться, нібито вона допомогла повернутися йому в сім’ю. Якби не розголос і громадський тиск, вона була б першою, хто самостійно відправив його в армію Росії. Як до цього незаконно в російську сім’ю”, — написав Андрющенко в Telegram.

З 24 лютого 2022 року до кінця липня 2023 року російські окупанти незаконно вивезли в Росію понад 19,5 тис. дітей. Це тільки ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно, коли батьки, опікуни або свідки депортації дитини повідомили про злочин правоохоронцям. Відомо, що щонайменше 2400 дітей з тимчасово окупованих територій України незаконно вивезли до Білорусі.

“Систематичним зусиллям Росії з виявлення, збору, транспортування та перевиховання українських дітей сприяла Білорусь. Федеральний уряд Росії та режим Білорусі працюють разом, щоб координувати та фінансувати переміщення дітей з окупованої Росією частини України через Росію до Білорусі. Сполучені Штати продовжуватимуть домагатися відповідальності за дії, які стосуються зловживань, пов’язаних із війною Росії проти України”, — йдеться в дослідженні Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадської охорони здоров’я, опублікованому на сайті агентства Reuters.

Дослідники встановили, що дітей примусово вивозили до Білорусі з тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Повернення кожної дитини — складний, багатоетапний і тривалий процес. Причетні до незаконної депортації ускладнюють його всіма доступними способами: дітям видають російські паспорти, змінюють особисті дані, віддають дітей опікунам і прийомним батькам, відвозять у глибинку і позбавляють засобів зв’язку.

“Щоб забрати дитину, насамперед необхідно ідентифікувати її місце розташування. І це, відповідно, ціла історія, тому як можна ідентифікувати, якщо вони змінили персональні дані та не кажуть, де вона. У хід ідуть усі методи, які тільки можливі: опитування, куди дитину вивозили, коли її вивозили, через який маршрут. Починаються обдзвони, виходи на людей, які в Російській Федерації трохи допомагають, або ж на українців, які там перебувають”, — пояснює директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павло Лисянський.

Згідно з міжнародним гуманітарним правом, ані безпека населення, ані військова необхідність не є підставами для примусового переміщення дітей за межі країни. А тому те, що Москва і Мінськ називають евакуацією, оздоровленням, опікою і перевихованням, насправді — ознаки геноциду.

Читайте також: Про жодне медобслуговування викрадених українських дітей у Білорусі не йдеться — їм навіюють ідеологію “русского мира”, — Латушко

Нагадаємо, розпочала роботу інформаційна платформа міжнародної ініціативи Bring Kids Back UA. Це стратегічний план дій щодо повернення всіх українських дітей, незаконно депортованих Росією. На сайті Bring Kids Back UA зібрано інформацію про масову депортацію маленьких українців, надано свідчення тих, кого вдалося повернути, і пропозиції, як союзники можуть допомогти в репатріації.


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір