Блокування інтернету сильно вплине на якість життя росіян і вдарить по економіці РФ, — IT-фахівець

Ілюстративне фото: dengi.informator.ua

Заборона на використання інтернету в Росії насамперед вдарить по економіці країни, а також дуже сильно вплине на якість життя росіян. Про це сказав IT-фахівець, директор некомерційної організації “Товариство захисту інтернету” Михайло Клімарьов в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Експерт наголосив, що, звісно ж, російська влада хотіла б контролювати всю інформацію, яка проходить інтернетом. Але зробити це не може технічно.

“Плюс є ще одна неприємність для російської влади. Річ у тім, що якщо вона заблокує все, то вона сама втратить багато. Російській економіці буде завдано найжорстокішого удару. Тому що, а як тоді торгувати нафтою? Адже, незважаючи на санкції, Росія торгує нафтою. Вони купують багато, досить багато імпортують, той самий сірий імпорт, імпортують з Китаю і не тільки. Це все робиться через інтернет. Якщо його заблокувати зовсім, то торгувати не вийде. Тому вони намагаються за допомогою дорогого устаткування робити все таким чином, щоб можна було заблокувати те, що їм не хочеться бачити, не хочеться показувати росіянам, з іншого боку, щоб доступ до загальної інформації залишався”, — пояснив Клімарьов.

Росія в обхід санкцій закуповує технології, які допомагають здійснити блокування. І тільки на це обладнання, за словами експерта, витрачає близько 100 млн дол. на рік. Ще приблизно стільки ж витрачається на обслуговування — людей, хто цим займається тощо.

При тому, що і Google, і YouTube, і Telegram вони можуть заблокувати вже зараз, для цього не потрібне складне обладнання, наголосив Клімарьов.

“Якраз це нескладно. А спеціальне дороге обладнання потрібне для того, щоб блокувати те, що їм не подобається. Водночас не чіпаючи основні якісь інші сервіси”, — уточнив IT-фахівець.

Він вважає, що росіяни все одно зможуть обходити всі заборони. Навіть у Північній Кореї це можливо.

“Поки існує інтернет, люди будуть обходити ці всі заборони. Це однозначно. Навіть у такій країні, як Північна Корея, все одно вдається обходити. Там взагалі немає навіть інтернету як такого, а діє своя внутрішня мережа Кванмен. Що там люди роблять? Вони встановлюють точки доступу Wi-Fi. Звичайна точка доступу ставиться з боку Китаю, а в них досить протяжний сухопутний кордон із КНР. Люди просто приходять до цих точок, підключаються. У Росії теж величезні кордони, і там теж щось знайдеться. Вода дірочку знайде, як то кажуть”, — сказав гість ефіру.

Однак, безумовно, блокування створить труднощі і позначиться на житті людей.

“Одна справа, ви просто вмикаєте інтернет і він працює. Інша справа — треба VPN, який гальмує, який теж у РФ заблокували. Вам треба шукати інший. І плюс до всього ось це обладнання теж не додає швидкості інтернету. Це як митниця. Уявіть собі на прикладі дороги. У вас була пряма дорога, а хтось ось просто розриває її екскаватором і ставить митний пост. І тепер машині буде важче, природно, пересуватися. Приблизно те саме відбувається і тут. Так, деякі машини можуть проїхати якось, обдуривши митників. Але все одно шлях буде важчим, ніж якби був вільний обмін інформацією. Тому на якість життя це сильно впливатиме. Це правда. З іншого боку, заблокувати в сучасному світі інтернет, напевно, буде дуже важко”, — сказав Клімарьов.

Читайте також: WhatsApp заблокувати, а фінансування “ВКонтакте” — збільшити: про пропагандистські плани Кремля розповів журналіст

Нагадаємо, російська влада вже до весни 2024 року планує закрити доступ до YouTube, WhatsApp, Telegram та інших інтернет-сервісів.

Прямий ефір