Найближчим часом ситуація в російській економіці різко погіршиться. Такі оцінки дають економісти на тлі роботи західних санкцій. З російського ринку продовжують йти світові бренди. Днями про розірвання всіх контрактів і припинення поставок у Росію заявив великий виробник батарейок, а країни G7 розглядають можливість повного ембарго на експорт до Росії, інформує FREEДОМ.
За різними версіями, країни Заходу заблокували від 300 до 350-ти млрд дол. коштів Центрального банку Росії. На думку економістів, ситуацію не врятують навіть золотовалютні резерви РФ.
“Зараз золотовалютні резерви, як валіза без ручки — начебто вони є, а начебто і немає. Половину заарештовано, а другу міжнародні банки відмовляться купувати в обмін на долари, щоб самим не потрапити під санкції”, — сказав професор економіки та фінансів бізнес-школи IE Business School Максим Миронов в інтерв’ю виданню Forbes.
Нафтове ембарго стало найсильнішим ударом по економіці Росії. Було зруйновано виробничі ланцюжки, більшість країн відмовилися торгувати з Російською Федерацією.
Наразі деякі з ключових союзників України, включно зі США, розглядають можливість повної заборони на більшу частину експорту в Росію, щоб посилити економічний тиск на Кремль.
“Це досить серйозно вдарить по російській економіці. Що означає посилення імпорту в Росії? Це означає, що буде менше товарів імпортних, відповідно менша потреба у валюті. Це означає зміцнення рубля і, відповідно, падіння доходів до бюджету. У нас ще може бути багато неприємностей проти Росії”, — зазначив доктор економічних наук Ігор Ліпсиц.
У РФ назріває соціальна катастрофа, кажуть економісти. Гаманці росіян порожніють — вони просто не можуть купувати товари за високими цінами.
“Санкції працюють. Як би нас не намагалися вмовити, що ні — працюють, і працюють потужно. Російський ринок токсичний, Росія — отруйна. І чим швидше з російського ринку вийдуть фінансові групи європейські, іноземні компанії, тим краще для них, і тим гірше для російського ринку. Центробанк Росії вже наступного півріччя має вдатися до покриття дефіциту РФ за рахунок друку грошей. Це запускає спіраль. І ця спіраль приведе Росію до економічного краху, а політичний режим Путіна — до банкрутства”, — заявив голова Національного банку України Андрій Пишний в інтерв’ю “Голосу Америки”.
Президент РФ Путін визнав вплив антиросійських санкцій на фінансовий сектор країни. На думку члена ради Нацбанку України Василя Фурмана, вже незабаром ситуація стане критичною.
“Президент Путін нещодавно заявив про те, що в середньостроковій перспективі “нам буде складно”. Тобто вони вже готують своє суспільство, що реально буде складно. І це правда”, — сказав Фурман.
При цьому щомісяця на війну проти України Росія витрачає понад 10 млрд доларів. З 24 лютого 2022 року загальна сума таких витрат уже перевищила 130 млрд доларів. А це, за підрахунками видання Forbes, понад третина бюджету всієї Російської Федерації 2021 року.
Читайте також: Потенціал санкцій ЄС проти Росії далеко не вичерпаний, — Бураковський про 11-й пакет
Нагадаємо, Європейська комісія готується представити послам ЄС деталі 11-го пакета санкцій проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн раніше заявляла, що наступний пакет буде спрямований на боротьбу з обходом санкцій і лазівками.