Як розслідуватимуться вбивства українських військовослужбовців, які здалися в полон — деталі від Павліченка

Олександр Павліченко. Скріншот: uatv.ua

Відео вбивства російськими окупантами українських військовополонених є приводом для проведення розслідування, проте потрібні додаткові докази для винесення вироку. Про це сьогодні, 4 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

За його словами, вбивство полоненого є воєнним злочином.

“Для того, щоб відео було прийнятним як доказ, потрібні ще й непрямі відомості — свідчення тих, хто може визначити точно і місце, і дату, і склад учасників. Звичайно, оптимально мати доступ до місця скоєння злочину, хоча зараз це практично неможливо у зоні бойових дій”, — пояснив Павліченко.

Він зазначив, що відомо про п’ять відео, на яких показані вбивства українських військовослужбовців

“Зокрема, які згадуються у доповіді міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch. Вони стосуються двох епізодів у грудні 2023 року та трьох епізодів у лютому 2024 року. Напевно, важливо, і це мета цієї доповіді, щоби насамперед такі страти припинилися”, — сказав правозахисник.

Павличенко також повідомив, що, за інформацією департаменту Офісу генеральної прокуратури, який займається воєнними злочинами, є дані про 52 українських військовослужбовців, вбитих російськими окупантами під час здачі в полон.

“Але це ті, що встановлені. Є багато невстановлених фактів. Дуже важливо мати повну інформацію, максимально повну про скоєння таких злочинів, щоб оцінити й цю базу. І тоді це може стати справжньою справою, яку може розслідувати Міжнародний кримінальний суд. Це їхня прерогатива”, — зауважив він.

Читайте також: Вбивство українських військовополонених “на камеру”: для чого російські окупанти розміщують у мережі відео, пояснив правозахисник

Нагадаємо, російські військові за пів року стратили щонайменше 15 солдатів ЗСУ, які намагалися здатися в полон. Про це йдеться у звіті міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch. Правозахисники проаналізували відеозаписи із соцмереж. Вони підтвердили випадки, коли українські військові намагалися здатися в полон: знімали бронежилети та лягали обличчям на землю, а росіяни їх розстрілювали. Загарбників ідентифікували за червоними пов’язками на руках та ногах.

Прямий ефір