Війна Росії проти України згуртувала НАТО: підсумки саміту у Вільнюсі виявилися перспективними для Києва (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua.tv

Саміт НАТО у Вільнюсі (Литва) посилив співпрацю Альянсу та України. Київ отримав гарантії безпеки й постачання всіх видів озброєння для Збройних сил України (ЗСУ), повідомляє FREEДОМ.

Жодних окупацій у Європі більше не буде. Про це заявив президент України Володимир Зеленський, виступаючи на Лукіській площі у Вільнюсі після першого дня роботи саміту НАТО. При цьому деякі експерти припускали, що виступ президента України буде різкішим, адже раніше Зеленський критикував Альянс за нерішучість у питанні надання Києву конкретних часових рамок щодо вступу до НАТО. Однак у своїй промові президент України подякував Альянсу за підтримку, а підсумки саміту виявилися перспективними для Києва.

Саміт НАТО поглибив співпрацю Альянсу та України й став поразкою для Росії. Так прокоментували події у Вільнюсі 11 і 12 липня в американському Інституті вивчення війни. Українські експерти згодні із західними колегами. Адже політичні заяви членів Альянсу про гарантії безпеки Києву та довгострокову підтримку України на практиці означають безперервні постачання всіх видів озброєння для ЗСУ.

“Саміт, і це було підкреслено всіма сторонами, зіграв просто колосальну роль у майбутньому України. Так, багато чого в руках України. На сьогодні ми отримали гарантії того, що ми отримуватимемо всю необхідну допомогу протягом усього часу, який нам буде необхідний для ліквідації загрози з боку Російської Федерації. І тут ідеться і про авіацію, про постачання далекобійних ракет. Повірте мені, що Франція передає 50 ракет SCALP. І це тільки перша партія”, — сказав військовий експерт Сергій Грабський. 

“Є й інші пункти, які надзвичайно важливі: і засудження неспровокованої війни Російської Федерації, і підтримка українського мирного плану. Ну а найголовніше — визначення того, що Україна буде членом НАТО і, відповідно, жодного права вето у Путіна, у Росії на ухвалення суверенних рішень сусідніми державами або якимись іншими державами, а тим паче в НАТО, абсолютно немає”, — доповнив дипломат, експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій Олександр Хара.

Зростає і підтримка України окремими країнами-членами Альянсу. Під час другого дня саміту Україна досягла додаткових двосторонніх угод у сфері безпеки та оборони зі Швецією, Австралією, Великою Британією, Норвегією, Японією та Францією. Крім того, запущено новий формат співробітництва — Раду Україна — НАТО, яка дасть змогу наблизити Збройні сили України (ЗСУ) до стандартів Альянсу.

“Ця Рада надзвичайно важлива для України з погляду того, що це інституційний механізм, певна рамка, яка нам дасть змогу розв’язувати ті проблеми, які в нас є, щоб відповідати стандартам НАТО. Тобто це і консультаційний механізм, зокрема з кризових питань, але також Україна його розглядає як винятково інструмент входження до НАТО в осяжному майбутньому”, — повідомив Хара.

Щоб захистити Східні рубежі НАТО від агресивної Росії, країни блоку погодили розміщення там 300 тис. солдатів. Це війська, які перебуватимуть у повній боєготовності. Що стосується членства України в НАТО, говорити про це до перемоги України зарано, впевнені експерти. Однак і в цьому питанні є безпрецедентні рішення.

“Цей саміт НАТО став історичним. Уже те, що нам дали дуже важливий сигнал у плані того, що нам надається членство в НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ) — це дуже серйозна заявка на перемогу”, — сказав Грабський.

За підтримку і допомогу Україні в протистоянні російській агресії країнам Альянсу подякував Володимир Зеленський. Президент привіз до Вільнюса синьо-жовтий прапор з однієї з найгарячіших точок — Бахмута (Донецька область) як символ того, що Україна стоїть на сторожі спокою і цілісності Європи.

“Цей наш прапор означає, що ніколи знову не буде депортації з країн Балтії до Сибіру, ніколи знову не буде поділів Польщі та приниження загарбниками Угорщини, ніколи знову не буде танків у Празі та зимових війн проти свободи Фінляндії, ніяких окупацій у Європі більше не буде. Український прапор хоч і пробитий кулями, але живий, гордий і вільний. Він означає, що і кожен прапор націй Європи буде живим, гордим і вільним”, — заявив Зеленський.

Відстоювати свободу сьогодні, завтра і стільки, скільки буде потрібно — головний меседж саміту, який озвучив Джо Байден. За словами президента США невиправдана війна Росії проти України згуртувала країни Альянсу навколо допомоги Києву і зробила НАТО сильнішим.

Читайте також: Розчарування чи вигідні перспективи: підсумки саміту НАТО підбиваємо з експертами

Нагадаємо, 11-12 липня у Вільнюсі (Литва) відбувся саміт НАТО, на якому було засновано Раду Україна — НАТО. У першому засіданні Ради взяв участь президент України Володимир Зеленський. 11 липня главами держав і урядів країн НАТО було затверджено Вільнюське комюніке, в якому закріплено, що Україна буде членом Альянсу, і вступ відбуватиметься без Плану дій щодо членства в НАТО, а за прискореною процедурою.

Також у межах саміту країни “Великої сімки” (G7) узгодили спільну декларацію щодо довгострокової безпеки та економічної підтримки України.

Прямий ефір