Переворот у Нігері: як тут може бути замішана Росія, розповів Божко

Акція прибічників держперевороту в Нігері. Фото: ap.org

Росія намагається підтримувати хаос й нестабільність в Африці та заробляти на цьому. Про це сьогодні, 1 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

Він зазначив, що країни Африки схильні до політичних суперечностей через недосконалість інституційної системи. Так, Нігер був нестійким режимом і це сьогодні виявилося в держперевороті в країні.

“І ось Нігер був якраз-таки гібридним режимом. І ось ця нестійкість, мабуть, проявилася просто в конкретній ситуації. Нігер входить у, скажімо так, орбіту інтересів Франції, багато в чому через те, що Франція раніше саме в західній частині Африки мала дуже багато колоній. Однак Франція заявила зараз, що ні про яку військову інтервенцію в Нігер не йдеться. Тому я думаю, що це буде проблема, скажімо так, яку вирішить або Нігер як держава самотужки, або сусіди будуть змушені втрутитися. І ось це трохи більш поганий сценарій, тому що в такому ключі ми матимемо більше можливостей для нестабільності загалом”, — сказав Божко.

За його словами, джерело суперечностей перебуває всередині самого Нігеру. Головні інтересанти — ті політичні групи, які здійснили переворот для захоплення державної влади в країні.

“Однак тут справді варто зважати на те, що Росія доволі широко присутня в подібних заходах в Африці. Зрозуміло, що це не переворот з метою змінити режим у Нігері на проросійський. Але це, скажімо, ситуація, в якій потенційних заколотників спокійно могли б консультувати, допомагати їм зброєю, порадами та іншим консультанти з “Вагнера”. Тому що ми знаємо, що крім збройної сили, власне, в Африку, “Вагнер” поставляє також величезну кількість політичних радників, політконсультантів, медіатехнологів. Ось вони цілком могли бути конструкторами ось цих ось акцій, де якась кількість африканських громадян виходить із прапорами Росії, скандують гасла на підтримку Росії”, — вважає Божко.

На його думку, медіатехнологи з РФ, які працюють у командах різних африканських політиків, польових командирів, цілком можуть організовувати такі події на місцях, передавати контент для російських медіа з метою створення ореолу такої підтримки Росії.

“Я більш ніж упевнений, що Росія тут просто зробила таку ситуативну ставку. Побачили суперечності, взяли участь у них, щось отримали. Це не якась частина такої глобальної стратегії, тому що все-таки щодо країни Нігер не зовсім зрозуміло, в чому є зараз ключовий інтерес Росії. Це просто підтримання такого хаосу і нестабільності. Спроба заробити на цій нестабільності насамперед актуальна для менеджерів ПВК “Вагнер” і їхніх медіатехнологів, радників, які намагаються консультувати різних політиків по всій Африці взагалі”, — сказав голова Центру політичних досліджень “Доктрина”.

Також Божко зазначив, що наразі немає маркерів саме військової участі Росії у перевороті в Нігері.

Читайте також: Саміт Росія – Африка став спробою російського президента вийти з ізоляції — розбір експерта

Нагадаємо, 26 липня військовослужбовці президентської гвардії заблокували доступ до резиденції президента Нігеру Мохаммеда Базума. ЗМІ повідомляли про спробу держперевороту. 28 липня глава президентської гвардії Абдурахман Чіані назвав себе новим лідером Нігеру.

Переворот у Нігері засудила низка країн світу, зокрема й Україна.

Прямий ефір