Спроби Москви монополізувати перемогу у Другій світовій війні розпочалися з 2000 року, особливо активно — з 2005-го. Саме тоді ідея великої перемоги над фашизмом стала одним із головних елементів російської політичної ідеології, оскільки стало зрозуміло: Росії нема чого запропонувати світові, крім 1945 року. Про це в ефірі FREEДОМ сказав кандидат історичних наук, координатор проекту “LIKБЕЗ. Історичний фронт” Кирило Галушко.
“Росія як спадкоємець, як мінімум ідеологічний, Радянського Союзу, несе те, що їй дісталося від нього. І в результаті виходить, що головне досягнення Росії на даний момент — це перемога Сталіна над Гітлером у складі антигітлерівської коаліції за допомогою антигітлерівської коаліції. Іншого якогось досягнення, окрім ще Гагарін у космос полетів, із 1945 року немає”, — прокоментував гість ефіру.
Історик підкреслив, що перемога 1945-го — це справді велике досягнення, оскільки нацизм і Гітлер є абсолютним злом ХХ століття. Але це досягнення далеко не лише однієї Росії і навіть не лише СРСР.
“Одним з головних гріхів, на мій погляд як історика, у якого діди воювали, є заяви Володимира Путіна про те, що Росія могла б перемогти Гітлера без когось. Я досить вислухав від свого діда, щоб знати про те, що не виграла б, бо навіть туалетний папір був зеленого маскувального кольору і зроблений в Америці. Це ті ексклюзивні люди, яким випадково пощастило з туалетним папером… 8 мільйонів людей — це багато чи мало? Різні оцінки існують, але щонайменше 8 мільйонів людей, які проживали на території сучасної України, загинули у цю війну. То були українці, то були росіяни, то були євреї, то були греки, то були поляки. Такі речі треба фіксувати та знати”, — заявив Кирило Галушко.
Він також наголосив, що Росія не лише пропагандою, а й обстрілами України намагається монополізувати перемогу. Адже через російські атаки не можна відвести дітей у пам’ятні місця, щоб показати, що їхні діди та прадіди перемагали Гітлера.
Нагадаємо, понад 6 млн українців воювали у лавах Червоної Армії під час Другої світової війни. На фронтах від Атлантики до Тихого океану, від Норвегії до Єгипту близько 250 тис. українців протистояли німецькій армії у складі збройних сил союзників антигітлерівської коаліції — США, Британії, Франції та інших держав. Понад 2,5 млн українців нагородили радянськими та західними орденами та медалями. Внесок українців у перемогу над нацизмом оцінили в Організації Об’єднаних Націй. Україна — одна із країн-засновниць ООН.