Історична зустріч у Києві: про що домовилися глави дипломатичних відомств країн Євросоюзу (ВІДЕО)

Виїзне засідання міністрів закордонних справ країн-членів ЄС у Києві. Фото: president.gov.ua

Сьогодні, 2 жовтня, у Києві відбулася зустріч міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу, яку називають історичною, — уперше глави дипломатичних відомств у такому форматі зібралися за межами Євросоюзу. Перед зустріччю Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель розповів, що мета зібрання — ще раз обговорити формулу миру президента Володимира Зеленського, а також проговорити подальшу підтримку України країнами ЄС, інформує FREEДОМ

Євросоюз буде простягатися від Лісабона і до Луганська, заявила сьогодні на зустрічі Ради міністрів ЄС у Києві глава Міністерства закордонних справ (МЗС) Німеччини Анналена Бербок. 

Висловлювання Бербок — найкраще резюме історичного засідання міністрів. Утім, загальної уваги варті і його деталі. 

Історичною зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС у Києві називають самі дипломати та медіа, бо вона вперше відбулася за межами Євросоюзу — в Україні — країні, яка претендує стати його частиною. І, судячи з підсумкових заяв, близька до цього, як ніколи.

“Найсерйозніші гарантії безпеки, які ми можемо запропонувати Україні — це членство в ЄС”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

“Сьогоднішнє засідання також було про набуття статусу члена Європейського Союзу. І щодо цього за столом відчувався консенсус. Це питання лише часу. Усі налаштовані рухатися вперед”, — зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

За словами Борреля, Російська Федерація, судячи з усього, не збирається припиняти агресію, але це не означає, що підтримка України слабшатиме. Навпаки — збільшуватиметься. 

Так, дипломат зазначив, що до кінця 2023 року буде ухвалено рішення про довгострокову фінансову підтримку України в розмірі 5 млрд євро на рік. А протягом найближчих трьох місяців на території Європи підготовку і навчання закінчать 40 тис. українських військових. 

“Хтось навмисно створює враження… поширює інформацію, що підтримка України ослабла. Не дочекаєтеся”, — заявив Кулеба.

Крім того, глави МЗС країн ЄС підтвердили свою непохитну підтримку формули миру президента Володимира Зеленського, який також був присутній на цій зустрічі. 

“Формула миру Володимира Зеленського — це єдина ініціатива, яка зараз серйозно обговорюється міжнародною спільнотою. Інші ініціативи згадувалися, але наразі вони неактивні. Єдина ініціатива, яка зберігає інтерес з боку міжнародної спільноти — це запропонована Володимиром Зеленським формула миру”, — зазначив Боррель.

Крім того, ЄС на фінішній прямій щодо розроблення особливого порядку передачі заморожених російських активів на користь України, а також посилення санкційного тиску на Росію за невиправдану агресію, що триває.

“Ми вважаємо, що в 12-му пакеті санкцій має бути два ключові фокуси. По-перше, це заходи щодо боротьби з обходом уже запроваджених санкцій, а по-друге, це санкції, які мають торкнутися оборонної індустрії РФ, яка робить ракети, дрони, якими атакуються і знищуються українські міста. Друге — є всі підстави запровадити санкції проти ядерної індустрії”, — зазначив глава українського МЗС Кулеба.

Коли ми разом — ми сильніші. ЄС був і залишається першим прихильником України“: такими словами підсумував зустріч Ради міністрів ЄС глава європейської дипломатії Боррель. 

І справді, за даними Кільського інституту світової економіки, Європа вдвічі випередила США за обсягом обіцяної довгострокової допомоги Україні та вийшла на перше місце за цим показником.

“Це засідання Ради міністрів закордонних справ у Києві варто сприймати, як бажання ЄС підтримати Україну в усіх вимірах: військовому, в тому, що стосується забезпечення миру, притягнення до відповідальності воєнних злочинців, і того, що стосується руху України щодо набуття статусу члена Євросоюзу”, — пояснив Жозеп Боррель.

Зустріч глав МЗС країн Євросоюзу в Києві — це сигнал усьому світові про те, що ЄС розглядає Україну як невіддільну частину Європейського проєкту. Готовий і далі підтримувати український народ у боротьбі за власну незалежність, за спільні європейські цінності та за безпеку всієї Європи.

Читайте також: “Майбутнє України — в Євросоюзі”: ключові заяви першого в історії засідання глав МЗС країн ЄС у Києві (ВІДЕО)

Прямий ефір