Харківські конструктори перші в Україні створили машину для підготовки ґрунту до розмінування. Вона проста у використанні, обслуговуванні та ремонті, а керується дистанційно. Перший екземпляр вже придбала Харківська обласна військова адміністрація та передала саперам, повідомляє FREEДОМ.
Машина для розмінування від харківських розробників — це трактор, що штовхає перед собою змінний коток вагою близько восьми тонн. Загальна вага машини — 16 тонн. Під час наїзду на міну весь удар беруть на себе котки. За виходу з експлуатації їх можна переплавляти на нові, а на конструкцію встановлюють запасні. Машина оснащена автоматичним пультом керування та камерами відеоспостереження.
“У неї 4 камери: спереду, ззаду, з обох боків. Вона фактично до 300 метрів дозволяє в онлайн-режимі без відставання зрозуміти, в якому напрямку і як вона їде. А якщо застосовувати дрон, її можна використовувати більш ніж на кілометр на цей час — це фактично будь-яке поле”, — каже директор департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації Іван Сокіл.
Машину він презентував на спеціальному полігоні. Наголосив, що головна її особливість — можливість швидко розібрати, а потім швидко зібрати.
“Завдяки тому, що всі потужності розташовані в Харківському регіоні, ми можемо у разі пошкодження машини залучити до відновлення базу, що є у Харкові. Ми зрозуміли: час, потрібний для того, щоб знову запустити машину на мінне поле, — від трьох годин до доби. Якщо її повністю розірве — машина є конструктором: тут немає таких деталей, які можуть вивести її з ладу. Будь-яка деталь у цій машині замінюється”, — пояснює Сокіл.
У реальних умовах техніку випробовували на мінних полях протягом чотирьох місяців. Машина вже допомагала розміновувати Ізюмський район на Харківщині. За цей час розробники внесли 140 змін до її конструкції. Стверджують: керувати нею нескладно, а оператора можна підготувати за кілька тижнів.
“У самому пульті є камери переднього та заднього виду. Управління — вперед, назад, аварійна кнопка зупинки та дистанційний запуск двигуна. При втраті зв’язку понад 3 секунди машина зупиняється і глухне”, — розповів представник підприємства-розробника Сергій Булава.
Дослідний зразок коштував обласному бюджету 5,6 млн грн. Для порівняння, ціна закордонного аналога стартує від 500 тис. євро (19 млн грн). Харківським трактором для розмінування вже зацікавилися не лише в Україні, але й за кордоном, кажуть у Харківській обласній військовій адміністрації.
“Це вже фінальний екземпляр, який пройшов відповідну сертифікацію. Це вже готовий виріб. Ми за кошти обласного бюджету придбали два такі екземпляри. Зважаючи на те, що на території Харківської області працює лише вісім екземплярів спеціалізованої техніки для розмінування, то це буде дев’ятий. Ще за два-три тижні буде десятий. І це, звісно, суттєве посилення матеріально-технічної бази наших рятувальних підрозділів для швидшого та оперативного розмінування. Мета — збереження життів наших піротехніків”, — заявив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Уже найближчим часом одержана саперами техніка вийде працювати на поля. Однак, за словами Олега Синєгубова, для регіону, одного з найзамінованіших в Україні, таких машин потрібно не десятки, а сотні.
Нагадаємо, Україна вважається найбільш замінованою країною у світі, але наразі вона ще й на першому місці за кількістю жертв від вибухонебезпечних предметів. Як розповів голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга в ефірі FREEДОМ, у стратегію протимінної діяльності закладається намір за 10 років розмінувати 80% вже звільненої території України.