Вступ України до Північноатлантичного блоку (НАТО) ускладнюється 5-ю статтею. Брюссель і країни НАТО не зацікавлені у початку війни з Росією. Тому шукаються інші моделі надійної підтримки України, наприклад, гарантії безпеки за ізраїльською моделлю. Про це сьогодні, 28 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Хорватії, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
“Ми розуміємо, що вступ України до НАТО на [Вільнюському] саміті є проблематичним у контексті 5-ї статті, яка гарантує, що в разі нападу на країну-члена, інші країни зобов’язані заступитися і захистити її. Таким чином, створюється прецедент того, що НАТО має починати війну з Росією. Це, звичайно ж, не в інтересах Брюсселя і країн Північноатлантичного блоку”, — сказав він.
Отже, з цієї причини партнери працюють над знаходженням альтернативних моделей надійного співробітництва з Україною, і однією з таких моделей є договір про постачання військової техніки, який ґрунтується на ізраїльському досвіді, заявив експерт.
“Звичайно, нам важливо мати постійні поставки озброєнь, причому сучасних і в достатній кількості. Тому така формула була б прийнятна для Києва: без новітніх озброєнь і достатньої їхньої кількості перемогти в цій війні буде проблемно”, — зазначив він.
Левченко наголосив, що варіант гарантій безпеки за ізраїльським досвідом заслуговує на серйозну увагу.
“Без цієї домовленості останній “Рамштайн” надає Україні озброєння на 65 млрд дол. — це вже реальна військова допомога. Тому якщо нам будуть гарантувати те, що такі обсяги будуть дотримані, зброя буде надаватися вчасно і якісна, наші воїни будуть проходити попередню підготовку, то, звісно ж, це все має бути прописано у двосторонньому договорі”, — підсумував Олександр Левченко.
Читайте також: Україна буде членом НАТО, консультації тривають, — Столтенберг
Нагадаємо, з метою допомогти Україні в боротьбі з РФ Сполучені Штати можуть запропонувати Києву модель гарантії безпеки подібну до ізраїльської. Такий варіант стане альтернативним вступу України до НАТО, пише The Wall Street Journal.